جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۹

ایران کشوری پیشرو در مبارزه و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر

پیشگیری از بیماری های غیرواگیر

هیات اعزامی کشورمان به کنفرانس جهانی پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر در مونته ویدئو اروگوئه، پس از قرائت پیام رییس جمهور و ایراد ٤ سخنرانی، دیدارهای جداگانه ای با وزرای بهداشت برزیل، اروگوئه، و اکوادور داشتند و به تبادل تجربیات کشورمان در حوزه سلامت پرداختند.

به گزارش مفدا رفسنجان، دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی و نایب رییس کمیته ملی پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر که ریاست هیات اعزامی کشورمان به کنفرانس جهانی پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیر واگیر را بر عهده دارد، در این اجلاس در مورد سیاستهای هم راستا برای مبارزه با بیماری های غیر واگیر و مراقبت و پایش بیماری های غیر واگیر در ایران سخنرانی کرد و دستاوردهای ایران شامل نظام ثبت بیماری ها و مطالعه بار بیماری ها در سطوح ملی و استانی را تشریح کرد.

دکتر لاریجانی در نشست دیگری در این کنفرانس به تبیین اقدامات فرا بخشی نظام سلامت ایران در ایجاد ارتباط موثر با ذی نفعان نظام سلامت پرداخت و دستاوردها و چالش های ایران را در این زمینه بر شمرد.

در نشست دیگری در کنفرانس جهانی غیرواگیر در مونته ویدیو، دکتر محسن اسدی لاری قائم مقام وزیر بهداشت کشورمان در امور بین الملل در سخنرانی خود دستاوردهای نظام سلامت ایران در ارتباط با ادغام مداخلات غیر واگیر در شبکه بهداشتی کشور در قالب برنامه ایراپن را برای مقامات بهداشتی ۸۰ کشور جهان تشریح کرد.

دکتر امیرحسین تکیان معاون حوزه بین الملل وزارت بهداشت نیز در سخنرانی خود به تشریح اقدامات موثر کشورمان در کاهش مصرف قند، نمک و چربی و بهبود سیاست های تغذیه ای، برنامه ها، دستاوردها و چالش های تغذیه ای در ایران پرداخت.

براساس این گزارش معاون سازمان جهانی بهداشت در کنفرانس جهانی پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر در اروگوئه تصریح کرد: ایران در زمینه برنامه عمل موثر در پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر، پیشروترین کشور دنیاست.

دکتر اولگ چستنف؛ معاون بیماریهای غیر واگیر و سلامت روان سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد: حمایت والای سیاسی، لازمه مبارزه موثر با بیماری های غیر واگیر است که در ایران این حمایت، در سطوح عالی مدیریتی وجود دارد.

گفتنی است؛ کنفرانس جهانی پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر با حضور ۵ رییس جمهور، ۳۰ وزیر بهداشت، رییس سازمان جهانی بهداشت، رییس سازمان جهانی فن آوری اطلاعات و ٣٠٠ مدیر و صاحب نظر ارشد نظام سلامت از ۸۰ کشور دنیا در روزهای ۲۶ تا ۲۸ مهرماه در در مونتو ویدئو در حال برگزاری است و در این اجلاس ۳ روزه نقشه راه مونته ویدیو برای پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر نیز به تصویب روسای جمهور و وزرای بهداشت و مقامات بهداشتی حاضر در نشست خواهد رسید.

حضور جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس و تعداد جلسات متعدد تخصیص داده شده به کشورمان و کسب رتبه نخست جهانی در شاخص های جهانی مبارزه با بیماری های غیر واگیر در این اجلاس مهم، نشان از جایگاه ممتاز کشورمان در حوزه سلامت دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.