یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۱

دبیر کانون خیریه بچه های آسمان:

در فعالیت‌های خیریه رویکرد جامعه شناسی داشته‌ایم/ اولویتمان از بین بردن فقر فرهنگی، بهداشتی و اقتصادی است

ذبیح الله محقق

ذبیح الله محقق دبیر کانون خیریه بچه های اسمان از دانشگاه علوم پزشکی بیرجند معتقد است که فعالیت خیریه با رویکرد جامعه شناسانه می تواند به از بین بردن فقر فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی و اقتصادی موثر باشد.

به گزارش مفدا، فعالیت‌های فرهنگی و فوق برنامه همراه نقش مهم و موثری را در تربیت دانشجویان چند بعدی و در پرورش استعدادهای دانشجویان در کنار تحصیل نقش به سزایی را بر عده داشه است.  فعالیت‌های فرهنگی می‌تواند در شاخه‌های مختلف تعریف شود و یکی از مهمترین و زیباترین این فعالیت‌ها پرداختن به امور خیریه و فعالیت‌های دانشجویی در این زمینه است. کانون‌های خیریه در دانشگاه‌های علوم پزشکی همواره در همراه کردن دانشجویان به فعالیت‌های عام المنفعه نقش مهم و موثری داشتند و این کانون‌ها توانسته‌اند در جذب دانشجویان به فعالیت‌های فرهنگی و خیرخواهانه به صورت داوطلبانه نقش بسیار زیادی داشته باشد.

یکی از کانون‌های خیریه که به همت دانشجویان با ذوق  دانشگاه علوم پزشکی بیرجند فعال است کانون خیریه بچه‌های آسمان است که در مدت زمان فعالیت خود توانسته است محل حضور داوطلبانه دانشجویان بسیار زیادی برای فعالیت‌های عام المنفعه باشد.

به همین دلیل به سراغ ذبیح الله محقق دبیر این کانون خیریه دانشجوی  رشته پزشکی بیرجند رفته‌ایم و گپ و گفتی را با وی انجانم داده‌ایم که به شرح ذیل است.

مفدا: در رابطه با فعالیت کانون بچه‌های آسمان برایمان توضیح دهید و بفرمائید در این کانون خیریه چند نفر عضو دارید؟

اعضای شورای مرکزی کانون خیریه حدود ۱۳ نفر هستند که به صورت دائم مسئولیت هدایت این کانون را بر عهده دارند و اعضای فعال کانون قریب به ۵۰ نفر و تمام اعضای گروه یعنی مجمع عمومی حدود ۲۰۰ نفر می‌باشند. این کانون فعالیت‌های گوناگون و متفاوت زیادی را در امور خیریه انجام می‌دهد. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان  به  تحت پوشش قرار دادن حدود ۲۰ خانواده نیازمند به صورت مستقیم و ۵۰ خانواده نیازمند به صورت غیر مستقیم در شهر بیرجند از لحاظ درمانی، مالی و درسی، تهیه روزانه غذا و توزیع بین خانواده‌های نیازمند توسط رابطین کانون، تهیه سبد غذایی و توزیع به مناسبت‌های مختلف،  جمع آوری البسه، لوازم التحریر و اقلام مورد نیاز خانواده‌های نیازمند، فراهم نمودن جهیزیه، همکاری با خانه های نگهداری از کودکان و دختران بی سرپرست یا بد سرپرست در سطح بیرجند را می توان نام برد. البته بخشی از این فعالیت ها نیز شامل؛ انجام طرح‌های عمرانی شامل ترمیم و بازسازی خانه‌ها، انجام مشاوره توسط  دانشجویان زبده دانشگاه برای خانواده‌های تحت پوشش کانون،  انجام کارهای درمانی و جراحی توسط پزشکان عضو گروه نیز می شود.

مفدا: یکی از فعالیت‌های روزانه‌ای که در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند انجام می‌دهید طرح رزرو غذا و کمک به فقیران است، در این مورد توضیح بفرمائید.

طرحی که هم اکنون در دانشگاه بسیار توسط دانشجویان مورد استقبال قرار گرفته است طرح رزرو غذای دانشگاه و کمک آن   به نیازمندان است. به این ترتیب که دانشجویانی که علاقه مند هستند و یا غذایی را رزرو کرده‌اند و در آن روز به هر دلیلی آن را مصرف نکرده‌اند، غذای خود را روزانه به نیازمندانی که قبلاً شناسایی شده‌اند می‌بخشند. تقریبا می‌توان گفت روزانه ۴۰ غذا آماده می‌شود و شبانه در میان نیازمندان توزیع می‌شود. 

مفدا: هدف اصلی کانون خیریه بچه‌های آسمان چیست ؟

اهداف کانون‌های خیریه فعالیت عام المنفعه است و کانون‌های خریه با حضور دانشجویان نیز سهم به سزایی در این حوزه بر عهده دارند. کانون بچه‌های آسمان مبارزه با فقر البته با رویکردی جامعه شناسانه و دربرگیرنده مسائل مرتبط با فقر چون فقر فرهنگی، اقتصادی ، اجتماعی و بهداشتی را در اولیت دارد. در این مسیر کانون بچه‌های آسمان با ایجاد تعامل با با نهادهای دولتی و غیردولتی و جذب کمک‌های مردمی برای تامین تسهیلات اداری قانونی، خدمات درمانی و عمرانی برای اقشار آسیب پذیر جامعه، رفع نیازهای فرهنگی ،آموزشی و اقتصادی قشرمحروم متناسب با توانمندی‌های دانشجویی، ترویج فرهنگ ایثار و انفاق و اخلاص در بین دانشجویان، ارتقاء بینش و مسولیت پذیری دانشجویان در رابطه با محرومیت زدایی در راستای رسیدن به روحیه خودباوری را در دستور کاری خود دارد.

مفدا: فکر می‌کنید برای نهادینه شدن فعالیت خیریه در جامعه چه کاری را باید انجام داد؟

معتقدم برای نهادینه شدن یک موضوع آن هم در حوزه فرهنگی  نیاز است که ان فعالیت به صورت یک کار فرهنگی در جامعه الگوسازی و تکرار  و به روش‌های مختلف و با اشکال متفاوت بین مردم و جامه گوشزد شود. هرکدام از مسئولان و مدیران به عنوان کسانی که تصدی پستی را بر عهده دارند وظیفه نهادینه کردن کار فرهنگی آن هم خیریه را باید شروع کنند و مشوق دیگران نیز باشند.

مفدا:  استقبال دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از فعالیت‌های خیریه چه میزان است؟

معتقدم  فطرت و ذات تمام انسان‌ها میل به کمک به هم نوع را دارند و مخصوصاً دانشجویان رشته های پزشکی که با درد و رنج های مردم باید آشنا باشند با تمامی مشغله تحصیلی که برای این دانشجویان وجود دارد استقبال بسیار خوبی از فعالیت‌های خیریه صورت گرفته است و حقیقتاً بیشتر از آنچه فکر می‌کردیم دانشجویان برای شرکت در اینگونه فعالیت‌ها علاقه نشان داده‌اند.

مفدا:  لزوم پرداختن دانشجوها به امور خیریه در چه موضوعی می‌بینید؟

به نظر من دانشجویان به عنوان آینده سازان کشور ایران اسلامی و به عنوان مسئولان و مدیران و کسانی که نقش مهمی را حوزه‌های مختلف فکری و اجتماعی در جامعه بر عهده دارند، می‌طلبد که روحیه و تفکری خیرخواهانه داشته باشند و بایستی این روحیه از دوران دانشجویی و دوران جوانی تمرین و در نهاد جوانان به عنوان یک الگو قرار بگیرد.

مفدا: پیشنهاد شما برای بهتر شدن کمی و کیفی فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه چیست؟

در وهله اول کسانی که در کانون‌ها و تشکل‌های دانشجویی فعال هستند باید در خصوص برنامه‌های کاری خود با دقت و برنامه ریزی عمل کنند و در راستای اهداف کانون خود گام بردارند که این عامل برای موفقیت بسیار مهم است. در ادامه این موضوع را باید مد نظر داشت که حمایت‌های مسئولان فرهنگی دانشگاه از فعالیت‌های فرهنگی می‌تواند در رشد فرهنگی جامعه موثر باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.