یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۶

تاسیس خوابگاه ولی عصر، قدمی محکم برای رفاه دانشجو

گفتگو

حسین اسماعیلی مدیرامور دانشجویی معتقد است تاسیس خوابگاه ولی عصر گام بزرگی در جهت رفع کمبود فضای اسکان دانشجوهاست و حصار کمبود خوابگاه را خواهد شکست.

به گزارش مفدا اصفهان تامین رفاهِ دانشجویان به خصوص مسئله خوابگاه از مسائلی است که به یک دانشگاه اعتبار می بخشد؛ بنابراین رسیدگی به امور رفاهی و به دنبال آن مسائل سکونت دانشجویان باید در اولویت یک دانشگاه خوب باشد. چندی است که دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با کمبود خوابگاه مواجه است و اجاره ی خوابگاه های خودگردان و هزینه های پرداختی برای آن ها مشکلاتی را برای دانشجو و دانشگاه به وجود آورده است؛ اگرچه مسوولین دانشگاه از هیچ کمکی اعم از وام قرض الحسنه به عنوان کمک هزینه ی پرداخت و سرویس رفت و برگشت و...دریغ نکرده اند. به همت معاونت فرهنگی دانشجویی، اخیرا خبر از ساخت خوابگاه جدیدی رسیده است که اسکانِ تعداد قابل توجهی از دانشجویان پسر را تسهیل خواهد کرد. برای بررسی جزییات این طرح با جناب آقای اسماعیلی، مدیر امور دانشجویی، یه گفت و گو نشسته ایم.

از چه زمانی تاسیس خوابگاه ولی عصر کلید خورد؟

خوابگاه ولی عصر به همت وزارت بهداشت و جمعی از خیرین با پیگیری های دانشگاه در حال ساخت است؛ به عبارتی این سه وجه مصوبان اصلی طرح هستند. این پروژه دهه ی فجر سال گذشته با حضور دکتر یوسفی، دکترحسینی و دکتر شاهمرادی کلید خورد. با پیگیری های انجام شده و اعتبار بخشی ها در سال جاری بخش عمده ای از ساختمان تکمیل می شود. شکل این خوابگاه شبیه حرف اچ انگلیسی است و به سه قسمت تقسیم می شود.

آیا انتخاب محل تاسیس این خوابگاه بر مبنای رفاه حال دانشجویان است؟

از لحاظ رفت و آمد مسیر راحتی دارد و نسبت به برخی از خوابگاه های ما مانند خوابگاه جی بهتر است؛ به علاوه ما برای خوابگاه سرویس رفت و آمد خواهیم داشت. البته دانشگاه نیز در آن منطقه در حال ساختمان سازی است و بعدها به منطقه ی فعالی تبدیل خواهد شد و بخش عمده ای از مراکز دانشگاهی به آنجا منتقل می شود.

پس رفاه حال دانشجویان در نظر گرفته شده است؟

بله. مطمئنا در آینده خوابگاه های دیگری نیز در آنجا ساخته خواهد شد و ساخت خوابگاه ولی عصر، شروع کار است.

این خوابگاه مخصوص چه دانشجویانی است؟ منظورم از نظر جنسیت، سطح تحصیلات و... است؟

این خوابگاه مخصوص دانشجویان پسر می باشد. ازآنجایی که دانشجویان پسر می توانند با مکان های دورتر کنار بیایند، ترجیحا خوابگاه های خارج از دانشگاه پسرانه است. امیدوارم روند ساخت خوابگاه و ساخت مراکز جانبی آن به خوبی پیش برود. با توجه به ظرفیت 450 نفره ی خوابگاه می توان ورودی های مختلف را در این خوابگاه اسکان داد اما تصمیم گیری نهایی در زمان بهره برداری مشخص می شود. ان شاالله اگر بهره برداری شود ما در اسکان دانشجویان پسر، کمترین مشکل را خواهیم داشت؛ خصوصا دانشجوهای جدید الورود.

پس می توان گفت ی این طرح گام بزرگی در جهت برطرف کردن مشکلِ کمبود خوابگاه است؟

درست است! ما با کمبود فضای خوابگاهی مواجه هستیم از طرفی دانشجویان جدیدالورود از خوابگاه های خودگردان رضایت چندانی نداشتند؛ بنابراین خوابگاه هایی که از اموال خود دانشگاه است، کیفیت و کمیت برتری دارد.

به طور کلی این خوابگاه قرار است شامل چه امکاناتی باشد؟

ابتدا باید عرض کنم ساخت این خوابگاه براساس نقشه های تیپیک و جدید وزارت بهداشت است که به سمت ساخت سوییت های بزرگ با تعداد 2 یا 3 اتاق رفته است و حدودا 10 نفر در یک سوییت زندگی می کنند. با توجه به اینکه زمین خوبی در دست دانشگاه قرار دارد، ساخت سالن مطالعه، سالن ورزشی، نمازخانه و... در برنامه ی ما وجود دارد.

یکی از مشکلاتی عمده دانشجویان جدیدالورود هزینه های سنگینی است که برای یک ترم اقامت در خوابگاه می پردازند، آیا ساخت این خوابگاه، مشکل هزینه را نیز حل می کند؟  

با توجه به اینکه این خوبگاه از املاک خود دانشگاه است، اگر هزینه ای از دانشجو دریافت شود به نسبت خوابگاه های خودگردان ناچیز بوده و به صندوق رفاه وزارت خانه واریز می گردد. لازم به ذکر است که نظارت بهتری به لحاظ کیفی روی خوابگاه های خود دانشگاه است؛ البته به این معنا نیست که روی خوابگاه های خودگردان نظارتی نیست.

آیا زمان تکمیل ساخت خوابگاه معلوم است؟

با توجه به  اینکه فضای بزرگی دارد و هزینه های لازم نیاز به پیگیری مداوم دارند نمی توان زمان دقیقی برای تکمیل آن در نظر گرفت! اما به هرحال ساخت این خوابگاه شروع شده و با پیگیری های لازم، پیش می رود. حتی پیمانکار تصاویر لحظه به لحظه ی پیشرفت را برای من و مسئولین دیگر ارسال می کند. اگر این روند ادامه داشته باشد می توان پیش بینی کرد تا 2 سال دیگر بخش عمده ی ساخت این خوابگاه به اتمام می رسد. امیدوار هستیم خِللی در تامین بودجه پیش نیاید.

یعنی بزرگترین مشکل تامین بودجه است؟

نمی توان گفت این تنها مشکل ماست. به هرحال هرکاری نیازمند پیگیری های لازم است. در واقع پیگیری حرف اول را می زند و اعتبار بخشی ها در درجه ی دوم قرار دارد. تا پیگیری در کار نباشد، اعتباری هم نمی آید.

برای اداره ی این خوابگاه مسئول یا مسئولینی در نظر گرفته شده است؟

هنوز نه. با توجه به اینکه ساخت این خوابگاه طول می کشد هنوز کادر اداری مشخصی برای آن در نظر گرفته نشده است. هر زمان که مطمئن شویم این طرح، مراحل پایانی خود را می گذراند، کادر اجراییِ با تجربه ای برای آن تعیین خواهیم کرد.

اگرنکته ی  لازم دیگری هست بفرمایید:

 در درجه ی اول باید بگویم اقداماتی که انجام می شود برای آسایش دانشجوست. به طور مثال با توجه به سنگین بودن هزینه ی خوابگاه برای جدیدالورودها ما طرح صندوق قرض الحسنه ی دانشجویی را راه انداختیم که به هرکدام از دانشجوها مبلغ 500 هزار تومان به عنوان کمک هزینه ی خوابگاه داده شد و در نهایت با قسط بندی مطلوب در حال تسویه کردن وام دریافتی هستند. لازم به ذکر است برای دانشجویان با بضاعت مالی کم، کمک هایی در قالب خیریه با همت دکترحسینی( معاون فرهنگی دانشجویی ) صورت گرفت؛ بدون شک ساخت این خوابگاه نیز برای آسایش دانشجو برنامه ریزی شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.