یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۶

افشین حسنوند در گفتگو با مفدا:

یا راهی خواهم یافت، یا راهی خواهم ساخت، در هر حال می‌توان به مقصد رسید ولی اینکه چطور به مقصد برسیم مهم است. برخی با تلاش بیشتر و در زمان کمتر به این هدف می‌رسند

افشین حسنوند/لرستان

افشین حسنوند از دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی لرستان است که بیش از ۱۵ مقاله نوشته است.

در هفدهمین کنگره بین المللی انجمن جراحی درون بین منطقه مدیترانه و خاور میانه MMESA و سیزدهمین کنگره بین المللی جراحی های کم‌تهاجمی درون بین ایران دانشجوی پزشکی افشین حسنوند موفق به اکسپت دو مقاله در این کنگره گردید. وی از دانشجویان رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی لرستان است که خبرنگار مفدا با وی مصاحبه‌ایی انجام داده است:

خبرنگار مفدا: لطفاً خودتان را معرفی کنید.

-افشین حسنوند هستم دانشجوی سال ششم پزشکی

خبرنگار مفدا: از چه زمانی شروع به کارهای تحقیقاتی کردید؟

-از ترم دوم فعالیت های تحقیقاتی را شروع کردم در حیطه‌های مختلفی مثل نفرولوژی، اورولوژی، گوارش، جراحی، روانشناسی و.. که با کمک اساتید مختلف در این زمینه مقاله و کتاب‌های مختلفی نوشتیم که برخی از کتاب‌ها در دانشگاه تدریس می‌شوند. مقالات در ژورنال های مختلف داخلی و خارجی از جمله spinger به چاپ رسیده.  یکی از مقالات کاری مشترک بود با دکتر قنادی که توانست ایمپکت ۱.۳۴ را دریافت کند.
حدود ۱۰ الی ۱۵ اثر هم در مرحله ی داوری ست و تعدادی  اکسپتنس گرفته و منتظر چاپ هستیم. حدود ۱۲ کتاب نوشته شده که ۵ اثر به مرحله‌ی چاپ رسیده و در چاپخانه در مرحله طراحی داخلی است.

 خبرنگار مفدا: چه افتخاراتی کسب کرده‌اید؟

در سال ۹۴ و ۹۵ بعنوان پژوهشگر برتر شناخته شدم و از طرف دانشگاه علوم پزشکی لرستان  مورد تقدیر قرار گرفتم.

خبرنگار مفدا: در چه همایش‎هایی شرکت کرده‌اید؟

همایش‌های مختلفی که شرکت کردم در زمینه‌های مختلف اورولوژی، نفرولوژی... بود چه سخنرانی و چه پوستر. کنگره‌ی بین‌المللی نفرولوژی تهران، کنگره بین‌المللی زنجان و اخیرا هم همایش جراحی که در اصفهان برگزار شد
خبرنگار مفدا: نظرتان در مورد سطح فعالیت‌های دانشگاه علوم پزشکی لرستان  نسبت به دانشگاه‌های همجوار چیست؟

در دانشگاه ما به فعالیت‌های پژوهشی بها داده می‌شود بطوریکه در چند سال اخیر جای پیشرفت داشته.  سال گذشته دانشگاه علوم پزشکی لرستان یکی از بهترین دانشگاه‌ها بود که در زمینه پژوهش فعالیت داشته و این در نتیجه زمینه‌هایی ست که معاونت پژوهشی برای دانشجویان فراهم آورده و کارگاه های مختلفی که در زمینه پژوهش برگزار کردند.

البته نتیجه‌گیری به خود دانشجویان بستگی داردکه با میل و علاقه پیگیر فعالیت‌ها نیستند. در ابتدا اعلام آمادگی می‌کنند ولی رفته‌رفته انگیزه‌ها کم شده.

کار تحقیقاتی به دقت و حوصله نیاز دارد و باید وقت صرف شود.

اینطور نیست که فرد تک بعدی باشد چه در زمینه درس خواندن و چه در زمینه پژوهشی،  باید در تمام زمینه‌ها فعال باشد. درس و پژوهش باید در کنار  هم باشند. مثلا در بخش های مختلف فقط به رفرنس اکتفا نشودبه مطالعه ی مقالات هم بپردازند چرا که این مقالات هستند که اطلاعات آنها بعدا به شکل کتاب در می آیند.
خبرنگار مفدا: چطور زمان را مدیریت می‌کنید؟

به راحتی می توان زمان را اداره کرد به هر حال هر که طاووس خواهد باید جور هندوستان کشدباید یکسری چیزها را حذف کرد و به یکسری فعالیت های دیگر روی آورد قطعا نمی توان تمام فعالیت ها را همزمان باهم داشتدرس خواندن و تحقیقات را باید به موازات و در کنار هم انجام داد نباید این دو را دور از هم و جدا دانست.
همانطور که گفته می شود" یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت" در هر حال می توان به مقصد رسید ولی اینکه چطور به مقصد برسیم مهم است. برخی با تلاش بیشتر و در زمان کمتر به این هدف می رسند.
خبرنگار مفدا: ارتباط دانشجویان پزشکی با دانشگاه بعد از گذراندن دوره علوم پایه چگونه است؟

بعد از علوم پایه به دلیل اینکه تقریبا تمام نهاد های اداری در مجموعه‌ی پردیس کمالوند واقع شده کلا ارتباط با دانشگاه محدودتر می شود برای کارهای اداری باید به مجموعه کمالوند مراجعه شود. بدلیل مشغله‌ی کاری کمتر  برای دانشجویان چنین امکانی فراهم می شود،  بنظر من اگر بتوانند واحد ها و بخش هایی را در بیمارستان ها واقع کنند کمی از مشکلات دانشجویان مرتفع تر خواهد شد. برای مثال در بیمارستان شهدای عشایر شعبه ای از کمیته تحقیقات بالینی داریم ولی آنچنان سطح فعالیت ها گسترده نیست  بطوریکه حتی برای انجام کارهای پایان نامه هم باید برای ارائه مدارک به مجموعه کمالوند مراجعه شود  و در آنجا تایید شود. اگر نهاد ها و اتوماسیون با هم در ارتباط باشند کمتر دچار مشکل خواهیم شد.

یکی از مهم ترین مشکلات دانشجویان مشکل عدم وجود کتابخانه در بیمارستان هاست بطوریکه دانشجویان بتوانند برای مطالعه به انجا مراجعه کنندمثلا حتی کتابخانه ی بیمارستان شهید رحیمی بسته شده.

خبرنگار مفدا: دانشجویان علاقمند به کار پژوهشیبرای شروع چه توصیه‌ایی دارید؟

با مراجعه به افرادی که کار کردند و اساتیدی که در زمینه پژوهش فعالیت دارند راهنمایی بگیرند و در زمینه‌ای که علاقه بیشتری دارند شروع به کار کنند. با افرادی که سابقه پژوهشی دارند کار کنند تا با روند پژوهش به درستی آشنا شوند.
خبرنگار مفدا: و سخن پایانی

درست است که مشکلات بسیاری وجود دارد اما اگر می خواهیم کوهی را از میان برداریم باید از سنگریزه ها شروع کنیم.

فاطمه اکبرپور

دبیر واحد خبر کمیته دانشجویی مفدا

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.