دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۵

اعتماد به دانشجویان در فضای معنوی مناسب دانشگاه علوم پزشکی قم/دکتر للـه گانی: باید به دانشجویان اعتماد کنیم و مسیر فعالیت آنها را فراهم سازیم

حضور دکتر محمد رضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی قم به روایت تصویر

متاسفانه امروز در قشر هایی از جامعه دانشجویی بی تفاوتی نسبت به مسایل اجتماعی شکل گرفته اما ما با تنوع دادن و جذابیت بخشیدن به حوزه ی فرهنگی و اجتماعی و اعتماد کردن به دانشجویان باید بتوانیم شرایطی را بوجود آوریم که رابطه دوستانه بین دانشجو و کارشناس فرهنگی ما تقویت شود و دانشجویان به سمت فعالیت فرهنگی جذب شوند و فضای با نشاط تری در دانشگاه ایجاد شود.

حضور «دکتر امیر للـه گانی»، مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی قم بهانه ای شد تا پای صحبتهای وی بنشینیم که در ادامه می خوانید:

مفدا -قم ؛یکی از ماموریت های معاونت فرهنگی دانشجویی حمایت از تشکل های اسلامی، کانون های فرهنگی، انجمن های علمی و نشریات می باشد. با توجه به این امر، معاونت فرهنگی دانشجویی چه حمایت هایی از تشکل ها، کانون های فرهنگی، نشریات و انجمن های علمی انجام داده است؟

یکی از سیاست هایی که ما در حوزه ی معاونت فرهنگی دانشجویی داریم این مسئله است که بتوانیم در حوزه های مختلف زیر ساخت هایی داشته باشیم تا دانشجویان بتوانند متناسب با علاقه مندی شان فعالیت کنند. یکی از بحث هایی که خیلی باید تلاش کرد تا بستر گسترده تری برایش داشته باشیم کانون های فرهنگی دانشگاه است، حوزه کارهای فرهنگی، حوزه ای است که می تواند علاقه مندان مختلفی را در دانشگاه ها جذب خودش کند. در حال حاضر بالغ بر ۴۸۰ کانون فرهنگی، ۷۰۰ نشریه و ۴۵۰ انجمن علمی در دانشگاه علوم پزشکی مشاهده می کنیم که پیرو مصوبه شورای عالی فرهنگی در دانشگاه های علوم پزشکی می باشد. علاقه مندان به یک رشته هنری می توانند دور هم جمع شوند و در خواست مجوز به دانشگاه ارائه دهند و فعالیت خودشان را آغاز کنند و از سرانه ی بودجه فرهنگی که به دانشجو ها اختصاص داده می شود، باید با مدیریتی که معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه انجام می دهد حمایت هایی را از تشکلات دانشجویی، کانون های فرهنگی، نشریات و انجمن های علمی انجام دهد.
انجمن های علمی نیز بستری است که در یکی دوسال اخیر در مجموعه وزارت بهداشت شکل گرفته و دانشجویانی که علاقه مند به فعالیت های علمی هستند مجوز های لازم را می گیرند و فعالیت خودشان را آغاز می کنند. ما معتقدیم این قطاری که در حوزه ی فرهنگی در حال حرکت است باید واگن های متنوعی داشته باشد که بتواند دانشجویان با علایق متفاوت را جذب کند تا در قالب تشکلات، نشریات، کانون ها و انجمن های علمی یک فعالیت های گروهی و تیمی را در دانشگاه پیش ببرند.

مفدا-قم ؛یکی از نگرانی هایی که دانشجویان دارند تاثیر گذاری سلایق شخصی بر تصمیمات معاونت فرهنگی می باشد، مخصوصا در بحث کانون موسیقی و تئاتر که اختلاف نظر زیادی بین مسئولین وجود دارد، آیا از لحاظ قانونی تاثیر گذاری سلایق شخصی مورد پذیرش معاونت فرهنگی دانشجویی می باشد؟
 
ما همه تلاشمان این است با حمایتی که تیم معاونت فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت انجام می دهد و هماهنگی با معاونین فرهنگی سراسر کشور، بستر حضور و فعالیت دانشجویان در زمینه های مختلف فرهنگی در دانشگاه ها فراهم شود. از دید ما تمام هنر های رسمی و پذیرفته شده که در چهارچوب نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشد و با رعایت شئوناتی که در فضای دانشجویی داریم باید بتوانند در دانشگاه فعالیت کنند، با توجه به اینکه فضای دانشگاهی علوم پزشکی قم به لحاظ دینی و معنوی فضای خوبی است، ما باید به دانشجویان اعتماد کنیم و این مسیر را آماده کنیم تا فعالیت کنند.

مفدا- قم ؛ برای رشد فکری در حوزه ی فرهنگی سیاسی چه اقداماتی از سمت معاونت فرهنگی دانشجویی انجام می شود؟

تلاش ما این است که بتوانیم از ایده های تشکلها حمایت کنیم تا بتوانند برنامه های مختلف تشکیلاتی خودشون را داشته باشند، در واقع ما فضا را برای فعالیت آنها مساعد کنیم تا بتوانند از چهره های سر شناس فرهنگی و سیاسی دعوت کنند و در مورد موضوعات مختلف و به مناسبت های مختلف سخنرانی کنند و این مسئله به رشد فکری دانشجویان کمک می کند. همچنین حوزه ی نشریات دانشجویی یکی از حوزه هایی است که می تواند به پختگی دانشجویان در زمینه های فرهنگی و سیاسی کمک کند. ما در واقع معتقدیم باید بستری فراهم کنیم تا دانشجو چند بعدی رشد پیدا کنند،  ما صرفا دانشجو را در بحث تحصیل و علم نمی بینیم، من معتقدم دانشجو باید در ابعاد مختلف علمی، آموزشی، فرهنگی و پژوهشی رشد کند و این چند بعدی بودن می تواند به خود دانشجویان کمک کند تا توانمند شوند و بتوانند از مسائل روز جامعه تحلیل داشته باشند. دانشجویان می توانند در دانشگاه با تمرین مسئولیت پذیری و تجربه اندوزی، در آینده در وظایفی که به عهده می گیرند انسان موفقی شوند.

مفدا-قم ؛به نظر شما دلیل کم بودن تمایل دانشجویان به فعالیت در حوزه های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی چیست؟

یکی از دلایلی که من می گویم ما باید تنوع محصول در دانشگاه داشته باشیم همین مسئله می باشد که بتوانیم دیدگاه های مختلف را جذب کنیم، متاسفانه امروز در قشر هایی از جامعه دانشجویی  بی تفاوتی نسبت به مسایل اجتماعی شکل گرفته اما ما با تنوع دادن و جذابیت بخشیدن به حوزه ی فرهنگی و  اجتماعی و اعتماد کردن به دانشجویان  باید بتوانیم شرایطی را بوجود آوریم که رابطه دوستانه بین دانشجو و کارشناس فرهنگی ما تقویت شود و دانشجویان به سمت فعالیت فرهنگی جذب شوند و فضای با نشاط تری در دانشگاه ایجاد شود.

مفدا- قم ؛با شروع به کار دولت جدید به جز نهمین دوره جشنواره فرهنگی و هنری آیا برنامه خاص دیگری برای اجرا در نظر گرفته شده است؟

همکاران ما در حوزه ی معاونت فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت طی چهار سال گذشته در دولت یازدهم همه تلاششان را کردند که بتوانند قدری زیر ساخت ها را درست کنند به اعتقاد من در حال حاضر رشد خوبی در حوزه ی زیر ساخت ها داریم و امروز تنوع و تعدد کانون ها، انجمن ها و نشریات را مشاهده می کنیم و فضای بهتری برای فعالیت آن ها  ایجاد شده است. یکی از اصلی ترین سیاست های که ما در چهار سال آینده خواهیم داشت، تعمیق زیر ساخت ها می باشد و اینکه فعالیت های حوزه ی فرهنگی، فعالیت کانون، نشریات و انجمن های علمی را کیفی کنیم.

تهیه شده در سرویس فرهنگی مفدا؛خانمها فریبا حیدری و فائزه موسوی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.