چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۸

مراسم "دین شام، دین شوم" دردانشگاه علوم پزشکی ارومیه برگزار شد

دین شام، دین شوم

به گزارش مفدا ارومیه؛ مراسم اربعین حسینی با سخنرانی حجت الاسلام سروش محلاتی به میزبانی انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی ارومیه روز سه شنبه ۱۶ آبان ماه با حضور مسئولین دانشگاه و دانشجویان در سالن آمفی تئاتر دانشکده پزشکی برگزار شد.

به گزارش مفدا ارومیه؛  مراسم اربعین حسینی با سخنرانی حجت الاسلام سروش محلاتی به میزبانی انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی ارومیه روز سه شنبه ۱۶ آبان ماه  با حضور مسئولین دانشگاه و دانشجویان در سالن آمفی تئاتر دانشکده پزشکی برگزار شد.

امیر مشعوفی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی ضمن خیرمقدم گویی به حضار، به واقعه عاشورا پرداخت و بیان کرد:کیست که نداند واقعه ی عاشورا از مهم ترین مشرب های فکری و هویتی انجمن های اسلامی است و عدول از خط آزادی و حریت و عدالت همانا عدول از تمام هستی و چیستی انجمن اسلامی است؛ ما پیروان اباعبدالله حسین علیه السلام هستیم. ما شیفتگان حریتی هستیم که منادی آن امام مظلوم بود.

وی افزود:جدای از تأویل، تفسیر، تحریف و یا کج فهمی، حتی همین چهره ی غبارآلود و گاهاً گنگ مستور در پس ١٤٠٠سال تاریخ، الهام بخش و مقتدای ده ها نمونه از جنبش ها، نهضت ها و حرکات آزادیخواهانه، عدالت طلبانه، ستم ستیزانه و رهایی بخش بوده وهست و حتی یک نمونه از این جنبش ها سند و گواه محکمی برای اثبات و بیان این نکته است که شهادت، برای ملت ها حیاتبخش بود.

در ادامه برنامه حجت الاسلام سروش محلاتی ضمن تسلیت اربعین حسینی بیان گرد:مردم شام ، اسلام را با بنی امیه شناختند و ارتباط مستقیم با پیامبر نداشتند. دین در شام یعنی دین معاویه از این نظر بین شام و کوفه فرق است. از این نظر بین شام و مدینه فرق است.دستگاه بنی امیه دین را چگونه به مردم شام عرضه کرده است؟دین شام با دین پیامبر(ص) تفاوتی هایی داشت:اولین تفاوت این است که این دین کاملاً جنبه سوری و شکل تجملی دارد، محتوا در شام تخلیه شده بود و دین شام چیزی جز مناسک سوری نبود.

ایشان به توصیه امیر مومنان به مالک اشتر اشاره و خاطر نشان کردند:باید زمانی را در نظر بگیری که مردم به نزد تو بیایند و مشکلات خودشان را ارایه کنند و در آن زمان شرطه و نگاهبانی نباشد تا مطمئن باشند اگر مشکلی را بازگو کردند فردا روز دچار توبیخ و تهدید نباشند.

در طول این مراسم یک ساعته مباحث مهمی مطرح و توسط حجت الاسلام محلاتی جمع بندی شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.