شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۴

قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت:

مسئولیت آموزش پرستاری صرفا با دانشکده های پرستاری است

پرستاری

قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: تنها یک روش آموزش پرستاری در کشور وجود دارد و آموزش پرستاری تنها از طریق دانشکده ها صورت می‌گیرد.

به گزارش مفدا به نقل از معاونت آموزشی وزارت بهداشت، دکتر حمید اکبری با اشاره به نیاز کشور به رشته پرستاری گفت: مصوبه اخیر وزارت بهداشت نیز تنها به منظور تسهیل آموزش دانشجویان در بستر بیمارستان ها اجرا شده است.

قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: علاوه بر نیازهای جامعه کیفیت آموزش در رشته پرستاری هم از نکاتی است که در چند سال گذشته به آن توجه ویژه‌ای شده است.

وی خاطرنشان کرد: بدون شک دانشجوی پرستاری برای اینکه فرد ماهری باشد و بتواند وارد عرصه خدمت شود باید در محیط های بالینی آموزش ببیند.

اکبری افزود: براین اساس آیین نامه ای که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تدوین و به دانشگاه ها ابلاغ شد، این موضوع نهایی شد تا از امکانات بیمارستان هایی که شرایط لازم برای آموزش قسمت بالینی دانشجویان پرستاری را دارند استفاده شود. مسئولیت آموزش به عهده دانشکده پرستاری بوده و تنها از بیمارستان به عنوان فیلد آموزش بالینی دانشجویان استفاده می شود.

وی با تاکید بر این نکته که در کشور فقط یک برنامه مصوب برای آموزش پرستاری وجود دارد و پذیرش دانشجو نیز مثل سایر رشته فقط از طریق کنکور سراسری صورت می گیرد، اظهار داشت: مسئولیت آموزش نیز با دانشکده های پرستاری بوده و این دانشکده ها می توانند از امکانات موجود در بیمارستانها به عنوان فیلد آموزش بالینی دانشجویان استفاده کنند.

قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: فقط یک برنامه آموزشی پرستاری و یک مسیر پذیرش دانشجو وجود داشته و غیر از پذیرش دانشجو برای تحصیل در دانشکده های پرستاری هیچ مسیر دیگری وجود ندارد و اصولا تربیت پرستاری بیمارستانی وجود خارجی ندارد. 

وی افزود: بر اساس آیین نامه توسعه همکاری بیمارستان ها با دانشکده های پرستاری که در اصفهان مورد اجماع قرار گرفت، در صورت توافق بیمارستان های آموزشی و دانشکده های پرستاری از فیلدهای موجود در بیمارستان های دارای شرایط و استانداردهای لازم به عنوان فیلد آموزش بالینی دانشجویان پذیرفته شده در دانشکده های پرستاری استفاده می شود و این امر موجب فراهم آمدن ظرفیت حدود ۵۰۰ نفر پذیرش بیشتر در آزمون سراسری شده است.

اکبری اظهار داشت: با توجه به نیاز کشور به نیروی پرستاری در طی ۱۰ سال گذشته ظرفیت پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی پرستاری به دو برابر افزایش یافته است و در حال حاضر سالیانه حدود ۵۵۰۰ نفر دانشجو در این رشته پذیرش می شوند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.