شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰

دبیر شورای انضباطی وزارت بهداشت:

شورای انضباطی یک نهاد شبه قضایی است

گناباد

دبیر شورای انضباطی وزارت بهداشت در گفتگوی اختصاصی با عضو کمیته دانشجویی مفدا گناباد گفت: هر چه قدرت تسلط دبیر و کارشناس بیشتر باشد نه حقی از دانشجو ضایع می‌شود و نه حتی از دانشگاه و همه در مدار قانون حرکت خواهند کرد.

به گزارش مفدا گناباد، شاید اگر در جایی اسم شورای انضباطی بیاید، کسی اگر کلاهش هم آنجا افتاده باشد برای برداشتن آن اقدام نخواهد کرد، ولی این گفتگو شاید کمکی کند به طرز تفکر و دیدگاه ما به شورای انضباطی وتعامل با آن.

این اولین مصاحبه کمیته دانشجویی مفدا گناباد با "دکتر صرامی" دبیر شورای انضباطی وزارت بهداشت است که مشروح این گفتگو به شرح زیر است:

مفدا گناباد: هدف ازدوره ای که  با عنوان توانمند سازی و ارتقا مهارت های دبیران و کارشناسان شوراهای انضباطی در  دانشگاه علوم پزشکی گناباد در حال برگزاری است چیست و این توانمند سازی ها در چه زمینه هایی انجام می شود؟
هدف ما ارتقا توانمندی علمی دبیران و کارشناسان شورای انضباطی است، ما از سال ۱۳۹۰ با شاخص‌های ارزیابی مختلفی رتبه بندی شوراهای انضباطی سراسر کشور را شروع کرده‌ایم، یکی از شاخص‌ها تسلط دبیران و کارشناسان شوراهای انضباطی به مقررات جاری می باشد، هر چه قدرت تسلط دبیر و کارشناس بیشتر باشد نه حقی از دانشجو ضایع می شود و نه حتی از دانشگاه و همه در مدار قانون حرکت خواهند کرد.
 این کارگاه ها جهت آشنایی دبیران و کارشناسان با مورد های مختلف و شایع و پرونده هایی که سال های گذشته ارزیابی شده و به صورت کارگاهی اصلاحات به اشتراک گذاشته می شود و در مورد آن بحث می شود و این باعث می شود که شوراهای انضباطی به صورت عملیاتی با این پرونده ها و نحوه ی برخورد صحیح با آن ها در مدار قانون آشنا شوند و در خلال این کارگاه ها، آزمون هایی برگزار می شود که یکی از شاخص های ما برای امتیاز دهی نیز می باشد، بعضی از آزمون ها در خلال کارگاه ها و بعضی به صورت مجازی انجام می شود.


مفدا گناباد:  برگزاری این قسم دوره ها چه نتایج و فوایدی برای دانشجویان خواهد داشت؟
اگر من بدانم برای باز کردن یک مهره با شماره ۱۲ از آچار ۱۴ و ۱۶ استفاده نکنم ویا از آچار۸ نباید استفاده کنم، هم خودم را خسته نمی کنم وهم به آن مهره آسیب نمی رسانم و یا مثلا یک جراح که در برنامه ریزی جراحی کاری می کند که در انجام یک فرآیند پزشکی کم ترین ضرر و زیان به بیمارستان وارد شود؛ در این جا هم همین گونه است؛ باید کاری انجام گیرد که هم متناسب با آن گزارش باشد و هم بیشترین اثر تربیتی را برای دانشجو داشته باشد.
در این کارگاه ها، سعی می شود با این دید که دانشجو عضوی از خانواده ما و مثل خواهر و برادر ما است و بر اساس این دیدگاه ما باید چه کنیم تا بستری را برایشان فراهم سازیم که باعث رشد و تعالی علمی و اخلاقی آنان نیز گردد.
اگر کارشناسان اطلاعات بیشتری داشته باشند خیلی  دقیق تر و با عارضه ی کمتر به این هدف نهایی که هم هدف ما و هم هدف شما می رسیم.
 

مفدا گناباد: درحال حاضر شکافی بین شورای انضباطی و دانشجویان وجود دارد، فکر می کنید چگونه می شود این شکاف را رفع کرد؟
ما یک نهاد شبه قضایی هستیم، در حضور مقام عالی وزارت، هنگام معرفی من ایشان گفتند: «ایشان نقش شمر داستان را بازی می کند»؛ البته تعارف هم نداریم به هر حال شورای انضباطی نقش قوه قهریه را بازی می کند برای معدود افرادی که می خواهند هنجار شکنی کنند ومحیط علمی و اخلاقی سایر دانشجویان را نا امن می کنند، برای مثال ما می گوییم خدا خیلی بزرگ و مهربان است ولی با تمام مهربانی باید از خدا ترسید، ترس از خدا یک صفت ممدوح در دین ماست؛ به همین علت، ما برای شورای انضباطی یک جایگاه و حرمتی قائل هستیم که فرد خاطی بداند جایی برای برخورد با خطای وی وجود دارد، قائل شدن این جایگاه برای شورای انضباطی از این نظر ایرادی ندارد ولی گاهی از روی کج سلیقی برخورد هایی می شود که دافعه ایجاد می کند.
در همین زمینه شهید بهشتی می گوید: «جاذبه در دو اکثریت و دافعه در دو ضرورت باشد.» اما گاهی دافعه ها از دو ضرورت پا را فراتر نهاده و خودمان را در یک نهاد قضایی متصور می شویم در صورتی که ما یک نهاد شبه قضایی هستیم، ما در شورای انضباطی به دنبال اقدامات تربیتی هستیم. صرفا دادن حکم، کار دستگاه های قضایی است. گاهی می شود با یک تذکر دوستانه و ارشادی دانشجویان که مانند برادران و خواهران ما هستند  را به راه های صحیح تری سوق دهیم. هدف ایجاد یک اثر تربیتی است.


مفدا گناباد: در جایی گفته بودید شورا باید خلاقیت و نوآوری  را به کار گیرد، منظور شما از خلاقیت چیست؟
ما هدفمان در شوراهای انضباطی این است که سکون را از عملکردمان حذف کنیم و یک آسیب شناسی پویا داشته باشیم؛ و برای این اهداف تربیتی، باید آموزش هایی برای دانشجویان و شورای انضباطی برگزار شود و این گونه میزان تخلفات افت خواهد کرد و این مصداق برخورد خلاقانه است، ما از سال ۹۰ وزن شاخصی داریم که این وزن ها پیشگیرانه می باشد و آموزشمان را بالاتر می بریم.


مفدا گناباد:  ارزیابی شما از وضعیت شورای انضباطی گناباد چه بود؟
من مکرر به جناب دکتر مینوئیان عرض کردم به شهادت، همکاران سایر دانشگاه های علوم پزشکی از محیط انضباطی این دانشگاه حتی نسبت به دانشگاه خودشان راضی تر بودند.
همچنین به پرسنل، همکاران و دانشجویان این دانشگاه تبریک می گویم که توانسته اند با تعامل، چنین فضای امنی را ایجاد کنند.
از دیانت و صفای مردم گناباد بسیار لذت بردم و همچنین بابت میزبانی و فضای صمیمانه و فرهنگی این دانشگاه سپاسگزارم.

حسام دولت آبادی- مهدیه شمسی ثانی: کمیته دانشجویی مفدا

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.