شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۲

اعتراض نمادین دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی برای احیای دکترای حرفه‌ای این رشته

جشن علوم آزمایشگاه/لرستان

ظهر امروز شنبه مورخ ۲۰ آبان ماه دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی مطالبات خود را در اعتراضی نمادین با مسئولین و اساتید این رشته در میان گذاشتند.

به گزارش مفدا لرستان، ظهر روز شنبه مورخ ۲۰ آبان ماه گردهمایی در دانشگاه علوم پزشکی لرستان به منظور اعتراضی نمادین برای احیای دکترای حرفه ای علوم آزمایشگاهی برپا شد. در این نشست جمعی از مسئولین و اساتید و دانشجویان این رشته حضور داشتند.
معاون دانشکده پیراپزشکی دکتر غلامی  ضمن ابراز خوشحالی برای دانشجویان و اساتید برای احیای حقوق خود بیان کرد که از هیچ کمک و حمایتی دریغ نکرده و همواره همراه دانشجویان خواهد بود.
وی گفت: همچنین تلاش برای احیای دوره‌های فلوشیپی بسیار امیدوار کننده ست. متاسفانه نظام سلامت و آموزشی،  پزشک محور شده و این اقدام باعث روشن‌تر شدن اهمیت جایگاه پیراپزشکان خواهد شد،  شاید در نگاه اول این اجتماعات کارآیی چندانی نداشته باشند اما این اجتماعاتِ هرچند کوچک نشان دهنده‌ی حساسیت این موضوع و اهمیت قائل شدن به رشته های پیراپزشکی ست.
وی تصریح کرد من از چنین گردهمایی‌هایی حمایت کرده و موفقیت رشته‌ی علوم آزمایشگاهی را شروع موفقیت برای سایر رشته‌ها می‌دانم. 
 دکتر غلامی در ادامه‌ی صحبت‌های خود گفت: پس از چند سال زحمت و تلاش ها فراوان آقای دکتر گودرزی  در جهت قوام رشته علوم آزمایشگاهی در دانشگاه و بیمارستان بر این بود که آقای دکتر مرادی به عنوان مدیر گروه این رشته انتخاب شود.
در ادامه‌ی  مراسم تودیع  دکتر گودرزی و معارفه‌ی دکتر مرادی مدیر گروه رشته علوم آزمایشگاهی انجام گرفت.
دکتر مرادی ابتدا از تمام مسئولین پیشین از جمله دکتر گودرزی تقدیر و تشکر کرد. وی بیان کرد که در راستای سِمَت جدید با دانشجویان این رشته به طور جداگانه جلسه تشکیل داده و مشکلات و خواسته ها مطرح شده و درصدد مرتفع شدن این مشکلات تلاش خواهد شد.
یکی از دانشجویان در گفتگو با خبرنگار مفدا دلیل مطالبه و اعتراض خود را اینگونه بیان کرد: همانطور که می‌دانیم طبق قانون فعلی هر فرد بعد از گذراندن دوره phd طی یک گروه ۴ نفره در همین مقطع مجوز کلینیک اعطا خواهد شد.  این در حالی ست که در کشورهای اروپایی فرد با گذراندن دوره ای پس از phd  می تواند مجوز کلینیک آزمایشگاهی دریافت کند. یکی از دلایل منع برای فارغ التحصیلان در ایران این بوده که بر این باورند که توانایی تفسیر آزمایش باید با پزشک باشد در حالیکه می‌دانیم هم اکنون هم در آزمایشگاه ها تفسیر آزمایش انجام نمی‌شود بلکه تفسیر بر عهده‌ی پزشک معالج بوده و هیچ مسئول آزمایشگاهی حق چنین کاری ندارد،  که به تبع دلیل درستی برای عدم موافقت دکترای حرفه ای نیست.  و می‌دانیم که فردی که phd  یکی از رشته‌های علوم آزمایشگاهی را دارد توانایی بیشتری نسبت به یک پزشک در امور آزمایش‌های تشخیصی دارد. 
همه با هم در احیای این حق تلاش می کنیم و امیدواریم که نتیجه‌ی خوبی هم حاصل شود. و بر اساس تمام کوریکولوم های آموزشی دنیا خواهان دادن چنین حقی به فارغ‌التحصیلان این رشته هستیم.

فاطمه اکبر پور 
دبیر واحد خبر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.