سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸

آیت الله نمازی در دیدار با برگزیدگان قرآنی کشوری دانشگاه علوم پزشکی کاشان؛

انس باکتاب خدا انسان را به بالاترین درجه کمال می رساند

ديدار برگزيدگان قرآني با امام جمعه كاشان

نماینده ولی فقیه درکاشان، با اشاره به اینکه قرآن برای همه قابل دسترسی نیست، گفت: قرآن را فقط اهل بیت(ع) درک می‌کنند و برداشت ما از قرآن نیز به اندازه میزان معرفت ما است.

به گزارش مفدا کاشان ، جمعی از  اساتید، کارکنان و دانشجویان فعال در حوزه قرآن و عترت و رتبه آوران برتر جشنواره‌های قرآنی دانشگاه، همزمان با هفته قرآنی دانشگاهها ( ۱۸ الی ۲۴ آبانماه) ظهر دوشنبه ۲۲ آبانماه با آیت اله عبدالنبی نمازی امام جمعه و نماینده ولی فقیه کاشان دیدار کردند. 

آیت الله عبدالنبی نمازی در این دیدار ضمن قرائت آیه ۹ سوره اسرا ( إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ یَهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ وَیُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِینَ الَّذِینَ یَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا کَبِیرًا ) آشنایی، انس، حفظ و هم نشینی با قرآن را نعمت بزرگی خواند و افزود: همه اینها مقدمه ای برای عمل به قرآن است.

وی افزود: در نظام آفرینش و تکوین، اگر قرآن را از جامعه و زندگی بشر حذف شود، زندگی بشر بر روی کره زمین بی معنی خواهد بود و آنچه به انسان و زندگی انسان ارزش و اعتبار می دهد معرفت الله است و اگر انسان ممکن الوجود که توسط واجب الوجود آفریده شده است به حب الله پیوند نخورد همه وجود او  بی معنی و پوچ خواهد بود.

آیت الله نمازی، گفت: همه فرقه ها و ادیان دیگر به خوب خوردن و خوب خوابیدن و لذایذ مادی و حیوانی و شهوانی دل خوش کرده اند در حالیکه انسان  برای این آفریده نشده است، چرا که اگر فضیلت انسان برای کارهایی از این دست باشد، حیوانات از انسان جلوتر هستند.

وی، فلسفه آفرینش انسان را معرفت الله خواند و اظهار داشت: در نظام آفرینش، همه هستی آیات الهی است و همه موجودات آئینه نشان دادن خدا است و هرچه که مشاهده می شود وجود خدا در آن مجسم است.

نماینده ولی فقیه درکاشان، با اشاره به اینکه معرفت الله به زندگی انسان معنا می دهد، گفت: اگر انسان با کتاب خدا آشنا شود و با آن انس پیدا کند و معارف در قرآن را عملیاتی کند به بالاترین درجه کمال و تکامل خواهد رسید.

آیت الله نمازی گفت: به برکت انقلاب اسلامی قرآن از حاشیه زندگی مردم به متن زندگی مردم وارد شده است و امروز قرآن در زندگی مردم و جامعه قرار است و این درحالی است که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی قرآن در حاشیه قرار داشت و در آموزش و پرورش نیز خبری از قرآن و آشنایی با قرآن وجود نداشت.

وی هدف انقلاب اسلامی ایران را احیای توحید خواند و با اشاره به اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی قرآن در زندگی مردم و جامعه قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه قرآن در زندگی مردم و جامعه قرار دارد اما هنوز به جایگاه واقعی خودش نرسیده است.

نماینده ولی فقیه در کاشان، قرآن را تنها صرف حفظ قرآن ندانست و افزود: قرآن هم لفظ و معنا دارد و هم ظاهر و باطن دارد و باید به ظرائف و لطائف قرآن نیز توجه شود، چرا که قرآن کلام خدا است.

آیت الله نمازی با اشاره به اینکه قرآن قابل دسترسی نیست، گفت: قرآن را فقط اهل بیت(ع) درک می‌کنند و برداشت ما از قرآن نیز به اندازه میزان معرفت ما است.

وی تأکید کرد: باید تلاش کنیم قرآن را به محیط زندگی، دانشگاه، بازار و حوزه های علمیه وارد شود و به جای قرآنِ لفظی در همه جا قرآن مجسم باشد، بنابراین یکی از رسالت‌های ما در نظام اسلامی ایران، احیای قرآن و قرار دادن قرآن در جایگاه اصلی آن است.

نماینده ولی فقیه درکاشان، علت گمراهی انسان را عدم آشنایی با قرآن و عترت خواند و ادامه داد: تا قرآن در بطن جامعه و مردم قرار نداشته باشد انسان نخواهد توانست در صراط مستقیم قرار بگیرد.

آیت الله نمازی، گفت: هرچه هست در قرآن و اهل بیت(ع) است و جای دیگر هیچ خبری به غیر از پوچی و بیهودگی نیست و آنچه ماندگار و ابدی است قرآن است و شما فعالان عرصه قرآنی باید قدر خود و موقعیتی راکه دارید بدانید.

وی به فعالان قرآنی دانشگاه علوم پزشکی کاشان توصیه کرد در این عرصه تنها به تلاوت و ترجمه قرآن بسنده نکنند و تلاش کنند از درسهای قرآن در روابط اجتماعی و خانوادگی، بیشترین بهره برداری را داشته باشند.

نماینده ولی فقیه درکاشان بر انجام فعالیتهای تخصصی در قرآن تأکید کرد و افزود: فعالان قرآنی باید از تعداد آیات توحیدی، معاد و با مسائل اقتصادی و حقوقی در قرآن آشنا باشند

در ادامه حمیدرضا گیلاسی معاون دانشگاه علوم پزشکی کاشان، نیز به رتبه های برتر دانشگاه علوم پزشکی کاشان در حوزه قرآن طی سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی ۷ سال متوالی در بین ۶۱ دانشگاه در سراسر کشور موفق به کسب رتبه برتر شده است و سال گذشته رتبه دوم را کسب کرده است.

وی با اشاره به اینکه  دانشگاه علوم پزشکی کاشان در بیست و دومین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت  موفق به کسب ۲۶ مقام برتر قرآنی  شده است؛  تعمیق فرهنگ قرآنی را از جمله برنامه های دانشگاه علوم پزشکی کاشان خواند و گفت: در زمینه فعالیتهای قرآنی تلاش شده در قرائت  قرآن و حفظ قرآن توقف نداشته باشیم  و به فعالیتهای قرآن پژوهی و دیگر فعالیتهای قرآنی نیز توجه شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.