دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰

بیست و ششمین جلسه شورای مرکزی ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت برگزار شد

جلسه شورای مرکزی ناظر بر نشریات

جلسه مشترک شورای مرکزی ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت با هدف بررسی موارد قانونی در خصوص نشریات دانشجویی و دانشگاهی برگزار شد.

به گزارش مفدا، جلسه شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی با حضور دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و رئیس شورای مرکزی ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی این وزارتخانه، امیر للـه‌گانی مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، مصطفی رهبر رئیس اداره ‌تشکل‌ها و نشریات معاونت فرهنگی وزارت بهداشت، محمد سروش نماینده معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد اسلامی، آقای شیراوژن نماینده نهاد رهبری در دانشگاه‌ها، دکتر باقر انصاری عضو جدید حقوقدان این شورا و رضا پیوندی و زهرا نعمتی نمایندگان مدیران مسئول نشریات دانشگاهی با هدف طرح و بررسی چند استفساریه و بحث پیرامون موارد قانونی  روز سه شنبه ۳۰ آبان ماه سال جاری در محل معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.

این جلسه بیست‌وششمین نشست مشترک اعضای شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی است که در راستای ساماندهی و حمایت از فعالیت نشریات دانشگاهی و قانونمند کردن این‌گونه فعالیت‌ها، نهادینه ساختن فضای آزاداندیشی، نقد و گفت‌وگوی سازنده برگزار می‌شود. 

در ابتدای این جلسه موضوع پیش نویس طرح آموزش برای علاقه‌مندان به فعالیت در حوزه نشریات دانشگاهی مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس این پیش نویس فعالان نشریاتی می‌توانند آموزش‌هایی را در حوزه حقوق نشریات و مهارتی برای انتشار نشریه از طریق فضای مجازی ببینند.

همچنین با توجه به اهمیت بحث آموزش، موضوع اخلاق حرفه‌ای و روش آموزش آن، مدنظر قرار دادن این موضوع در فعالیت‌های نشریاتی، تعریف‌های مختلف از آن و تاثیرات حقوقی اخلاق حرفه‌ای بر فعالیت مطبوعاتی در دانشگاه‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ادامه استفساریه "شرط نداشتن مشروطی در سه نیم سال متناوب و یا دو نیم سال متوالی در حین  تصدی یا در حین مسئولیت اعم از مدیرمسئولی و  سردبیری نافذ است یا خیر" مورد برسی قرار گرفت که با نظر اعضای شورا بر نافذ بودن در هر دو مورد تاکید شد. 

از موارد دیگر مطرح شده در دستور جلسه این شورا، موضوع شرایط مدیرمسئولی نشریه است که با توجه به اینکه مدیران نهاد رهبری کارمند دانشگاه محسوب نمی‌شوند آیا می‌توانند مدیر مسئول نشریه باشند یا خیر  که این موضوع نیز بر اساس موارد قانونی موجود مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 در ادامه  موضوع  استعفای مدیرمسئول و سردبیر نشریه و چگونگی ادامه کار نشریه و انتشار آن به بحث گذاشته شد و در چنین شرایطی مسئولیت‌ اداره نشریه تا یک ماه بر عهده صاحب امتیاز نشریه گذاشته شد.

در پایان نشست از نمایندگان سابق دانشجویی شورای ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت، کوروش دست پاک و محمد حاج زاده به خاطر فعالیت‌ در این شورا و در حوزه نشریات دانشجویی توسط رییس شورا تقدیر و تشکر شد و همچنین احکام اعضای جدید شامل حکم دکتر باقر انصاری عضو حقوقدان این شورا و اعضای  دانشجویی جدید خانم زهرا نعمتی و رضا پیوندی توسط دکتر فراهانی اعطا شد. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.