سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶

با هدف تالیف کتاب‌های خودیاری با موضوع سلامت روان برای دانشجویان

اولین نشست کارگروه مولفین کتاب‌های خودیاری در وزارت بهداشت برگزار شد

نشست مولفین کتابهای خودیاری در وزارت بهداشت

نخستین نشست کارگروه، مولفین مجموعه کتاب‌های خودیاری دانشجویی صبح امروز با حضور دکتر مریم بختیاری معاون اداره کل دانشجویی وزارت بهداشت و جمعی از مدرسین و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در سالن اجتماعات معاونت فرهنگی و دانشجویی این وزارتخانه برگزار شد.

نخستین نشست کارگروه، مولفین مجموعه کتاب‌های خودیاری دانشجویی صبح روز سه شنبه ۳۰ آبان ماه با حضور دکتر مریم بختیاری معاون اداره کل دانشجویی وزارت بهداشت و جمعی از مدرسین و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در سالن اجتماعات معاونت فرهنگی و دانشجویی این وزارتخانه برگزار شد.

این نشست با هدف بحث و تبادل نظر در خصوص تالیف و نوشتن کتاب‌های خودیاری در زمینه ارتقای سلامت روان دانشجویان به منظور کمک به افزایش مهارت‌های دانشجویان و  درمان اختلالات و مشکلات شایع آنها برگزار شده است.

در این جلسه، در خصوص خصوصیات کتاب‌های خودیاری با موضوع سلامت روان و مخاطبان این کتابها که افراد عامی و متخصصان هستند و همچنین درباره سازمان بندی کتاب‌های خودیاری از جمله چگونگی عنوان و فهرست این گونه کتابها، فهرست‌های هر فصل، شروع نوشتن کتابهای خودیاری با محتواهای آشنا و همچنین درخصوص مفهوم، مهارت، نظریه و تکنیک‌های مختلف تالیف این کتابها بحث و تبادل نظر انجام شد.

نحوه و سبک نوشتاری کتاب‌های خودیاری با موضوع سلامت روان و چگونگی آوردن منابع در این گونه کتابها از جمله دیگر مسائل مطرح شده در این نشست بود.

دکتر مریم بختیاری معاون اداره کل دانشجویی وزارت بهداشت و عضو هیات علم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ابتدای این نشست بر اهمیت برگزاری این گردهمایی و تبادل نظر و بارش افکار مدرسین و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و همچنین کارشناسان مشاوره دانشجویی با هدف تالیف و تدوین کتاب‌های خودیاری برای استفاده از دانشجویان تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرد: قطعا با کمک شما کارشناسان حوزه روانشناسی، مشاوران و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و استفاده از دانش وظرفیت‌های علمی تان می‌توان مجموعه کتاب‌هایی تحت عنوان کتاب‌های خودیاری تدوین و منتشر کنیم تا در اختیار دانشجویان در محیطهای خوابگاهی و دانشجویی قرار گیرد و قطعا این مساله کمک بزرگی به  ارتقای سطح علمی و آگاهی دانشجویان با موضوعات سلامت روان و رفع خیلی از مشکلات و مسائل شایع آنها می‌شود.

بختیاری خاطرنشان کرد: بدون شک افزایش آگاهی در حوزه سلامت روان، یکی از ارکان اصلی و اساسی ارتقای سلامت روان به شمار می رود و تا درخصوص مسائل روان شناختی افراد آگاهی‌های کافی نداشته باشیم قطعا نمی‌توانیم راه حل خوبی برای حل مشکلات آنها پیدا کنیم از این رو قطعا گردآوری کتاب‌های خودیاری در سطوح مختلف برای استفاده از گروه‌های دانشجویی و همچنین مشاوران حوزه سلامت روان، می‌تواند سطح آگاهی آنها را افزایش دهد.  

معاون اداره کل دانشجویی وزارت بهداشت گفت: برای اینکه سطح آگاهی و مهارتها با موضوع سلامت روان را در سطوح مختلف در دانشگاه‌ها افزایش دهیم تا افراد با مفاهیم و موضوعات سلامت روان آشنا شوند و بدانند مشکلات روان شاختی و بیماری‌های روانی مساله بدی نیست و خیلی از افراد در دنیا به آن متبلا می‌شوند و قابلیت بهبود و درمان پذیری دارد، ما تلاش داریم این مجموعه کتاب‌های خودیاری را با کمک اساتید حوزه مشاوره ، روانشناسان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها تدوین و تالیف کنیم و آنها را در اختیار گروه‌های هدف از جمله دانشجویان قرار دهیم.

وی گفت: این کتاب‌های خودیاری در عین حال که اختلالات و مشکلات شایع افراد را تعریف می‌کند، راه حل‌های مناسب و ساده برای افراد مدنظر ازجمله دانشجویان را برای رفع این اختلالات و آسیب‌ها نیز با زبان ساده بیان می‌کند و یک دانشجو قطعا با مطالعه این کتابها می‌تواند ضمن حل مساله خود، با مهارتهای مختلف زندگی دانشجویی از جمله ارتباط با همسالان، روش‌های مبارزه با افسردگی و درمان افسردگی، چگونگی غلبه بر افت تحصیلی، روش‌های مراقبه، شیوه‌های ذهن آگاهی، روش‌های مطالعه و تکنیک‌های ارتباط با دانشجویان و مسئولان دانشگاه در محیط‌های دانشگاهی وخوابگاهی و... آشنا شود.  

بختیاری اظهار کرد: قطعا باید در تالیف و نوشتن کتاب‌های خودیاری، به لحاظ انشایی طوری مطالب را بنویسیم که برای دانشجویان قابل فهم باشد و خیلی از کلمات علمی وتخصصی استفاده نکنیم.

وی در بخشی از سخنان خود بر لزوم تهیه و تدوین کتاب‌های  خودیاری تاکید کرد و گفت: افراد مختلفی در گذشته مجموعه کتاب‌های خودیاری با موضوعات مهارتهای زندگی و غیره تالیف و در اختیار مخاطبان هدف قرار دادند اما متاسفانه در محیط‌های دانشگاهی هنوز به طور رسمی این کتاب‌ها با موضوعات اختلال روانی تدوین و در اختیار دانشجویان قرار ندارد و قطعا تدوین و انتشار این گونه کتابها‏، می‌تواند کمک بزرگی به ارتقای سلامت روان افراد در محیط های دانشجویی وخوابگاهی کند.

بختیاری گفت: هداف از تدوین و انتشار کتاب‌های خودیاری برای دانشجویان با موضوعات مختلف این است که دانشجو اگر مثلا دچار اختلال یا مساله‌ای است بتواند از اطلاعات این کتابها برای افزایش سطح آگاهی و مهارتهای خود و رفع مشکلش استفاده کند. ما فقط دنبال  این نیستیم که به طور مثال مساله اضطراب در آستانه امتحان را در این کتابها مطرح کنیم و تلاش داریم تکنیک‌های غلبه بر این گونه اضطرابها را با زبان ساده به دانشجویان معرفی کنیم.

معاون اداره کل دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به شیوه‌ها و تکنیک‌های تالیف کتاب‌های خودیاری خاطرنشان کرد: تالیف کتاب‌های خودیاری در حوزه روانشناسی از جمله کارهایی است که در دنیا سبک‌ها واصول خاصی دارد و ما باید با همفکری و تبادل نظر با شیوه‌های نگارش این گونه کتابها آشنا شویم و این بارش افکار وبرگزاری این نشست‌ها قطعا ما را به اهداف‌مان نزدیک‌تر می‌کند.

بختیاری به خصوصیات کتاب‌های خودیاری اشاره کرد و گفت: کتاب‌های خودیاری باید کامل و جامع باشد و شامل اطلاعاتی باشد که خواننده با مراجعه با آن بتواند خیلی از نیازها و سوالاتش در زمینه مشکلات حوزه سلامت روان برطرف شود.

وی با بیان این که کتابهای خودیاری هم برای مردم عامه و هم برای متخصصان تدوین ونگارش می‌شود، افزود: ما می‌خواهیم با کمک شما اساتید و کارشناسان طوری این کتابهای خودیاری را تدوین و تهیه کنیم که علاوه بر استفاده متخصصان و دانشجویان، یک همکار مشاوره در خوابگاه نیز بتواند از تکنیک‌های ذکر شده در این کتاب برای درمان و حل مشکل مراجعه کننده‌اش استفاده کند.

وی با بیان اینکه کتابهای خودیاری باید دارای نظریه وتاریخه باشند، گفت: ما این کتابها را باید برای مراجعینی که مشکل دارند بنویسیم و قطعا باید نوشتار این کتابها انگیزشی باشد و انگیزشی برای ترغیب و متفاوت بودن در این کتابها حس کنیم

در ادامه این نشست که با حضور اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و اساتید و کارشناسان حوزه روانشنانسی بالینی برگزار شد، هر یک از حاضرین در جلسه به بیان پیشنهاد و ارایه نظرات  در خصوص تالیف این کتابها و محتوی کیفی این کتابها پرداختند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.