چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۸

گزارشی از وضعیت خوابگاه‌های کرمانشاه بعد از زلزله

چگونه زلزله ۷/۳ ریشتری حریف خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نشد؟!

خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

بعد از گذشت مدتی از وقوع زلزله شدید ۷/۳ ریشتری استان کرمانشاه و شهرستان‌های تابعه که منجر به خسارات شدید جانی و مالی و آسیب دیدن خیلی از ساختمان‌ها و خانه‌ها شد، خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه علیرغم اینکه چندان دچار آسیب جدی و ویرانی نشده بودند به مدت یک هفته خالی از سکنه شده بودند و این خوابگاه‌ها بعداز گذشت یک هفته بعد از بررسی‌های لازم دوباره پذیرای دانشجویان شد و فعالیت این خوابگاه‌ها از سر گرفته شد.

به گزارش مفدا، زلزله‌ای که منجر به کشته شدن بیش از ۴۸۳نفر از مردم شهرستان‌های سرپل ذهاب، ازگله، ثلاث باباجانی، کرمانشاه و دیگر شهرستان‌های تابعه استان شده بود در عمق ۱۱ کیلومتری زمین رخ داده بود و شدت این زمین لزره به حدی بود که حتی شهرها و استان‌های همجوار از جمله استان ایلام، اصفهان، کردستان، آذربایجان غربی و... را نیز تحت الشعاع خود قرار داده بود.

یکی از نکات قابل توجهی که بعد از وقوع این زلزله رخ داد، عدم تخریب و آسیب جدی بناها و ساختمان‌های خوابگاهی و دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بود که خوشبختانه در پی این وقوع زلزله اسفناک و پرشدت که خیلی از بناها و ساختمان‌ها دچار ویرانی‌های شدید و خرابی‌های فراوان شده‌بودند، اما خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه وهمچنین دانشکده‌های این دانشگاه تخریب‌های جزئی داشتند که این مساله دال بر این مساله است که بناهای خوابگاهی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با میانگین عمر ۲۶ سال دارای استحکام نسبتا خوبی هستند و اصول مهندسی ساختمان در احداث آنها کاملا رعایت شده است.

خوشبختانه در هیچ کدام از خوابگاه‌ها، سازه‌های اصلی دچار آسیب و ویرانی عمقی نشده‌اند و فقط آسیب‌های جزئی در حد ترک وشکاف‌ها در برخی دیوارها و سقف‌ها نمایان شده. البته خوابگاه فاطمیه این دانشگاه دارای ریزش قسمتی از کاشی‌ها و گچ سقف‌ها بوده است که اکنون این خسارات جزئی مورد ترمیم و مرمت قرار گرفتند.

خوشبختانه بعد از وقوع زلزله، بلافاصله تیم‌های متعددی از کارشناسان دفتر فنی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و مسئولان اداره امور خوابگاه‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی، تمامی خوابگاه‌ها را به لحاظ فنی و آسیب دیدگی مورد بررسی فنی و کارشناسانه قرار دادند و در پی این بررسی‌ها‏، کارشناسان بر این باور بودند که آسیب‌ها جزئی بوده و میزان تخریب‌ها چندان نیست و از این رو از روز یکشنبه هفته جاری با نظر و تایید مشاوران و کارشناسان فنی، اسکان دانشجویان علوم پزشکی از سرگرفته شد و زندگی دوباره دانشجویان در این خوابگاه‌ها بعد از تعطیلی یک هفته‌ای، از سرگرفته شد.

غلامی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفت وگو با مفدا با اشاره به وجود هفت خوابگاه دانشجویی و اسکان دانشجویان در این خوابگاه‌ها گفت: ۵ خوابگاه ملکی دو خودگردان کار اسکان دانشجویان ما را برعهده دارند که به لطف خداوند هیچ یک از خوابگاه‌های ما آسیب جدی بر اثر این زلزله ندیدند و این خسارات جزئی و در حد شکاف و ترک خوردگی برخی دیواره‌ها و سقف‌های بناهای ما بوده که این ترک‌خوردگی ها هم طبیعی بوده و در اکثر بناها و ساختمان‌های کرمانشاه این مساله پیش آمده است.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان و کارشناسان دفتر فنی دانشگاه و مسئولان اداره امور خوابگاه‌ها بعد از وقوع این حادثه به طور مرتب از بخش‌های مختلف خوابگاه‌ها بازدید به عمل آوردند و به لحاظ فنی بناها را به لحاظ استانداردها مورد بررسی قرار دادند که گزارش‌های آنها بعداز  بازدیدهای مکرر مبنی بر این بود که آسیب‌ها جدی نبوده و میزان خسارات جزئی است که سریعا این مشکلات مرتفع گردید و آنها بعد از یقین از جدی نبودن آسیب‌ها، اسکان دانشجویان را  در خوابگاه‌ها بلامانع دانستند که ما از صبح روز یکشنبه اسکان دانشجویان را درخوابگاه‌ها آغاز کردیم و حتی در این روز ما بالغ بر یکصد نفر از دانشجویان را اسکان دادیم و این اسکان در روزهای بعد نیز ادامه داشت تا این که هم اکنون تمام دانشجویان ما در خوابگاه‌ها مستقر هستند و زندگی خوابگاهی به حالت اولیه برگشته است.

غلامی با بیان اینکه خوشبختانه دانشجویان ما به واسطه این زلزله دچار هیچ مشکلی نشدند و همگی در سلامت به سر می‌برند اظهار کرد: برخی از دانشجویان ما خانواده‌هایشان در این حادثه دچار جراحت و مصدومیت شدند و برخی از خانواده‌های دانشجویان که در روستاها به سر می‌بردند به دلیل خسارات زیاد و ویرانی‌های زیاد، جان خود را از دست داده‌اند و برخی نیز دچار خسارات مالی و از بین رفتن خانه‌هایشان شده است.

وی با اشاره به شناسایی ۸۵ دانشجویی که خانواده‌هایشان در مناطق زلزله زده زندگی می‌کردند، گفت: تا این لحظه با بیش از ۶۵ نفر از دانشجویان خوابگاهی‌مان تماس‌های مکرر داشتیم و در جریان احوال آنها بودیم که بیشتر در مناطق ثلاث باباجانی، سرپل ذهاب، قصرشیرین زندگی می‌کردند که خوشبختانه فوتی درجه یک در میان این خانواده‌ها نداشتیم. اما یکی از اقدامات جدی که هم‌اکنون بعد از گذشت یک هفته از این زلزله آغاز کردیم‏ ، تشکیل کمیته‌ای به منظور حمایت‌های روحی و روانی به دانشجویان مخصوصا افرادی بوده است که خانواده‌های آنها دچار جراحت و خسارات مالی شده است. ضمن اینکه تمام امکانات و تجهیزات حمایتی خود را برای کمک به خانواده‌های این عزیزان بسیج کرده‌ایم و آن دسته از دانشجویانی که از  نظر مالی دچار خسارت شده‌اند که بیشتر در روستاها هستند، را نیز مورد حمایت قرار دهیم.

وی با اشاره آغاز برنامه‌های مشاوره‌ای در خوابگاه‌ها به منظور حمایت مشاوره‌ای از دانشجویان آسیب پذیر ناشی از این زلزله گفت: دانشجویان و خانواده‌های آسیب پذیر این حادثه شناسایی شده است که آنها زیر چتر حمایتی اداره مشاوره قرار می‌گیرند و خدمات ویژه به این عزیزان به لحاظ مشاوره‌ای خواهیم داد تا منجر به مشکلات حادتر روحی و روانی این دانشجویان نشویم. ضمن اینکه تلاش داریم در بحث شهریه دانشجویانی که در اثر این زلزله خانه‌هایشان دچار آسیب جدی شده‌ و بیشتر در مناطق روستایی به سر می‌بردند را تحت حمایت قرار دهیم.

غلامی با بیان اینکه برخی از دانشجویان ما حین وقوع زلزله در خوابگاه‌های خود در کرمانشاه نبوده ودر شهرهای محل سکونت خود بودند که بر اثر این زلزله برخی زیر آوار مانده‌اند، گفت: خوشبختانه آسیب جدی به لحاظ جسمی به این دانشجویان وارد نشد اما به لحاظ روحی - روانی این زلزله مشکلات زیادی برای دانشجویان ایجاد کرد که برنامه‌های مشاوره‌ای را در دستور کار قرار داده‌ایم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه هیچ یک از دانشکده‌ها و مراکز تحصیلی، خوابگاهی، سلفی و مرکز اداری این دانشگاه آسیب جدی ندیده‌اند، گفت: برخی از بیمارستان‌های ما در مناطق سرپل ذهاب، قصرشیرین و... دچار خسارات‌های بیشتری شده‌اند. ضمن اینکه دانشکده پرستاری ما واقع در منطقه سونفر ما بین همدان و کرمانشاه که از مرکز زلزله دور بوده است آسیب زیادی ندیده است.

وی با اشاره به قدمت ۵۸ ساله خوابگاه طالقانی که کار اسکان دانشجویان دختر را برعهده دارد، خاطرنشان کرد:  خوشبختانه خوابگاه‌های ملکی وخودگردان ما از جمله  خوابگاه طالقانی که قدمت بیشتری دارد بر اثر این زلزله آسیب جدی ندیده است و کل خرابی‌های خوابگاه‌های ما در حد شکاف و ترک خوردگی بوده و به هیچ عنوان خرابی و ریزش دیوار و سقف نداشتیم و خسارت‌های جزئی نیز قابل تعمیر و مرمت است که این تعمیرات در حال انجام است.

غلامی در خصوص علت تعطیلی یک هفته‌ای خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار داشت: با توجه به وقوع پس لرزه‌های متعدد، نگرانی و تجمع برخی از خانواده‌ها در جلوی خوابگاه‌ها و همچنین تعطیلی یک هفته‌ای دانشگاه، خوابگاه‌ها را تعطیل کردیم که البته هیچ منعی برای حضور دانشجویان متقاضی در خوابگاه‌ها وجود ندارد. اینترن ها، رزیدنت ها و دانشجویان مناطق آسیب دیده نظیر سرپل ذهاب، قصر شیرین و ثلاث باباجانی و سایر دانشجویان کماکان در خوابگاه ها اسکان دارند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به حضور وزرای کشور و بهداشت و بسیاری از مسئولان ارشد کشوری در استان و خدمت رسانی به مناطق آسیب‌دیده گفت: با توجه به نیاز موجود در مناطق آسیب دیده، تعدادی از اینترن‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه را ساماندهی کردیم تا با هماهنگی ستاد بحران به مناطق آسیب دیده اعزام کنیم که خوشبختانه روند امدادرسانی خوب بوده است.

وضعیت خوابگاههای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به لحاظ سازه و میزان تخریب آنها بعد از زلزله

نام خوابگاه

نوع خوابگاه

نوع سازه

نوع مالکیت

ظرفیت استاندارد

تعداد دانشجویان ساکن

تعداد دانشجویان مازاد

ساله بهره‌برداری

 قدمت بنا

طالقانی یک

خواهران

فلزی

ملکی

۱۲۶

۲۰۰

۷۴

۱۳۳۸

۵۶

بوستان ۲

خواهران

بتنی

ملکی

۲۴۰

۲۴۰

۰

۱۳۹۱

۳

مفتح ۳۷ و ۳۸

خواهران

بتنی

ملکی

۱۷۶

۱۷۸

۲

۱۳۶۶

۲۸

بوستان ۱

برادران

فلزی

ملکی

۳۶۰

۳۸۳

۲۳

۱۳۷۷

۱۷

مفتح ۴۸

برادران

بتنی

ملکی

۸۰

۸۰

۰

۱۳۶۸

۲۶

جمع

۹۸۲

۱۰۸۱

۹۹

خوابگاه‌های خودگردان- غیردولتی

نام خوابگاه

نوع خوابگاه

نوع سازه

نوع مالکیت

ظرفیت استاندارد

تعداد دانشجویان ساکن

تعداد دانشجویان مازاد

سال بهره‌برداری

قدمت بنا

فاطمیه

خواهران

بتنی

مشارکتی

۳۰۰

۲۲۸

۰

۱۳۹۰

۶

زاگرس

برادران

فلزی

مشارکتی

۹۰

۹۰

۰

۱۳۸۰

۱۶

جمع

۳۹۰

۳۱۸

۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.