پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۶

الهه کولایی به مناسبت روز دانشجو به دانشگاه علوم پزشکی تبریز می‌رود

تبریز

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از حضور الهه کولایی در این دانشگاه خبر داد و گفت: به مناسبت روز دانشجو جلسه پرسش و پاسخی با موضوع "دانشجویان و توسعه ملی" و با حضور کولایی، نماینده مجلس ششم و استاد دانشگاه برگزار می‎شود. از دیگر برنامه‌های مناسبتی روز دانشجو، برگزاری کرسی آزاد اندیشی با موضوع «طرح تحول سلامت» است، که به همت انجمن‌های علمی دانشگاه برپا خواهد شد.

فیضی مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفتگویی با مفدا ضمن تبریک روز دانشجو به دانشجویان و مسئولان دانشگاه، به اهمیت پاسداشت این روز در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: همانطور که بارها گفته شده روز دانشجو، روز مهمی در تاریخ فرهنگی و سیاسی کشور به خصوص در حوزه دانشگاه‌هاست که به نماد مهم و اثرگذاری برای آزادیخواهی و استکبار ستیزی تبدیل شده است.

وی با یادآوری حادثه ۱۶ آذر  ۱۳۳۲ در دانشکده فنی دانشگاه تهران، اظهار داشت: ۱۶ آذر روزی است که دانشجویان به صورت خودجوش و بسیار کنشگرانه با هدف آزادی‌خواهی به مقابله با دخالت استعمارگران پرداخته و خواستار استقلال کشور در تصمیم گیری‌های خود شدند. این تاریخ بسیار مهم در حوزه فرهنگی و سیاسی دانشگاه‌ها باید گرامی داشته شود و سالیان سال است که الهام بخش حرکت‌های دانشجویی بسیاری شده؛ هر چند افت و خیزهایی در این مسیر داشته‌ایم اما همواره تلاش شده که شعارهای این روز زنده نگه داشته شود.

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ادامه به تشریح برنامه‌های این دانشگاه به مناسبت روز دانشجو پرداخت و گفت: سیاست دانشگاه ما بر این است که به دانشجو و فعالیت‌های خلاقانه و نوآورانه دانشجویی در حوزه تصمیم سازی و تصمیم گیری و یا در حوزه اجرایی، اهمیت داده شود و این امر محدود به مناسبت خاص یا روز دانشجو نیست؛  تلاش بر این بوده که به مجموع درخواست‌های دانشجویان، خصوصا تشکل‌های دانشجویی که خواستار اجرای برنامه‌های مختلف در زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی بوده‌اند، پاسخ مثبت داده شود و بستر مناسب برای دانشجویان فراهم شود که نظرات و ایده‌های خود را به مرحله اجرا درآورند.

فیضی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی تبریز طبق اعلام وزارت بهداشت به عنوان بازترین دانشگاه از نظر فضای سیاسی و فرهنگی انتخاب شده است، اظهار داشت: سیاست دانشگاه ما این نیست که خود متولی‌گری برنامه‌ها را به عهده داشته و بدون لحاظ دیدگاه‌ها و سلایق فکری مختلف و متنوع مجموعه ذینفعان دانشگاه، فعالیت‌ها را با دید سیاست‌های رسمی و محدودی کانالیزه کند، بلکه بهره گیری از تفکر و بینش عمیق دانشجویان در لایه‌های مختلف فکری و اجرایی دانشگاه، جزو راهبردهای مهم بوده و بر این اساس نهایت تلاش در جهت زمینه سازی و فرصت‌آفرینی برای تحقق این امر در اولویت قرار دارد، تا سهم دانشجویان در پاسداشت این روز مهم و تاریخی، سهم به سزا و تاثیرگذاری باشد.

وی در ادامه افزود: امسال به مناسبت روز دانشجو برنامه‌های متنوعی از سوی گروه‌های مختلف دانشجویی تدارک دیده شده و ماه آذر ماه پرکار و پربرنامه‌ای برای دانشگاه ما بوده است. از طرفی برنامه‌های دانشجویی در مهر و آبان ماه به خاطر مصادف شدن با ماه محرم و صفر به آذر ماه منتقل شده و از سوی دیگر به مناسبت روز دانشجو نیز برنامه‌های متعددی در جریان است.

مدیر فرهنگی دانشگاه با تاکید بر اینکه از تمام پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های دانشجویی برای گرامیداشت این روز استفاده کرده‌ایم، خاطر نشان کرد: دانشکده‌ها که برنامه‌های مجزایی ترتیب داده‌اند از جمله برگزاری مراسم روز دانشجو در دانشکده دندانپزشکی بود که طی آن از دانشجویان توانمند و موفق این دانشکده تقدیر شد؛ سخنران ویژه این مراسم بنیان‌گذار دانشکده دندانپزشکی بود که درباره رسالت دانشجویان در حوزه‌های مختلف علمی و فرهنگی سخن گفت.

فیضی با ذکر این مطلب که تشکل‌های دانشجویی بیشترین نقش را در اجرای برنامه‌های روز دانشجو دارند، گفت: برنامه‌ای از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه با عنوان "دانشجو بیدار است" با حضور عزت الله ضرغامی رئیس سابق صدا و سیمای جمهوری اسلامی در قالب پرسش و پاسخ در روز هشتم آذرماه برگزار شد که مورد استقبال دانشجویان قرار گرفت. بازدید از آسایشگاه جانبازان و معلولین فیاض‌بخش برنامه دیگر بسیج دانشجویی به مناسبت روز دانشجو بود که ۱۳ آذرماه به انجام رسید.

وی همچنین اضافه کرد: انجمن اسلامی دانشجویان نیز برای روز ۱۹ آذر برنامه‌ای با عنوان "دانشجویان و توسعه ملی" ترتیب داده است که در آن نقش دانشجویان در مسیر توسعه با حضور الهه کولایی استاد دانشگاه و نماینده مجلس ششم بررسی می‌شود. این برنامه نیز به صورت پرسش و پاسخ با دانشجویان خواهد بود.

فیضی برنامه‌های کانون‌های دانشجویی را نیز تشریح کرد و گفت: کانون‌های دانشجویی هم هر کدام به نحوی در گرامیداشت روز دانشجو مشارکت کرده‌اند. به عنوان مثال کانون فیلم دانشگاه با پخش فیلم‌های مختلف در این ایام تلاش کرده است شور و حالی به جو دانشگاه بدهد و ضمنا فضای فعالیتی کانون را نیز به دانشجویان معرفی کند، از طرفی این برنامه‌ها با فروش بلیط به نفع هموطنان زلزله زده نیز همراه است. کانون تئاتر هم تئاترهای صحنه‌ای و خیابانی در این ایام به اجرا درمی‌آورد. همچنین سایر کانونها نیز مانند کانون موسیقی و .... با اجرای میان برنامه‌های مختلف، به نوعی خود را در اجرای مجموعه برنامه‌های این روز بزرگ سهیم کرده‌اند.

این مدیر فرهنگی دانشگاه در ادامه توضیح داد: همتایاران سلامت روان و شورای صنفی دانشگاه نیز به مناسبت روز دانشجو برنامه‌های مختلفی از جمله دور همیِ دخترانه در خوابگاه و اطلاع رسانی، مشاوره و غربالگری ایدز در سطح شهر تبریز ترتیب دادند.

وی همچنین از برگزاری کرسی آزاداندیشی به مناسبت روز دانشجو خبر داد و گفت: انجمن‌های علمی دانشگاه نیز در برگزاری برنامه‌های روز دانشجو با برگزاری کرسی آزاد اندیشی مشارکت کرده‌اند. این کرسی با موضوع "طرح تحول سلامت" و رهاوردها و مشکلات آن با حضور صاحبنظران این حوزه، در هفته آینده برگزار خواهد شد.

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اینکه معاونت فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه، در پی جهت‌دهی به فعالیت‌های دانشجویان نیست، اظهار داشت: برای بزرگداشت روز دانشجو ما از فعالیت‌های دانشجویی حمایت می‌کنیم اما در پی جهت دهی خاصی - غیر از کمک به استمرار اهداف تعیین شده توسط دانشجویان آگاه و مستقل سال ۱۳۳۲ - نیستیم. با این حال به مناسبت این روز از دانشجویان فعال و برگزیده دانشگاه در جشنواره‌های سه‌گانه تیتر۱۰، جشنواره فرهنگی، هنری و جشنواره قرآن و عترت، و نیز دانشجویان برگزیده مرحله دانشگاهی جشنواره دانشجویان نمونه کشوری، تقدیر می‌کنیم. حدود هزار نفر از دانشجویان برگزیده و نام‌آور دانشگاه از سوی معاونت و با حضور رئیس دانشگاه با دریافت هدیه نقدی، لوح و تندیس مورد تقدیر قرار می‌گیرند. این برنامه با هدف معرفی پتانسیل‌های دانشجویی و تشویق و ترغیب آنها به انجام فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی صورت می‌گیرد. جوایز نقدی به خاطر شرایط مالی دانشگاه درخور توجه نیست، تنها هدف این است که دانشجو تشویق شود و پشتوانه معنوی برای ادامه فعالیت‌هایش داشته باشد.

فیضی در پایان ضمن سپاسگزاری از رویکردهای مثبت شخص وزیر بهداشت، دکتر فراهانی و دکتر علامه و توجه ویژه آنها به حوزه فرهنگی دانشگاه‌ها، بیان داشت: به یقین می‌توان گفت که در ۲۰ سالی که در دانشگاه مشغول به فعالیت بوده‌ام، افرادی به این خوش فکری که پیگیر حل مسائل حوزه فرهنگی بوده و خود نیز با جدیت تمام پای کار باشند، ندیده بودم. حضور این عزیزانِ با دانش و کاربلد در حوزه فرهنگی وزارت بهداشت، موج تازه‌ای از امید و نشاط فرهنگی را در دانشگاه‌ها ایجاد کرده و جایگاه معاونت فرهنگی دانشگاه‌ها را به شکل فزاینده‌‎ای بالا برده، که نتیجه آن جز افزایش اعتماد دانشجویان و مشارکت هر چه بیشتر در جایگاه‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها نبوده و به یقین این سرمایه فرهنگی و اجتماعی رشد یافته و بالنده در دانشگاه‌ها، در مسیر حل مشکلات نظام سلامت کشور، به کار گرفته خواهد شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.