یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰

برگزیدگان از المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی می‌گویند؛

شرکت در المپیاد علمی دید دانشجو را وسیع می‌کند

آذین ابراهیمی

نفر نخست حیطه فلسفه نهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم‌پزشکی، علاقمندی به رشته انتخابی را شرط کسب موفقیت در این المپیاد دانست و گفت: شرکت در این رویداد علمی، به وسعت دید دانشجویان علوم پزشکی در زمینه‌های علمی می‌انجامد.

به گزارش مفدا، آذین ابراهیمی، دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران یکی از برگزیدگان نهمین دوره المپیاد علمی علوم پزشکی است؛ المپیادی که آیین اختتامیه آن، شهریورماه سال جاری در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

ابراهیمی در گفت‌وگویی که با او انجام داده‌ایم، از چگونگی حضور در المپیاد علمی دانشجویان و راهکارهای موفقیت در آن سخن گفته است.

مفدا: لطفا خودتان را معرفی کنید!

آذین ابراهیمی، ۲۲ ساله، متولد کرمان و دانشجوی سال پنجم رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم؛ پدر و مادرم پزشک هستند و خواهرم نیز دانشجوی رشته دندان‌پزشکی است.

مفدا: چند دوره در المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی تجربه حضور دارید؟

دوره‌ای که پشت سر گذاشتیم(دوره نهم) اولین تجربه حضورم در المپیاد دانشجویان علوم پزشکی بود . پیش از این نیز سابقه شرکت و کسب مدال طلای المپیاد دانش‌آموزی در رشته شیمی را در کارنامه داشتم. به علت علاقه شخصی تصمیم به شرکت در حیطه فلسفه المپیاد را گرفتم؛ قبل از المپیاد با ادبیات و فلسفه اشراق آشنایی داشتم؛ بیشترین ارتباطم با فلسفه به دبیرستان برمی‌گردد؛ در زمینه مکاتب شرق و عرفان مطالعه داشتم و کمی هم فلسفه علم خواندم. بعدها در دوره دانشجویی با توجه به علاقه ام به اخلاق پزشکی، با فلسفه اخلاق هم تا حدودی آشنا شدم.

فلسفه ذهن انسان را به کنکاش وامی دارد و باعث وسعت دید می شود. ازسوی دیگر معتقدم فعالیت‌های دوران دانشجویی باید چند بعدی باشد و شرکت در رویدادهای علمی از جمله المپیاد از فعالیت‌های مهم در این راستا است.

مفدا: چگونه با المپیاد آشنا شدید و چه منابعی برای شرکت در آن مطالعه کردید؟

از طریق مرکز رشد استعداد های درخشان دانشگاه با المپیاد آشنا شدم؛ تیم المپیاد فلسفه هم جو بسیار مثبت و سازنده ای داشت که باعث تشویق من به تداوم فعالیتهام در این حوزه می شد. برای المپیاد منابع المپیاد دوره نهم شامل، کتاب marcum برای فلسفه پزشکی، کتاب فلسفه علم ladyman و تفکر نقاد browne  را مطالعه کردم.

در این فاصله و برای مرحله نهایی کتاب مطالعه منابع پراکنده تری را هم داشتم که بیش از نیاز المپیاد بود.

مفدا: کمی از فرآیندی که تا مرحله نهایی المپیاد طی کردید، بگویید!

مرحله غربالگری که بین تمام دانشگاه‌های منطقه آمایشی یکسان بود ولی هر دانشگاه جداگانه سنجش شد. مرحله انفرادی یا آمایشی که آزمون تستی برگزار شد و هر منطقه آمایشی پذیرفته شدگان خودش را داشت که تعداد  آن به نمره افراد در منطقه بستگی داشت. مرحله گروهی یا نهایی نیز از نظر استدلال قوی‌تر بود و به صورت انفرادی برگزار شد.

برای مرحله گروهی نیز مقاله ای که آماده کردیم و مصاحبه با افراد گروه در نظر گرفته شد. افراد برگزیده در منطقه آمایشی بعد از اعلام نتایج تیم های ۳ الی ۵  نفره را تشکیل دادند و برای این مرحله با توجه به تم مورد نظر مقاله نوشتند که در نهایت مدال طلای المپیاد انفرادی و مدال برنز المپیاد گروهی را کسب کردم‌.

مفدا: المپیاد علوم پزشکی تا چه اندازه در میان دانشجویان علوم پزشکی شناخته شده است و چقدر از آن استقبال می شود؟

المپیاد به خوبی در میان دانشجویان شناخته شده و جا افتاده است و تعداد زیادی از دانشجویان با آن در ارتباط هستند. شرکت در المپیاد باعث وسعت دید دانشجو می شود و از حالت تک بعدی و  محدود شدن به حیطه پزشکی صرف خارج می‌کند و این عامل در موفقیت تحصیلی و شغلی نیز موثر خواهد بود.

مفدا: دانشجویان علاقمند برای حضور و شرکت در المپیاد از کجا باید شروع کنند؟ چه توصیه ای برای علاقمندان به حضور در المپیاد دارید؟

دانشجویان علاقمند به حضور در المپیاد، ابتدا باید در مرکز رشد استعداد درخشان ثبت‌نام و سپس در آزمون‌های متعدد شرکت کنند. علاقه‌مندی به رشته انتخابی،  شرط اول موفقیت در المپیاد است و باعث جهت‌گیری صحیح تلاش‌ها و فعالیت‌های دانشجویان خواهد بود. دانشجویان پزشکی باید توان و استعداد خود در هریک از رشته‌های المپیاد را شناسایی و و در آن رشته در المپیاد شرکت کنند.

در این راه کسانی همراهیم کرده‌اند که باید زحماتشان را پاس بدارم؛  خانم دکتر پاسالار، سرپرست مرکز رشد استعدادهای درخشان دانشگاه از کسانی است که من و اعضای تیم دانشگاه علوم پزشکی تهران را دلسوزانه هدایت کردند و لازم میدانم از زحماتشان تشکر کنم؛ همچنین از خانواده‌ و به ویژه مادرم که همواره مشوق اصلی‌ام هستند قدردانی می‌کنم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.