دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۴

در همایش پیشگیری، تشخیص زودهنگام، درمان و حمایت از مبتلایان ایدز:

در شش ماهه اول سال ۹۶ درصد زنان مبتلا به ایدز به ۳۳ درصد و مردان به ۶۷ درصد رسیده است

همایش ایدز/لرستان

امروز ۲۷ آذرماه در همایش ایدز که توسط انجمن علمی بهداشت عمومی برگزار شد کارشناس مسئول ایدز استان گفت: از کل موارد شناسایی تا کنون ۱۷درصد زنان و ۸۳ درصد مردان ایدز دارند که در شش ماهه اول سال ۹۶ درصد زنان مبتلا به ایدز به ۳۳ درصد و مردان به ۶۷ درصد رسیده است.

به گزارش مفدا لرستان امروز ۲۷ آذرماه در آمفی‌تئاتر مجتمع گلدشت همایش پیشگیری، تشخیص زودهنگام، درمان و حمایت از مبتلایان ایدز توسط انجمن علمی بهداشت عمومی برگزار شد.

کارشناس مسئول ایدز استان گفت: از کل موارد شناسایی تا کنون ۱۷درصد زنان و  ۸۳ درصد مردان ایدز دارند که در شش ماهه اول سال ۹۶ درصد زنان مبتلا به ایدز به ۳۳ درصد و مردان به ۶۷ درصد رسیده است.

وی در ادامه افزود: امیدواریم با رویکردهای جدید افراد پنهان مبتلا به اچ آی وی را شناسایی کنیم، الگوی انتقال از طریق ایدز به سمت انتقال از طریق روابط جنسی سوق پیدا کرده است.

سکینه باجلان اضافه کرد: هدف نهایی کنترل همه گیری اچ آی وی تا سال ۲۰۲۰ این است که ۹۰ درصد موارد مبتلا به این ویروس شناسایی شوند، ۹۰ درصد مبتلایان تحت مراقبت قرار گیرند، ۹۰ درصد کسانی که تحت درمان هستند تکثیر و انتقال در آنان به شدت کاهش پیدا کند و تبعیض نسبت به مبتلایان به صفر برسد.

وی در ادامه افزود سوالی مهم این است علی‌الرغم شناخت به این بیماری چرا در ایدز به این مرحله رسیدیم؟

شاید یکی از مهمترین دلایل آن خطاهای شایع در آموزش اچ آی وی است که در تمام دنیا هم وجود دارد و این باور ایجاد شده است که اچ آی وی یک بیماری کشنده است.

کارشناس مسئول ایدز استان تصریح کرد ایدز را از یک بیماری عفونی قابل کنترل به یک معضل بهداشتی تبدیل نکنیم. رویکرد آموزشی باید تغییر کند  و این بیماری را طاعون قرن معرفی نکنیم، نگرشها باید تغییر پیدا کند؛ اچ ای وی  یک بیماری عفونی  قابل کنترل است اغلب ان را به نام ایدز می‌شناسند در صورتیکه آخرین مرحله عفونت این بیماری ایدز است.

وی در مورد راه‌های انتقال این بیماری گفت: این ویروس فقط درون گلبول سفید زنده می‌ماند، هر راهی که باعث بشود که خون و ترشحات یک نفر بیمار با فرد دیگر تماس پیدا کند منتقل می‌شود. علی‌الرغم وجود گلبول سفید در بزاق و اشک ولی به علت وجود کم از این طریق قابل انتقال نیست. نیازی به جدایی بیماران نیست.

وی ادامه داد ۶۰ درصد افراد مبتلا قابل شناسایی نیستند، بیماران را زیر چتر حمایتی خود بگیریم. وی در پایان مراحل بیماری را اینگونه شرح داد: مرحله اول ویندوز پریود، مرحله دوم عفونت اچ آی وی و مرحله سوم  ایدز که انواع بیماری‌ها را دارد.

از مرحله اول تا مرحله سوم ۵ تا ۱۰سال طول می‌کشد، اما اگر فرد در مرحله اول دارو مصرف کند ۲۰ تا ۳۰ سال عمر خواهد کرد.

روش تشخیص این بیماری به دو صورت است مستقیم و غیرمستقیم که در روش مستقیم خود ویروس را می‌بینیم و در روش غیر مستقیم ردپای ویروس را به ما نشان می‌دهد که در وزارت بهداشت ما روش دوم را داریم.

در پایان این سخنرانی  از دانشجویان برتر رشته بهداشت عمومی با حضور رییس دانشکده و هفت نفر از اساتید این گروه  تقدیر شد، دانشجویان نگین یعقوبی، فاطمه میرزایی، فاطمه یعقوبی، حدیث نوری، راضیه باجولوند و زهرا اسدی پیری از اساتید خود هدیه دریافت کردند.

در پایان مسابقه‌ایی طرح شد که دانشجویان برنده: زهرا نبی‌پور رشته بهداشت حرفه‌ای و مهرانگیز علیزاده رشته بهداشت عمومی جوایز خود را دریافت کردند.

سارا کوه‌نشین مسئول واحد خبر مفدا / پری قربانی‌اصل دبیر انجمن علمی بهداشت عمومی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.