شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۲

پیام سرپرست اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی به مناسبت هفته بهداشت روان

هفته سلامت روان

دهم اکتبر مصادف با نوزدهم مهر ماه از طرف فدراسیون جهانی بهداشت روان (WFMH) به عنوان "روز جهــــــانی بهـــــــداشت روان " نامگذاری شده است. در ایران از 24 لغایت 30 مهر ماه به عنوان هفته بهداشت روان نامگذاری شده است.

عمده ترین هدف در این هفته ارتقاء و افزایش آگاهی و تغییر و اصلاح سبک زندگی و نگرش افراد نسبت به مسائل بهداشت روان می باشد.

سرپرست اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی در پیامی گفت:  آگاه کردن عموم مردم از اهمیت سلامت روان و اینکه چگونه سلامت روان می تواند بر بهزیستی روانی و سلامت فیزیکی تاثیر بگذارد وظیفه خطیر و بسیار با اهمیتی است.

حسین بیغم افزود: سلامت روان به حالتی از سلامتی گفته می شود که فرد به کمک آن به توانایی های خود پی می برد، بر استرس های طبیعی زندگی اش غلبه می کند، به طور مؤثر کار می کند و قادر به همکاری با اقشار جامعه است.

از طرفی هیچ انسانی در برابر بیماری های روانی مصونیت ندارد و هیچ کس نیز بی نیاز از مشاوره نیست. یکی از مباحث و ماموریت های اصلی فعالان این حوزه کمک به ارتقای سطح بهداشت روانی افراد جامعه است تا با آموزش پیشگیری و خود مراقبتی و تغییر نگرش؛ فرد بتواند احساسات،افکار ،هیجانات مخرب خود را کنترل نماید تا در دام بیماریهای روحی گرفتار نشود و در نهایت با داشتن یک زندگی سالم کمک نماید سطح بهداشت روانی جامعه ارتقاء یابد از قدیم هم گفته اند که پیشگیری بهتر از درمان است. پیشگیری از پیدایش بیماری های روانی و سالم کردن محیط روانی از ضروریات اولیه تامین بهداشت روانی محسوب می شود.

توصیه هایی کلی جهت مراقبت از بهداشت روانی در دوران دانشجویی:

- تغذیه سالم و فعالیت فیزیکی مناسبی داشته باشیم.
- مهارت های ارتباطی را بیاموزیم.

- خود و دیگران را به صورت بی قید و شرط بپذیریم و تمرین کنیم قضاوت کردن در مورد افراد را کاهش دهیم.
- فعالیت هایی گروهی در حرفه مورد علاقه خود داشته باشیم.
- ظرفیت ها و توانمندی های خود را بپذیریم و توقع بیشتر نداشته باشیم.
- دیگران را دوست داشته باشیم و به آنها اهمیت دهیم.

- جهت بهبود کیفیت زندگی خود از خدمات مشاوره ای تخصصی که همراه با اصول حرفه ای و رازداری است استفاده نماییم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.