سه‌شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳

سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یزد:

پیشرفت ۲۰ درصدی احداث خوابگاه استاندارد دانشجویی در یزد

احداث خوابگاه استاندارد دانشجویی در یزد

سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با اشاره به در دست ساخت بودن خوابگاه استاندارد دانشجویی پسرانه در این دانشگاه و پیشرفت فیزیکی ۲۰ درصدی این پروژه خوابگاهی گفت: احداث خوابگاه استاندارد دانشجویی در یزد از نیمه دوم سال ۹۵ آغاز شده است.

دکتر علی دهقانی در گفت وگو با خبرنگار مفدا با بیان این خبر افزود: احداث خوابگاه استاندارد دانشجویی در یزد جزو مصوبات وزارت بهداشت و جزو ۲۱ خوابگاه استانداری است که به تصویب رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: حدود ۵ درصد از پیشرفت ساخت این پروژه خوابگاهی در سال ۹۵ و ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی احداث این خوابگاه دانشجویی در سال جاری بوده است که امید است با اختصاص بودجه‌های لازم، روند تکمیل و ساخت این طرح عمرانی سرعت بیشتری پیدا کند.

سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در خصوص مشخصات فیزیکی این خوابگاه استاندارد دانشجویی گفت: این خوابگاه دارای ۱۲۸ سوئیت است که هر کدام از این سوئیت‌ها حدود ۱۰۰ مترمربع زیربنا دارند که قطعا برای اسکان دانشجویان بسیار مناسب است. ظرفیت تعریف شده این پروژه عمرانی ۴۰۰ نفر است و برای اسکان این تعداد از دانشجویان پسر در نظر گرفته شده است.

دهقانی در خصوص اهداف احداث این خوابگاه استاندارد دانشجویی گفت: این خوابگاه  باهدف افزایش ظرفیت اسکان دانشجویان با رعایت استانداردهای تعریف‌شده معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در دستور کار قرار گرفت. قطعا ساخت این خوابگاه گام بسیار مؤثری در ارائه‌ خدمات خوابگاهی هرچه بهتر به دانشجویان غیربومی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد است.

خوابگاهی با مساحت ۹ هزار و ۷۷۵ متر مربع

وی در خصوص مساحت محوطه و زیربنای این خوابگاه استاندارد دانشجویی گفت: زیربنای این خوابگاه استاندارد که در پردیس دانشگاه علوم پزشکی یزد قرار گرفته است، حدود ۹ هزار و ۷۷۵ مترمربع است که دارای محوطه‌ مناسبی برای استفاده از دانشجویان است.

دهقانی به اعتبار این طرح عمرانی اشاره کرد و گفت: اعتبار ساخت این خوابگاه استاندارد دانشجویی بر اساس تفاهمنامه مشترک وزارت متبوع و دانشگاه تامین خواهد شد و دارای ردیف اعتباری است.

برآورد اولیه احداث خوابگاه استاندارد دانشجویی در یزد ۸۰۰ میلیون تومان است

سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یزد در  پاسخ به این سئوال که برای تجهیز وسایل مورد نیاز این خوابگاه چه میزان اعتبار نیاز است و تاکنون چه اقداماتی انجام شده است، اظهار کرد: با توجه به اینکه پروژه در فازهای ابتدایی آن قرار دارد، شاید صحبت در این زمینه کمی زود باشد ولی برآورد اولیه با توجه به کیفیت مدنظر برای ارائه خدمات؛ چیزی حدود ۸۰۰ میلیون تومان است.

دهقانی در پاسخ به این سئوال که این خوابگاه دارای چه امکانات رفاهی، ورزشی و فرهنگی است، خاطرنشان کرد: در این خوابگاه تمامی امکانات لازم و کافی برای زندگی دانشجویان در نظر گرفته‌شده است. ازجمله می‌توان به سالن مطالعه، کتابخانه، نمازخانه، کافی‌نت، اتاق تلویزیون، فضای ورزشی، فضای سبز، آسانسور، بوفه، محل توزیع غذا، آشپزخانه، اتاق کانون‌ها و تشکل‌ها و ... اشاره کرد.

با ساخت این خوابگاه استاندارد، مشکلات موجود کاملا برطرف می‌شود

دهقانی در پاسخ به این سئوال که  آیا با ساخت این خوابگاه کمبود اسکان دانشجویان شما کاملاً برطرف می‌شود؟، گفت: با توجه به وضعیت موجود و ظرفیتی که با خوابگاه استاندارد ایجاد خواهد شد، در زمینهٔ اسکان دانشجویان وضعیت مناسبی خواهیم داشت و مشکلات موجود کاملاً برطرف خواهد شد.

سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یزد در خصوص اسکان دانشجویان متاهل این دانشگاه خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۸ واحد در قالب ۲ آپارتمان ۱۲ و ۶ واحدی در اختیار دانشجویان متأهل قرارگرفته که در ۱۲ واحد آن، دانشجویان متقاضی واجد شرایط اسکان داده‌شده‌اند.

دهقانی بر لزوم احداث خوابگاه‌های استاندارد دانشجویی تاکید کرد و در خصوص منابع مالی ساخت این خوابگاه‌ها گفت: ساخت خوابگاه صرفاً با منابع مالی دولت یا منابع مالی خیرین و بخش خصوصی امکان‌پذیر نخواهد بود. تجربه ما در شهر یزد نشان داده که بخش خصوصی و خیرین تمایل به سرمایه گزاری در بخش درمانی دارند و کمتر به بخش‌های غیر درمانی ورود پیدا می‌کنند.

فایناس بهترین راه حل برای ساخت طرح‌های عمرانی و خوابگاهی

وی افزود: به نظر می‌رسد با توجه به این شرایط، فاینانس بهترین راه‌حل برای ساخت پروژه‌های این‌چنینی است.

دهقانی  در خصوص تعداد خوابگاه‌های ملکی، استیجاری و خودگردان دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد خوابگاه خود گردان ندارد اما در خصوص خوابگاه‌های دیگر باید بگویم خوابگاه‌های پسرانه‌ حضرت علی‌اکبر(ع) و گلستان و خوابگاه‌های دخترانه مجتمع امام رضا (ع)  و طوبی (که هرکدام از خوابگاه‌های دخترانه دارای ۳ بلوک می‌باشد)؛ جزء خوابگاه‌های ملکی است.

وی ادامه داد: خوابگاه‌های دخترانه فاطمه الزهرا (س) ، کوثر و صفاییه؛ که محل اسکان دانشجویان دختر بین‌الملل می‌باشد نیز ملکی است. ضمن این که  دانشجویان پسر بین‌الملل در خوابگاه حضرت علی‌اکبر (ع) ساکن هستند. همچنین خوابگاه پسرانه حضرت امام رضا (ع) که محل اسکان دانشجویان پسر دانشکده پیراپزشکی ابرکوه است ، ملکی بوده و در ابتدای سال تحصیلی جاری به بهره‌برداری رسید. خوابگاه دانشجویان دختر دانشکده پیراپزشکی ابرکوه و دانشجویان دختر و پسر دانشکده‌ پرستاری میبد، به‌صورت استیجاری هستند.

دهقانی گفت: با ساخت خوابگاه استاندارد، نه‌تنها مشکلی درزمینهٔ اسکان دانشجویان نخواهیم داشت، بلکه با توجه به کاهش فشردگی جمعیت و افزایش سرانه‌های دانشجویان خوابگاهی، کیفیت ارائه خدمات از طرف دانشگاه و زندگی دانشجویی بهبود خواهد یافت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.