یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۹

متخصص مغز و اعصاب عنوان کرد:

ژنتیک و حوادث زایمانی بیشترین علت بروز صرع در ایران

صرع

متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه ژنتیک و حوادث زایمانی بیشترین علت صرع در ایران است، گفت: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی متوسط ۱ درصد از افراد جوامع مختلف مبتلا به بیماری صرع هستند.

به گزارش مفدا، دکتر محمود معتمدی، رئیس هیئت موسس بخش ایرانی ILAE در آستانه برگزاری چهاردهمین کنگره  بین‌المللی صرع اظهار داشت: انجمن ILAE جهانی(انجمن بین المللی لیگ علیه صرع) اخیراً با تلاش محققین مغز و اعصاب جمهوری اسلامی ایران، انجمن ILAE ایران را مورد تایید قرار داده‌ و بر همین اساس افرادی که عضو انجمن ILAE در ایران هستند می توانند به شاخه جهانیILAE رای بدهند و سال‌ها همه متخصصین تمایل داشتند که از این طریق در جامعه جهانی پذیرفته شوند.

 وی با بیان اینکه مهم‌ترین اعضایی که با انجمن ILAE در ارتباط‌اند انجمن صرع، وزارت بهداشت و متخصصینی که در حوزه صرع فعالیت دارند هستند، افزود: تفاوت انجمن صرع با انجمن‌ ILAE این بوده که همه می‌توانند عضو انجمن صرع شود اعم از بیماران، روانپزشکان و کسانی که در گروه اطفال در زمینه صرع کار کرده، وزارت بهداشت و همه متخصصین مغز و اعصاب ولی در انجمن ILAE بیماران نمی‌توانند عضو شوند.

 این متخصص مغز و اعصاب در ادامه در مورد علت بیماری صرع، گفت: این موضوع در کشورهای مختلف متفاوت بوده ولی به طور کلی شایع‌ترین علت در کشورهای دیگر نامعلوم ولی در ایران زمینه ژنتیکی و بعد از آن حوادث زایمانی و نرسیدن اکسیژن به مغز نوزادان بیشترین دلیل ابتلا به صرع است.

 رئیس هیئت موسس بخش ایرانی ILAE با بیان اینکه فراوانی صرع در ایران با کشورهای دیگر متفاوت است، گفت: در هر کشور بسته به شرایط اجتماعی و ... فراوانی و شایع‌ترین علت صرع معنی متفاوتی پیدا می‌کند همچنین به طور کلی در کشور ما آمار رسمی در مورد تعداد مبتلایان به صرع وجود ندارد و در این زمینه تخمین‌هایی صورت گرفته است.

 وی بیان داشت: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی متوسط یک درصد از افراد جوامع مختلف مبتلا به بیماری صرع هستند و  اگر جمعیت ایران ۸۰ میلیون نفر  باشد حدود ۸۰۰ هزار بیمار مبتلا به صرع  وجود دارد. البته آمارها به صورت رسمی و جامع ثبت نمی‌شود.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: به طور مثال در روستاها برخی از افراد ممکن است صرع داشته باشند ولی به دلیل ناتوانی مالی و مراجعه نکردن به پزشک تشخیص بیماری آنها صورت نمی‌گیرد و شناسایی نمی‌شوند و در برخی شهرها مراجعه بیماران به پزشک انجام میشود ولی در امارها ثبت نمی‌شود. بنابراین به صورت کلی و تخمینی پیش بینی می‌شود که حدود ۸۰۰ هزار نفر بیمار مبتلا به صرع در کشور ما وجود داشته باشد.

چهاردهمین کنگره بین المللی صرع ۴ تا۶ بهمن ۹۶ در سالن همایش های بیمارستان میلاد اصفهان برگزار می شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.