یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵

غلامرضا تختی؛ پهلوانی اخلاق مدار و نیکو سرشت

غلامرضا تختی

غلامرضا تختی پهلوان عرصه کشتی که با اخلاق و رفتار نیک، نام خود را در تاریخ این مرز وبوم جاودانه ساخت. او نمادی از جوانمردی و پاک سرشتی بود و می کوشید یاری رسان مردم در شرایط سخت آن روزگار باشد و به نوعی صدای رسای جامعه در اعتراض به سیاست های نادرست حکومت پهلوی به شمار می رفت.

به گزارش مفدا، ۵۰ سال از درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختی نماد پهلوانی و فروتنی می گذرد. بزرگمردی که بارها برای ایران و ایرانیان کسب افتخار کرد و نام و یادش در جهان پرآوازه شد. نوع دوستی و روحیه جوانمردی در جاودانه ساختن او نقش بسزایی داشت. این پهلوان فراتر از قدرت و سیاست و اسطوره ای برخاسته از نهان جامعه بود.
غلامرضا تختی در پنجم شهریور ۱۳۰۹ خورشیدی در تهران دیده به جهان گشود و به دلیل مشکل های مالی از تحصیل بازماند و مشغول به کار شد و همزمان با حضور در زورخانه، ورزش کشتی را با علاقه پیگیری کرد.
او با پشتکار و اراده بی نظیری که داشت در نخستین دوره مسابقه های کشتی آزاد قهرمانان جهان در ۱۹۵۱ میلادی در ۲۱ سالگی نایب قهرمان جهان شد و نخستین مدال های بین المللی تاریخ کشتی ایران را به گردن آویخت. وی در دوران زندگی ورزشی خویش،‌ رکورددار شرکت در المپیک‌ و کسب مدال هایی از این آوردگاه بود و در چهار دوره المپیک شرکت کرد که نتیجه آن یک طلا، ۲ نقره و یک عنوان چهارمی به شمار می رفت. جهان پهلوان تختی علاوه بر قهرمانی به لحاظ منش، رفتار انسانی و سجایای اخلاقی از محبوبیت بالایی برخوردار بود.
غلامرضا تختی در کنار ورزش در صحنه سیاست نیز حضور فعالی داشت و در برابر ستمگری های رژیم پهلوی ایستاد و سرانجام پس از سال ها افتخار آفرینی در عرصه ورزش کشتی در ۱۷ دی ۱۳۴۶ خورشیدی درگذشت.
اینک نیم سده از مرگ این اسطوره بزرگ می گذرد و آنچه به عنوان میراث تختی باقی مانده بسیار ارزشمند است. اگر داستان زندگی، سبک و مرام او برای هر فرهنگ و منشی بازگو شود، همگان شیفته وی خواهند شد.
«علی اکبر حیدری» نامدار کشتی آزاد و از هم دوره‌ ای‌های غلامرضا تختی در المپیک ۱۹۶۴ میلادی توکیو با برشمردن خصوصیات برجسته اخلاقی و منش پهلوانی تختی می گوید، او از لحاظ اخلاقی و رعایت اصول پهلوانی و جوانمردی در میان ورزشکاران ایران سرآمد بود. در ادامه نظرهای وی را درباره این ورزشکار و کشتی ایران از نظر می گذرانیم.

 غلامرضا تختی، پرافتخارترین چهره تاریخ ورزش ایران


تختی از نام آورترین و پرافتخارترین چهره های تاریخی ورزش ایران است که با وجود گذشت سال ها همچنان از وی به عنوان قهرمان کشتی در جهان یاد می شود. ویژگی های اخلاقی جهان پهلوان تختی راز محبوبیت و ماندگاری وی را دوچندان می کند. تختی می تواند به عنوان الگویی کامل به نسل جوان شناسانده و همچنین به آیندگان نیز معرفی شود. او را می توان در زمره یک اسطوره سیاسی در عرصه های استکبار ستیزی در شرایط اختناق کامل کشور دانست. وی پهلوانی بزرگ بود که با تمامی قوا در برابر استبداد ایستادگی کرد و در جهت خدمت به مردم لحظه ای کوشش غافل نشد.

 جهان پهلوان تختی و مسایل اجتماعی و مذهبی


غلامرضا تختی به مسایل و فرایض دینی بسیار پایبند بود و همواره به افراد برای خواندن نماز تاکید می کرد و اعتقاد داشت انسان با بجای آوردن این اعمال از لحاظ روحی و روانی در وضعیت مطلوبی قرار می گیرد و همین امر سبب می شود تا در مقاطع مختلف زندگی عملکرد بهتری داشته باشد. تختی از نظر رعایت اصول پهلوانی و جوانمردی در میان ورزشکاران یکه تاز بود. او با تازه واردهای عرصه ورزشی به نوعی رفتار می کرد که آنها از ابتدای راه شیفته وی می شدند. تختی برای حضور در المپیک به دلایلی نمی توانست که با سنگین وزن ها کار کند بنابراین مجبور بود با سبک وزن‌ها تمرین کند اما هیچ وقت اعتراضی نکرد. اگر چه وی از لحاظ بدنی برای شرکت در مسابقات المپیک توکیو آماده نبود اما به خاطر مردم کشتی گرفت و عنوان چهارمی المپیک را از آن خود کرد. او به دلیل اینکه برای مردم احترام بسیاری قایل بود و به علت شکستی که در مسابقه خورده بود همراه گروه به تهران بازنگشت تا اینگونه با مردم روبرو نشود. وی همیشه همگان را در نظر می‌گرفت و هیچ وقت تنها به دنبال موفقیت خود نبود. باید تختی را به مردم به ویژه به جوانان به خوبی شناساند و ویژگی های شخصیتی این بزرگمرد را در میان سطوح مختلف جامعه گسترش داد.

  بر اساس گزارش ایرنا، به دلیل سالروز درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختی برگزیده ای از سخنان قهرمانان و بزرگان عرصه ورزشی درباره این ورزشکار را مرور می کنیم:

*جیما کوریدزه قهرمان شوروی سابق: خبر مرگ تختی آتش به جانم زد.

* جلال آل احمد: هرگز به طبقه خود پشت نکرد.

* محمود حاج‌محمدی عکاس تختی: مردم علاقه زیادی به جهان پهلوان داشتند و همیشه در هنگام مشاهده وی از او امضا و عکس طلب می کردند.

* محمد ابراهیم سیف‌پور قهرمان مسابقات جهانی یوکوهاما و منچستر: افتخار می‌کنم که تختی از کشتی است.

*علیرضا خجسته ‌پور دارنده‌ مدال نقره‌ المپیک ۱۹۵۶ ملبورن: جوانمردی سر لوحه کارش بود.

*محمد علی صنعتکاران، قهرمان ۱۹۶۱ میلادی کشتی جهان و از هم دوره‌ای ‌های تختی: واژه‌ پهلوانی برازنده‌ شخصیت او بود.

*علیرضا دبیر قهرمان کشتی المپیک و جهان: آقا تختی آدم بزرگی بوده من بسیار کوچکتر از آن هستم که بخواهم در مورد آقا تختی صحبت کنم، اما فقط می توانم بگویم که مردانگی و جوانمردی از ویژگیهای بارز ایشان بوده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.