دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۹

سرپرست کانون جهاد سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

محرومیت زدایی و پرورش روحیه جهادی اهداف مهم "کانون جهاد سلامت" دانشگاه است

جهاد سلامت

"دکتر مهرداد زینلیان" سرپرست کانون جهاد سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفتگو با خبرنگار مفدا اصفهان گفت: بی شک خدماتی که با سلامت بیمار سر و کار دارند و تسکین اولویت آنهاست، نیازمند شناخت محرومیت ها و در ادامه پروش روحیه جهادی است که منجربه محرومیت زدایی خواهد شد.

به گزارش مفدا اصفهان، آشنایی با محرومیت ها و روحیه جهادی می تواند از عواملی باشد که پرورش یک قشر خدمت رسان را تسهیل کند. بی شک خدماتی که با سلامت بیمار سر و کار دارند و تسکین اولویت آنهاست، نیازمند شناخت محرومیت ها و در ادامه پروش روحیه جهادی است که منجربه محرومیت زدایی خواهد شد. کانون جهاد سلامت دانشگاه علوم پزشکی  اصفهان مجوعه ای است که به دنبال اهداف مذکور می باشد و از این رو گفت و گویی داشته ایم با دکتر مهرداد زینلیان، سرپرست کانون جهاد سلامت و عضو هیأت علمی دانشکده پزشکی، تا با کانون، اقدامات و اهداف آن بیشتر آشنا شویم.

مفدا اصفهان: این کانون از چه زمانی تشکیل شد و مؤسس آن چه کسی بود؟
 
پیش از تشکیل کانون جهاد سلامت، با جمعی از دوستان، به صورت شخصی و خودجوش برنامه های جهادی داشتیم و به مناطق محروم می‌رفتیم و یکسری خدمات را در حوزه های سلامت و پزشکی ارائه می کردیم. پس از اینکه بنده هیأت علمی شدم تصمیم بر این شد که این فعالیت‌ها در قالب یک کانون باشد؛ بنابراین با تنظیم اساسنامه به کمک آقای دکتر مهدی هادیان، دانشجوی سال ششم پزشکی کانون جهاد سلامت را تاسیس کردیم. طبق اساس نامه، کانون دارای یک شورای مرکزی است که همگی دانشجو هستند. فعالیت های این کانون از بهار سال ۹۵ شروع شد و با توجه به دانشجویی بودن آن ورودی های مختلف از رشته های مختلف وارد کانون شدند و کار خود را به صورت رسمی آغاز کردند.

مفدا اصفهان:هدف از تاسیس کانون جهاد سلامت چیست؟

 یکی از اهداف مهم محرومیت‌زدایی از مناطق محروم در عرصه های مختلف مرتبط با سلامت می باشد که بتوانیم از ظرفیت اساتید، پزشکان متخصص و دانشجویان علوم پزشکی در این جهت استفاده کنیم. ما در این کانون، سلامت را محدود به حوزه درمانی نکردیم و سلامت معنوی را نیز در دستور کار خود قرار داده ایم؛ علاوه بر آن کانون در حوزه های آموزش سلامت و پیشگیری نیز وارد شده است به طوری که در اردوهایی که برگزار می‌کنیم فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی شامل آموزش سبک زندگی، مشاوره خانواده و مهارت های زندگی و مشاوره تحصیلی نیز انجام‌ می شود.
هدف مهم دیگری که در کانون جهاد سلامت پیگیری می شود، آشنایی دانشجویان با محرومیت های جامعه و تربیت نیروهای جهادگر و کارآمد برای نظام سلامت است که از همان ابتدای فعالیت های کاری خود با روحیه جهادی وارد میدان عمل شوند.

مفدا اصفهان:فعالیت های این کانون شامل چه خدماتی است؟

  در راس فعالیت های ما برگزاری اردوهای جهادی است. در کنار برگزاری این اردوها سعی شده به تقویت آموزشی و پژوهشی دانشجویان نیز توجه شود. به طور مثال یک دوره کارگاه آموزش روش تحقیق و پروپوزال نویسی داشتیم که اعضای کانون پس از طی کردن این دوره‌ها درگیر فعالیت های پژوهشی شدند؛ همچنین برگزاری کارگاه های بیشتر نیز در آینده پیش‌بینی شده است. قابل ذکر است برگزاری این کارگاه ها نیز در جهت توانمندی دانشجوهاست که بتوانند در اردوها بیشتر مثمرثمر باشند.

مفدا اصفهان:اخیرا چه فعالیتی انجام داده اید؟

 اواخر شهریور ماه در یکی از مناطق محروم سمیرم مشغول خدمت رسانی بودیم. در پی حادثه زلزله کرمانشاه نیز چند نفر از دوستان به عنوان نماینده فرستاده شدند تا ارزیابی کنند نحوه حضور موثر کانون جهاد سلامت به چه شکل مناسب خواهد بود.

۲۴ آذر ماه نیز اردوی یک روزه ای به روستاهای شرق اصفهان داشتیم که این اردو با مشارکت تیم های تخصصی درمانی مختلف و تیم سیار فرهنگی و پزشکی برگزار گردید و سبدهای ارزاق میان خانواده های بی بضاعت بیماران صعب العلاج روستاهای برسیان و تیمیارت نیز توزیع شد. حسن ختام این اردو نیز برگزاری محفل باشکوه قرآنی در مسجد جامع روستای برسیان توسط نخبگان قرآنی دانشگاه و با حضور اهالی محترم روستا بود.

مفدا اصفهان:چشم انداز شما برای برنامه ها ی پیش رو چیست؟

 با توجه به اینکه کانون مایک کانون دانشجویی است این انتظار می رود که اعضای کانون فعال‌تر ظاهر شوند. در ادامه تلاش خواهیم کرد که نیروهای با انگیزه تر را برای کانون جذب کنیم؛ همچنین کانون سعی دارد در مباحث علمی و پژوهشی قوی‌تر وارد شود.
 قصد داریم حضور خانم ها را در اردوهای جهادی پر رنگ کنیم و مشارکت آنها را بالا ببریم.

مفدا اصفهان:به نظر شما نقاط قوت کانون جهاد سلامت نسبت به بقیه ی کانون های جهادی چیست؟

یکی از مهمترین نقاط قوت ما برگزاری اردوهای جهادی کوتاه مدت و متعدد است. این مسئله سبب افزایش گستره ی کمک رسانی می شود؛ این روند سبب می شوداگر دانشجو یا استادی به هر دلیل نتوانست در یک برنامه شرکت کند فرصت‌های دیگر را از دست ندهد.
 اردوهای جهادی به دانشجو فرصت خدمت می دهد و باعث می شود با خدمت رسانی به محرومین احساس مفید بودن بکند. این اردوها همچنین اعضای کانون را با مناطق دیدنی استان اصفهان آشنا می کند، سبب انس و رفاقت اساتید و دانشجویانی می شود که از نظر علمی و اخلاقی برجسته هستند و یک فضای یادگیری اصول اخلاقی نیز برای اعضا فراهم می شود.