پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۱

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان؛

۷۰درصد مردم استان زنجان کم تحرک هستند

دکتر محمدرضا صائینی

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: ۷۰ درصد مردم استان زنجان کم تحرک هستند.

به گزارش مفدا زنجان، محمدرضا صائینی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان زنجان با اشاره به کم شدن تحرک افراد در جامعه اظهار کرد: طی سالهای گذشته تا به امروز کم تحرکی در بین افراد جامعه افزایش یافته و پیش بینی می‌شود، بعد از این نیز بیشتر شود.

وی با بیان اینکه در کنار کم تحرکی تغذیه‌ها نیز نامناسب شده است، عنوان کرد: در خصوص مسائل مربوط به تغذیه ما بازرسی‌هایی را انجام می‌دهیم اما نکته اساسی اینجاست که نگرش مردم باید تغییر کند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با تاکید بر اینکه مردم باید به سمت استفاده و خرید غذاهای سالم بروند، ابراز کرد: تغییر نگرش افراد حلال مشکلات است که همه باید به آن توجه داشته باشند.

وی با اشاره به آمار اضافه وزن در میانسالان گفت: طبق مطالعات سال ۹۱ در استان زنجان چاقی میانسالان ۳۰.۵ درصد، اضافه وزن میانسالان ۴۱.۸ درصد و چاقی شکمی ۴۸.۲ درصد است.

صائینی با اشاره به شیوع چاقی در افراد ۱۸ سال به بالا خاطرنشان کرد: میزان کم تحرکی در کشور ۹۲ درصد بوده که این میزان در استان استان زنجان ۷۰ درصد است.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد مردم استان زنجان کم تحرک هستند، گفت: البته باید گفت که استان ما دومین استان پرتحرک در کشور است اما این میزان کم تحرکی هم خوب نیست.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه یکی از علل بروز چاقی ژنتیک است، ادامه داد: باید تعادلی بین میزان ورود انرژی و مصرف آن در بدن برقرار شود.

وی با اشاره به اینکه ۶۰ درصد مردم بیش از نیازشان کالری مصرف می‌کنند، افزود: پرخوری و مصرف الکل نیز از دلایل بروز چاقی است.

صائینی با بیان اینکه بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت، مشکلات عضلانی و اسکلتی و سرطانها از عوارض چاقی هستند، عنوان کرد: چاقی معضل چند علیتی است که باید سیاست‌گذاری‌های لازم در این خصوص انجام شود.

وی با تاکید بر اصلاح رفتارها و خوردن غذای سالم اظهار کرد: فعالیت بدنی افراد باید در طول روز افزایش یابد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان بیان کرد: مردم باید در مصرف روغن‌ها نیز توصیه‌ها را جدی بگیرند و روغنی مورد استفاده قرار گیرد که مصرف آن کمترین اشکال را دارد که روغن زیتون پیشنهاد می‌شود.

وی با اشاره به افزایش مبتلایان به بیماریهای غیرواگیر از جمله سرطان خاطرنشان کرد: آمار سرطان مری و معده در زنجان بالا است.

صائینی با اشاره به اینکه ژنتیک، تغذیه نادرست، مصرف غذای داغ، استفاده از لوازم بهداشتی غیراستاندارد، مصرف بیش از اندازه نمک، کبابی خوردن مواد غذایی و سموم استفاده شده در محصولات کشاورزی در سرطان نقش دارند، گفت: مردم باید مراقبت‌های لازم را انجام دهند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.