سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۴

لزوم ارتقاء، افزایش آگاهی، تغییر و اصلاح نگرش مردم نسبت به مسائل بهداشت روان

سلامت روان

روز جهانی سلامت روان در روز 10 اکتبر هر سال آگاهی عمومی درباره موضوعات مربوط به بهداشت روانی را افزایش داده و فرصتی برای گفتگو درباره ی اختلالات و بیماری های روانی و نیز سرمایه گذاری ها در راستای ارائه خدمات پیشگیری و درمان ایجاد میکند. شکاف خدمات درمانی برای اختلالات روانی و نورولوژیک به ویژه در کشورهای جهان سوم بسیار چشمگیر و نگران کننده است.

به گفته کارشناسان، سلامت جسم و روان لازم و ملزوم هم هستند و برای افرادی که به بیماری های جسمی مزمن مبتلا هستند، نیاز واقعی برای مقابله با مشکلات مربوط به سلامت روان آن ها نیز وجود دارد.

هفته ی آخر مهر ماه(24 تا 30 مهر) به عنوان هفته ی بهداشت روان تعیین گردیده است و یکی از عمده ترین اهداف در این هفته ارتقاء و افزایش آگاهی و تغییر و اصلاح نگرش مردم به مسائل بهداشت روان می باشد.

برنامه های توصیه گردیده از سوی فدراسیون جهانی سلامت روان، شعار سال و عناوین روزهای اختصاص یافته در این هفته به شرح ذیل اعلام می گردد:

شعار سال:

*حفظ منزلت انسانی در سلامت روان ، کمکهای اولیه روانشناختی و سلامت روان برای همه*

عناوین روزهای این هفته:

شنبه 24 مهر ماه – سلامت روان در حوادث و بلایا  

یکشنبه 25 مهر ماه –  سلامت روان افراد آسیب پذیر در بحران

دوشنبه 26 مهر ماه –  نقش همکاری بین بخشی در حفظ سلامت روان در حوادث و بلایا

سه شنبه 27 مهر ماه –  نقش متخصصین سلامت روان در حوادث و بلایا

چهارشبنه 28 مهر ماه –  نقش مشارکت عمومی در حوادث و بلایا

پنجشنبه 29 مهر ماه –  رسانه و سلامت روان در حوادث و بلایا

به هنگام وقوع فجایع و اتفاقات دردناک در محیط اطرافمان، می توانیم به آسیب دیدگان از این اتفاقات دست یاری برسانیم. به عنوان مثال ممکن است شاهد صحنه تصادفی باشید که در آن کسانی آسیب دیده اند. یا ممکن است شما متخصص بهداشت روانی یا معلمی باشید که با فردی همصحبت شده اید که اخیرا عزیزی را از دست داده و شاهد مرگ دلخراش دوستش بوده است. یا ممکن است شما عضو یک گروه از داوطلبانی باشید که قرار است به کمک مهاجرانی بشتابید که اخیرا  وارد کشور شده اند.

یادگیری اصول پایه و اساسی کمک های اولیه روانشناختی به شما کمک خواهد کرد تا بهتر بتوانید به کمک مردمانی بشتابید که پریشان خاطر هستند و البته مهمتر این که بدانید در چنین شرایطی چه چیزهایی نباید بگویید.

کمک های اولیه روانشناختی، برخلاف نامش، هم حمایت های روانشناختی و هم حمایتهای اجتماعی را در برمیگیرد. هم چنانکه در مراقبت های بهداشتی عمومی نباید صرفا بر کمک های اولیه جسمانی متمرکز بود، در نظام مراقبت های بهداشت روانی هم نباید صرفا بر کمک های اولیه روانشناختی متمرکز شد. در واقع، سرمایه گذاری در حیطه کمکهای اولیه روانشناختی بخشی از تلاشهای بلند مدتی است که باید اطمینان حاصل کرد همه کسانی که دچار پریشان حالی ناشی از یک بحران هستند حمایت اساسی دریافت خواهند کرد و همچنین کسانی که نیاز بیشتری به کمک های اولیه روانشناختی دارند حمایت بیشتر و تخصصی تری را در حوزه های بهداشت، سلامت روانی و خدمات اجتماعی دریافت خواهند کرد.

سهیلا کریم زاد شریفی

روانشناس بالینی

اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی تبریز

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.