سه‌شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۲

نقطه اشتراک بین کار پرستاری و شورای انضباطی درمان است

پرستار

به مناسبت میلاد با سعادت حضرت زینب کبری (س) و روز پرستار، گفتگوی صمیمانه با پرستاری که مدیر اجرایی معاونت فرهنگی دانشجویی و دبیر شورای انضباطی نیز هست، انجام دادیم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

لطفا خودتان را معرفی کنید واز سوابق کاریتان بگویید؟

من هم  این روز عزیز  و پر برکت را که به درستی نام گذاری شده خدمت شما وهمه پرستاران تبریک عرض می کنم. بنده رضا تاجمیر ریاحی ورودی سال 76 رشته پرستاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هستم و سال 1380 فارغ التحصیل شدم.در حال حاضر فوق لیسانس پرستاری نیز هستم. در همان زمان تحصیل به عنوان کار دانشجویی  درمرکز آموزشی درمانی  آیت الله کاشانی مشغول به کار بودم. بعد دردانشگاه شهید بهشتی تهران به مدت 4 سال به عنوان پرستاروسر پرستارمشغول به کار بودم مجددا به اصفهان بازگشتم و مدتی در بیمارستان آیت الله کاشانی و تقریبا 4 سال است که در معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به عنوان دبیر شورای انضباطی دانشجویان و اخیرا هم در خدمت جناب آقای دکتر حسینی معاون فرهنگی دانشجویی به عنوان مدیر اجرایی در مشغول بکار هستم.

شغل پرستاری را با چه انگیزه ای انتخاب کردید و مشوق شما در این زمینه چه کسانی بوده اند؟

انگیزه های زیادی هست برای انتخاب یک رشته برای افراد در جامعه، در آن زمان دغدغه بیشتر کار بود و الحمدلله پرستاری تنها رشته ای هست که در کشور ما براش شغل هست ومن سراغ ندارم فارغ التحصیلی باشد در این رشته و بیکار باشد چه در بخش دولتی، خصوصی و خیریه عموماً پرستاران مشغول به کار هستند هرچند مشکلات و معضلاتی دارند. مساله دوم این که از این راه می توان به مردم خدمت کرد واین خیلی لذت بخش هست و قتی شما توی ICU یه شب تا صبح بالای سر بیماری هستید که هیچ توانایی مراقبت از خودش رو نداره و به بهبودش کمک می کنید و یا یک بیماری که در اورژانس میاد و  شما با یک اقدام می توانی  جان او را از مرگ نجات بدی من فکر کنم از لحاظ دینی و شرعی، که قابل اندازه گیری نیست. و این خدمت ارزش هایش از لحاظ روحی و روانی برای بیمار خیلی اثرات مثبتی دارد. من اول این مطلب در ذهنم نبود و حسابش رو نمی کردم اما وقتی وارد حرفه شدم وبعد طی چند سال کار کردم واقعا از این رشته خیلی لذت می بردم.

الان که مسئولیت معاون اجرایی و دبیر شورای انضباطی دانشجویان رو دارید چه حسی دارید؟ چرا پرستاری رو کنار گذاشتید؟

البته من پرستاری رو کنار نگذاشتم  ببینید پرستاری دوتابخش هست یکی این که باید حتما اطلاعات شما به روز باشد، من هنوز مطالعات مربوط به پرستاری را دنبال می کنم . دوم این که از اتفاقات روزگار بود، ومن مشکل جسمی پیدا کردم  تقریبا 10 سال پیش کم کم از کار بالین در کارهای مدیریت پرستاری وارد شدم. در تهران سر پرستار شدم و نتوانستم کار بالینی انجام بدم و مستقیما با بیماردرارتباط باشم و دراصفهان هم سوپروایزربودم، یا در بیمارستان امیر المومنین (ع) به عنوان مسئول درمانگاه بودم بخاطر مشکل جسمی کم کم از این حرفه جدا شدم والان دراینجا هستم اما این به معنی آن نیست که من حرفه پرستاری رو دوست نداشته باشم و حداقل در خانواده و دوستان و آشنایان امور مرتبط با پرستاری به بنده محول می شود.

رابطه دانشجویان با شما چطور است؟

از روزی که در شورای انضباطی دانشجویان آمدم سعی من در این بوده در تمام پرونده ها حتی  کسانی که خدای نکرده دچار تخلف شدند یک  بحث ارشادی داشته باشیم تا انضباطی و اساساً در روح آئین نامه وشیوه نامه شورای انضباطی دانشجویان این نهفته است که اگر دانشجویی خدای نکرده تخلفی انجام داده بیایید به راه صحیح و دوباره مرتکب تخلف نشود. سعی ما بر این بوده که این مسیر را هموار کنیم .ولی نمی دانم چقدر موفق بوده ایم .به همین خاطر یک مقداری روابط ما با داشجویان حسنه و دوستانه هست. و روابط خشک قضایی نیست. سعی کردیم با مراکز مشاوره ارتباط برقرار کنیم و رابطه مان را قوی کنیم که بتوانیم به دانشجو کمک کنیم.

کار پرستاری راحت تر است یا معاون اجرایی یا شورای انضباطی ؟

بنظر من کارشورای انضباطی خیلی سخت تر هست شما باید درباره چیزی قضاوت کنید که شاید هیچ اطلاعی  در آن مورد نداشته باشید. در پرستاری شما کاری رو انجام می دهید که دارید می بینید و حس خوبی هم دارید اما کار حکم دادن یا پیگیری پرونده  خیلی سخت هست همانطور که در قدیم گفته اند قاضی جاهل بین دو عالم هست واقعیت نمی دانیم یه اتفاقی که افتاده تا چه حد درسته و خیلی سخت هست از این باب که شما به حقیقت برسید و این خیلی برای من سخت هست و امیدوارم که خداوند از سر تقصیراتمان بگذرد.

شایعاتی که درباره شورای انضباطی شنیده اید؟ مثلا گفتن شما اتاق شکنجه دارید؟

لبخند ...بله هزار بار شنیدیم جملات خوبی واقعا بکار نمی برن و لزومی هم نداره مطرح بشه، بحث هم بین دانشجو ها زیاده اما واقعیت این نیست. افراد کادری که در شورای انضباطی هستند همه افراد مومن متدین معتقد و دارای اخلاق نیک هستند و سعی شده با عمکلرد خوب این تفکرات نامناسب نسبت به شورای انضباطی از بین برود.

آیا نقاط مشترکی بین  پرستاری و مدیر اجرایی معاونت دانشجویی وجود دارد؟

کار اجرایی که روند مشخصی دارد اما نقطه اشتراک بین کار پرستاری و شورای انضباطی درمان هست که روی فرد انجام می شود و حالا تنبیهی که ما برای فرد در نظر می گیریم تنبیهی نیست که می خواهیم فرد رو اعدام کنیم نه با تذکر به فرد می فهمانیم که این مسیری که می رود خطاست، کمک می کنیم او را به راه درست هدایت کنیم. برای بیمار هم همینطور فقط با این تفاوت که آن درمان جسمی است و این درمان روحی است . اما نکته جالب این هست که در دانشگاه هایی که بچه های پرستار دبیر شورای انضباطی بودند در کل  کشور تجربه موفقی در این امر داشته اند.حتی دبیر قبلی شورای انضباطی همین دانشگاه  جناب آقای دادخواه پرستار بودند که من جا دارد از زحماتشون تشکر کنم .من با دوستان دیگری که در دانشگاه های دیگر هستد و پرستار هستند  ارتباط دارم واقعا موفق عمل کردند.

یک خاطره بد و خوب شما ازدوران پرستاری را بیان کنید؟

خاطره بد اینکه در بیمارستان کاشانی شیفت بودم. خانواده ای سوار نیسان شده بودند و بعد متاسفانه دچار سانحه تصادف، من در اورژانس بودم ودیدم یه خانمی وارد شد. بچه نوزادی در بغلش بود. و فریاد میزد به داد بچه من برسید. احساس کردم بچه حالش بد شده و روی چادر مادرش استفراغ کرده وقتی بچه رو گرفتم، دیدم مغز این بچه باز شده و روی چادر مادرش ریخته و مادر متوجه نبود.اگر همان موقع میگفتم این بچه فوت کرده که خیلی بد بود. باتوجه به این که خودم هم شوکه شده بودم. خودم رو کنترل کردم، بچه را گرفتم و مادر را به پزشک مربوطه معرفی کردم به او آرام بخش زدن و بستری شد. و ما اون بچه را به سردخانه انتقال دادیم. خیلی شرایط بدی بود که من چه تصمیمی باید بگیرم و چطور این مادر را آرام کنم.

اما خاطره خوب اینکه توی تهران اتفاق افتاد من دراورژانس 115تهران کار می کردم. یک مورد برق گرفتگی در یکی ازپایگاه های بسیج مساجد تهران گزارش شد. من سومین یا چهارمین شیفتم بود. سریع خودمون رو رسوندیم دیدیم، یه بچه ای دچار برق گرفتگی شده بود و نفس هم نمی کشید. همانجا عملیات احیا رو شروع کردیم. عملی هست در احیا بنام لوله گذاری که کار سختی  هم هست و باتوجه به این که من تازه فارغ التحصیل شده بودم، برای اولین باراین کارروانجام دادم، که با موفقیت انجام شد و به خواست خداوند علائم حیاتی اش برگشت. و بعد به بیمارستان منتقل شد. و این اولین احیای من در اورژانس 115بود که بعد هم از طرف بسیج جامعه پزشکی  و اورژانس 115 تهران تشویق شدم.

توصیه شما به دانشجویان؟

توصیه من این هست که دانشجو ها تک بعدی نباشند. یعنی این که صرفا علمی باشند کافی نیست یاصرفا در بحث فرهنگی یا سیاسی وارد بشوند کافی نیست اینجور که رهبری به ما فرمودند، وسیستم حکومت می پسندد، این هست که دانشجو باید چند بعدی باشد. یعنی درفرهنگ، اقتصاد، سیاست و... صاحب نظر باشد. چراغ یک خانواده دانشجوست، وقتی صحبت می کند همه توجه به این دارند که در یک محیط آکادمیک یاد گرقته و این باعث پیشرفت او در آینده خواهد شد.

خبرنگار مفدا اصفهان/ هادی بدیعی فرد

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.