چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۴

به مناسبت فرا رسیدن روز پرستار؛

برای بیماران مهربان‌ترین و دلسوزترین هستم/باید با جان و دل از بیماران نگهداری کنیم

الهه حسینی

الهه حسینی دانشجوی رشته پرستاری و از فعالان عرصه هنر معتقد است که باید با جان و دل از بیماران نگهداری کرد و در مواجهه با بیماران در بیمارستان مهربانترین و دلسوزترین بود.

هر ساله پنجم جمادی‌الاول مصادف با سالروز ولادت حضرت زینب سلام‌الله علیها، روز پرستار نامگذاری شده است. پرستاران که به مثابه پاسداران سلامت مردم هستند، یکی از شریف‌ترین و زحمتکش‌ترین اقشار جامعه بوده و همه مردم با مخاطرات و زحماتی که این قشر جامعه برای حفظ سلامت مردم در بحرانی‌ترین مواقع زندگی افراد یعنی دوران بیماری متحمل می‌شوند، آشنا هستند.

مفدا به پاس ارج نهادن و قدردانی از زحمات این قشر فداکار جامعه با تعدادی از دانشجویان رشته پرستاری به گفتگو نشسته است که در ادامه یکی از این گفتگوها از نظر می‌گذرد.

الهه حسینی دانشجوی رشته پرستاری  دانشگاه علوم پزشکی تبریز که از فعالان عرصه فرهنگی در دانشگاه است، معتقد است باید با جان و دل از بیماران نگهداری کرد. وی که توانسته است در هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت در رشته نماهنگ رتبه سوم را کسب کند از فعالان عرصه هنر در کنار پرستاری است و هم اکنون نیز سفیر جشنواره فرهنگی است.

این دانشجوی رشته پرستاری در گفتگو با مفدا ضمن اشاره به اهمیت کار پرستاری و ویژگی‌های این شغل گفت: صفات و ویژگی‌های شاخص حیات زینب کبری (ع) برای همه امت اسلامی خصوصاً بانوان مسلمان سرمشق بسیار خوبی است و می‌تواند زمینه‌ساز تحول روحی در همه و به ویژه پرستاران زحمت‌کش باشد. 

وی افزود: ایثار، شنیدن ندای بیمار، تسکین آلام روحی او، آرامش خاطر دادن به بیمار، صبر و وفا، شهامت، جهاد، صبوری و حیا و عفت از ویژگی‌های حضرت زینب علیه السلام است که باعث شده پرستار نمونه جامعه اسلامی و الگوی پرستاران باشند. 
حسینی با اشاره به ویژگی‌های الهی در حضرت زینب (س) ادامه داد: از آنجایی که  یکی از ویژگی‌های حضرت زینب(س) زنده نگهداشتن نهضت حسینی بود، ایشان به عنوان غمخوار و دلسوز یتیمان و مجروحان درد و رنج یاران امام حسین(ع) را درد و رنج خودش می‌دانست که در این میان وظیفه مراقبت از امام زمان خود یعنی امام سجاد(ع) را نیز  بر عهده داشتند و این بهترین دلیل بر الگو بودن ایشان و نامگذاری ولادتشان به نام روز پرستار است. 

این دانشجوی رشته پرستاری در خصوص معنای پرستار و ویژگی‌هایش گفت: پرستار به معنی پرستنده، خادم و غم خوار و مراقب است و در فرهنگ لاتین " "Nutritious به معنی پرورش دادن و تغذیه کردن است و هرگونه فعالیت‌های مراقبتی یک فرد از فرد دیگری پرستاری نامیده می‌شود. روند کار پرستاری پنج مرحله دارد و شامل بررسی و شناخت، تجزیه و تحلیل، برنامه‌ریزی، اجرا و ارزشیابی است و تک تک این مراحل باید با دقت و دلسوزی انجام شود. به این ترتیب برای رسیدن به یک روند درست باید صفاتی چون،  فداکاری و ازخودگذشتگی، دلسوزی، برقراری ارتباط خوب با بیمار و همراه، مدیریت، آموزش، شهامت و صبوری داشته باشیم.

وی ادامه داد: پرستار باید از خلق و خوی پسندیده و شهامت لازم برخوردار تا همدم و همراز خوبی برای یک بیمار باشد. پرستاران در جهت پیشبرد و حفظ و بازگرداندن سلامت و پیشگیری از بروز بیماری و تسکین دردها تلاش می‌کنند و نقش بسزایی در پذیرش و آماده سازی مراقبت و حمایت روحی، جسمی و اجتماعی بیمار بر عهده دارند.

حسینی در خصوص اهمیت الگو گرفتن از آموزه‌های دینی و اخلاقی در شغل پرستاری گفت: پرستاری حرفه‌ و شغلی است که نیازمند حس درونی و آموزه‌های زیادی اعم از دینی، علمی، طبی، مدیریتی و هنری است و فردی می‌تواند در این رشته موفق باشد که از خصوصیات اخلاقی برخوردار باشد.

وی افزود:  به نوبه خودم همیشه تلاش کرده‌ام که در اولین قدم خودم را جای بیمار قرار دهم و درک درستی از وضعیت او داشته باشم تا بتوانم بهترین ارتباط موثر را با بیمار برقرار کنم.

حسینی ایثار و صبوری را مهمترین ویژگی پرستاران نمونه عنوان کرد و گفت: پرستاری حرفه‌ای است که نیازمند ایثار و از خودگذشتگی است. من به نوبه خودم از همه همکارانم این خواهش رو دارم که حتما با جان و دل و ایثار وصبوری به بیمارا رسیدگی کنند.

وی اظهار داشت: همیشه سعی می‌کنم در همه شرایط برای خودم  سرسخت‌ترین انسان باشم و برای بیماران مهربان‌ترین و دلسوزترین باشم.

این دانشجوی رشته پرستاری که از برگزیدگان هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت است در خصوص فعالیت هنری خود گفت: در جشنواره هشتم توانستم در رشته نماهنگ رتبه کسب کنم و ایده ساخت این نماهنگ بازی بازیگرانی است که بر روی صحنه می‌روند و در این اثر از آن‌ها به عنوان جنگاوران عاشقی که به روی صحنه می‌روند تشبیه کردم.

حسینی در خصوص علت موفقیت خود در عرصه فرهنگی و هنری نیز گفت: با اینکه در رشته پرستاری تحصیل می‌کنم اما علایق دیگری نیز در زندگی شخصی خود دارم که تلاش دارم به آن‌ها نیز بپردازم. وقتی با جشنواره فرهنگی آشنا شدم زمینه مناسبی برایم فراهم شد تا بتوانم به دیگر علایق خودم نیز بپردازم.
وی ادامه داد:همیشه با برنامه‌ریزی برای کار هنری و رسیدن به شیفت بیمارستان و کلاس درس توانستم، به درسم و فعالیت فوق برنامه‌ام همزمان برسم. البته باید این موضوع را یادآور شوم که داشتن علاقه بسیار می‌تواند در موفقیت موثر باشد.

وی در پایان پایگاه اطلاع رسانی مفدا را یک ایده بسیار خوب برای اطلاع رسانی در بخش‌های مختلف دانشگاهی دانست و گفت:  مفدا یک ایده و طرح بسیار خوبی برای اطلاع رسانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی است و با استقبال بسیار خوبی نیز از سوی دانشجویان و دانشگاهیان مواجه شده است و به نوبه خودم به عنوان یک دانشجو از زحمات این پایگاه اطلاع رسانی نهایت تشکر را دارم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.