پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۰

عضو گروه قرآن، عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی:

دلایل شهرت بزرگانی مثل ابن سینا، این بود که آنها به بیماری از منظر حکمت می نگریستند

دکتر انصاری

دکتر هادی انصاری عضو گروه قرآن، عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی در پنجمین همایش ملی قرآن، عترت و سلامت جامعه پزشکی، در دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: اگر بزرگانی چون بوعلی سینا و رازی در تاریخ طب ایران و اسلام شهره شدند، دلیلش این بود که آنها بیمار و بیماری را از منظر حکمت و نه تجارت ونه کسب و کار می نگریستند.

به گزارش مفدا، دکتر هادی انصاری عضو گروه قرآن، عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی در پنجمین همایش ملی قرآن، عترت و سلامت جامعه پزشکی، در دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: اگر بزرگانی چون بوعلی سینا و رازی در تاریخ طب ایران و اسلام شهره شدند، دلیلش این بود که آنها بیمار و بیماری را از منظر حکمت و نه تجارت ونه کسب و کار می نگریستند.

دکتر هادی انصاری با بیان این مطلب افزود: این بزرگان با این دیدگاه به طب و به داروسازی می نگریستند. از این جهت بود که خداوند بر طبق وعده خویش در قرآن، در دست آنان، در نگاه آنها و در فکر آنها، برکت و خیر فراوان را نهاده بود.

وی خاطرنشان کرد: ما حتی در دوران اخیر هم پزشکان حکمت سالاری همچون مرحوم دکتر محمد قریب و مرحوم دکتر سامی و جز اینها را در کشورمان داشتیم و هنوز هم پزشکانی وجود دارند که نگاهشان، در این راستا مبتنی بر حکمت و نه کسب وکار است.

انصاری گفت: اما طبیعتا، طب هنگامی که صورت تجاری و کسب به خود می گیرد، پرواضحاست از معنا، تهی می شود و از حکمت فاصله می گیرد و آن هنگام است که یک علم بسیار پیچیده ای می شود که در هر وجهش احتمال خطا فراوان است. هم در تشخیص بیماری و هم در انتخابش و هم در پایش آن تاثیر می گذارد.

وی اظهار کرد: با توجه به تاثیرات متقابل وجه معنوی که اکنون شامل وجه روانی و روحی و مادی انسان بر یکدیگر ، بحث درمان معنوی، امروز یک بحث جدی در درمان همه بیماریها و بخصوص درمانهای بیماری های روحی و روانی است.

عضو گروه قرآن، عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی افزود: درمان معنوی، دین درمانی در بسیاری از کشورهای غربی به صورت امری جدی در نظر گرفته شده است که در غرب به عنوان انجیل روان شناسی شناخته می شود و بسیار مورداهمیت قرار گرفته است.

انصاری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بیماران مبتلا به اختلالات روانی که به وسیله روان پزشکان درمان نمی شوند در بسیاری از کشورهای اروپایی امروز توسط روحانیون با گفتار درمانی تحت درمان قرار گرفته و دستاوردها و نتایج فراوانی را در برداشته است.

وی گفت: یکی از مواردی که با درمان معنوی نتیجه بسیار خوب و دستاورد قابل توجهی را به بار آورده است، درمان انحرافات و اختلالات جنسی بوده است. در همین راستا می توان به آیه ای از قرآن تکیه کرد که می فرماید: دل آرام گیرد به یاد خدای. روح هنگامی که سالم باشد، روح وقتی که آرام باشد، آنگاه روح در وضعیت مطلوب فیزیولوژی قرار داشته باشد طبیعتا انتظار می رود که جسم نیز به پیروی از سلامت روح در شراثیط خوب و مطلوبی قرار گیرد.

انصاری ادامه داد: حاصل سخن این است که ناسلامتی جسم منجربه ناآرامی روح می گردد. همچنانکه آرامش روح منجر به آرامش و سلامتی جسم می شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.