جمعه ۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۸

گزارشی از روز نخست پنجمین همایش قرآن، عترت و سلامت در دانشگاه علوم پزشکی کاشان

پایان روز نخست همایش ملی قرآن، عترت و سلامت/از تکریم چهره‌های قرآنی نظام سلامت تا برگزاری محفل انس با قرآن

گزارش تصويري افتتاحيه

پنجمین همایش ملی قرآن، عترت و سلامت با حضور بیش از ۵۰۰ نفر از پزشکان؛ پیراپزشکان، دستیاران و دانشجویان جامعه پزشکی صبح روز پنجشنبه مورخ ۵ بهمن ماه با اجرای وحبد مرتضوی مجری توانای قرآنی کشوردر سالن آمفی تئاتر مرکزی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کاشان آغاز شد.

به گزارش مفدا کاشان؛ پنجمین همایش ملی قرآن، عترت و سلامت ویژه پزشکان، پیراپزشکان، دستیاران و دانشجویان صبح روز پنجشنبه ۵ بهمن ماه با حضور دکتر محمد رضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، حجت الاسلام محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دکتر مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی و جمعی از اعضای این فرهنگستان و همچنین حجت الاسلام نمازی امام جمعه کاشان در سالن آمفی تئاتر دانشگاه علوم پزشکی کاشان برگزار شد.

لزوم ارتقای سلامت معنوی در میان افراد جامعه

در ادامه این مراسم‏، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان  بر لزوم ارتقای سلامت معنوی تاکید کردوگفت:‌اگر می‌خواهیم افرادی سالم باشیم باید به بحث سلامت معنوی توجه خاصی کنیم و اگر سلامت معنوی نباشد، قطعا انسانها به لحاظ جسمانی نیز دچار مشکل می‌شوند.

دکتر کوچکی با بیان این مطلب افزود: قطعا رعایت مفاهیم قرآنی و اهل بیت قطعا باعث سلامت جسمانی می‌شود.البته سلامت معنوی به لحاظ اهمیت مهمتر از ابعاد دیگر سلامت است و اگر امروزه به مفاهیم قرآنی که جهان بینی قرآنی است توجه کنیم قطعا در زمینه جسمی، روانی واجتماعی نیز می‌توانیم الگوهای موفقی باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان خاطرنشان کرد: اگر ما احیانا نتوانسته‌ایم در دنیا افرادی الگو باشیم بخاطر این است که شاید از مقوله معنوی کمی جدا شده‌ایم از این رو باید انس و الفت‌مان را با قرآن و عترت افزایش دهیم چرا که اگر ما به قرآن و اهل بیت(ع) تمسک کنیم، قطعا سلامت اخروی ما نیز تامین می‌شود.

وی ضمن خیرمقدم به واسطه حضور شرکت‌کنندگان در پنجمین همایش ملی قرآن، عترت و سلامت گفت: از همه شما حاضرین در این جلسه تشکر می‌کنم که با حضور در شهر دارالمومنین، شهر کاشان، در این همایش ملی شرکت کرده‌اید.

دکتر کوچکی گفت: دانشگاه علوم پزشکی کاشان مفتخر است که در زمینه قرآن، عترت و سلامت پیشرو و پیشگام مسائل قرآنی و اهل بیت(ع) است و خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی کاشان امسال در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت در شیراز  موفق به کسب مقام دوم شد که این افتخارآفرینی در سطح کشوری و در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مایه افتخار است ونشان می‌دهد دانشجویان علوم پزشکی کاشان در زمینه فعالیت‌های قرآنی، تلاش‌های ستودنی از خود نشان می‌دهند.

وی گفت: افتخار می‌کنیم که در پنجمین همایش ملی قرآن، عترت و سلامت جامعه پزشکی میزبان شما فرهیختگان، پزشکان و فعالان قرآنی هستیم و این آمادگی راداریم که در ادوار آینده نیز  میزبانی برگزاری این همایش ملی و قرآنی باشیم هر چند باید فضای عطرآگین قرآن در همه جای کشور منتشر شود.

برگزاری این همایش ملی باعث می‌شود سبک زندگی قرآنی در میان جامعه پزشکی بیش از پیش نهادینه شود

در ادامه دکتر ناصر سیم فروش رئیس پنجمین همایش ملی قرآن‏، عترت و سلامت ضمن خیرمقدم به حاضرین در این همایش ملی، با اشاره به ضرورت ارتقای فرهنگ قرآن و عترت در میان افراد جامعه بخصوص جامعه پزشکی کشور خاطرنشان کرد: قطعا برگزاری این همایش ملی که پنجمین دوره خود را تجربه می‌کند باعث می‌شود سبک زندگی قرآنی در میان آحاد جامعه بویژه جامعه پزشکی بیش از پیش نهادینه شود.

وی با اشاره به اینکه سعادت انسان در گروی تمسک به قرآن و عترت و  توجه به اهل بیت عصمت و طهارت( ع) است،خاطرنشان کرد: باید با ارایه راهکارهای مهم بتوانیم در راستای ارتقای فرهنگ قرآن و عترت در میان آحاد جامعه تلاش کنیم و قطعا نقش جامعه پزشکی درنشر فرهنگ قرآن و عترت در جامعه بسیار تاثیرگذار است.

رئیس پنجمین همایش ملی قرآن، عترت و سلامت ویژه جامعه پزشکی با اشاره به اینکه اساس تشکیل گروه قرآن، عترت و سلامت در فرهنگستان علوم پزشکی کشور نشر قرآن و عترت در میان جامعه پزشکی است،خاطرنشان کرد: ما پزشکان نیاز داریم به طلب کمک از درگان خداوند و ارتباط با قرآن و عترت و افتخارمی‌کنیم که علم پزشکی ما  از قدیم همراه با حکمت بوده است و افتخار می‌کنیم که فرهنگ ما ایرانیان نشات گرفته از قرآن و عترت است ازاین رو تشکیل گروه قرآن، عترت و سلامت در فرهنگستان علوم پزشکی کشور و برگزاری پنجمین دوره این همایش را به فال نیک می‌گیریم. ضرورت داشت در کنار گروه‌های مختلف فرهنگستان علوم پزشکی از جمله گروه‌های بالینی، پژوهشی واجتماعی فرهنگستان علوم پزشکی، گروه قرآن، عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی نیز حضوری فعال و پررنگ در فرهنگستان داشته باشدکه قطعا این مهم باعث ارتقای فرهنگ قرآن و عترت درمیان جامعه پزشکی می‌شود.

امام جمعه کاشان: واژه سلام شعار بهشتیان و خداوند سرچشمه سلامت است

سپس آیت الله عبدالنبی نمازی امام جمعه کاشان  اظهار داشت: سلام و سلامت به معنای پاکیزه بودن و پاکی انسان از تمام بیماری های روحی و جسمی است ، واژه سلام شعار بهشتیان و خداوند سرچشمه سلامت است .

وی افزود : سلامت به معنای کامل شامل سلامت روح و جسم است و منشا های متفاوتی دارد ، اولین منشا سلامت انسان ، سلامت والدین است ؛ اگر ژن پدر و مادر مخدوش باشد ، فرزند حاصل از سلامت برخوردار نیست .

نماینده ولی فقیه در کاشان تصریح کرد : یکی از کارهایی که در جمهوری اسلامی باید انجام شود ، آگاهی جامعه نسبت به تغذیه است چراکه یکی از منشا های سلامتی ، تغذیه است ، مقدار ، نوع و زمان تغذیه باید در نظام سلامت مورد بحث و اطلاع رسانی قرار گیرد .

وی با اشاره به کامل بودن ذات خداوند اضافه کرد : خداوند تمام نیاز های سلامت انسان را فراهم کرده است ، هم نیاز های تکوینی و هم نیاز های تشریعی ؛ نماز را خداوند تشریع کرد برای سلامت روحی و جسمی ، اگر جامعه بخواهد سالم بماند ، باید اهل نماز باشد ، نماز نزدیک ترین راه رسیدن به خداوند متعال است.

آیت الله نمازی روزه را عامل سلامت جسمی انسان دانست و بیان داشت : در سال های اخیر ، دانشمندان غیر اسلامی هم در مطالعات خود به این نتیجه رسیدند که روزه باعث سلامت جسمی انسان است .

وی با اشاره به دیگر نیازهای تشریعی انسان تاکید کرد : خداوند ازدواج را مایه آرامش و سلامت انسان قرارداده است ، جوان تا قبل از ازدواج ، دچار ناآرامی و استرس است و با ازدواج به آرامش خاطر می رسد .

حجت الاسلام قرائتی: مومن یا کافربودن والدین در احسان به آنان اهمیتی ندارد

همچنین حجت الاسلام محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور  در خصوص احترام به پدر و مادر به ایراد سخن پرداخت و اظهار داشت: مومن یا کافر بودن والدین در احسان به آنان اهمیتی ندارد.

وی ضمن تاکید بر احترام به والدین بیان داشت: حساب والدین از همه جداست، احسان به پدر و مادر به معنای نیکی همراه با توجه است، حتی تاکید نشده است که به والدین مومن احسان کنید، مومن یا کافر بودن والدین در احسان به آنان اهمیتی ندارد.

وی گفت: در قرآن آمده است سومین نیاز انسان بعد از اکسیژن و غذا، نیاز به همسر است؛ این نیاز حتی در مورد افراد پیر هم وجود دارد.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور، در تشریح بندگان صالح خدا از نظر قرآن اظهار داشت: هر پدری که در ازدواج دخترش به داماد سخت گیری نکند از نظر قرآن در جمع بندگان صالح خداوند است، همچنین یاران حضرت مهدی (عج) بر اساس آیات قرآن در این جمع قرار می گیرند.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور در معرفی خصوصیات اولی الامر گفت: از کسی باید اطاعت کنید که مسرف، فرومایه، هواپرست و افراطی نباشد و در یک کلام از معصوم باید اطاعت کرد.

وی، خودباختگی را یکی از مشکلات اصلی ما دانست و خاطرنشان کرد: ما دچار خودباختگی هستیم، فکر می کنیم هر چیزی که دانشمندان غربی می گویند علمی است و مفاهیمی که از قرآن و حدیث استخراج می شود غیر علمی است؛ بعضی مفاهیم را در قرآن متوجه نمی شویم و به علت درک نکردن آنان، دنبال ایراد گرفتن و رد کردن هستیم .

حجت الاسلام قرائتی گفت: مزه قرآن را نچشیده ایم و به نسل بعدی خود هم نچشانده ایم، بیشتر درگیر موضوعاتی هستیم که اهمیت زیادی ندارند، قرآن متناسب با هر شرایط، موضوعاتی را ارائه کرده است.

دکتر فراهانی: برگزاری این گونه همایش‌های ملی باید تداوم یابد

در ادامه دکتر محمد رضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت  بر لزوم تداوم برگزاری این همایش ملی تاکید کرد و  گفت: قطعا برگزاری این همایش سبب افزایش ارتقای فرهنگ قرآن و عترت در میان جامعه پزشکی می‌شود.

وی با بیان این مطلب افزود: سعادت انسان در گروی تمسک به قرآن و اهل بیت( ع) است وخوشحالیم که در پنجمین دوره همایش ملی قرآن، عترت و سلامت ویژه جامعه پزشکی در شهر دارالمومنین- کاشان- هستیم

فراهانی ضمن تشکر از تمامی دست‌اندرکاران و عوامل اجرایی برگزاری این همایش ملی گفت: از فرهنگستان علوم پزشکی کشور که در برگزاری این همایش یاریگر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود تشکر می‌کنم . همچنین از همکاران‌مان در مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت به دلیل هماهنگی های لازم برای هرچه بهتر برگزار شدن این همایش ملی تشکر می کنم و جای خوشحالی است که این همایش که پنجمین دوره خود را تجربه می کند بهتر از سالهای گذشته وهدفمندتر برگزار می‌شود. ضمن اینکه جا دارد از دوستان وهمکاران‌مان در دانشگاه علوم پزشکی کاشان بخصوص دکتر کوچکی رئیس این دانشگاه به دلیل میزبانی این همایش ملی تشکر کنم.

رئیس همایش قرآن، عترت و سلامت: دلیل شهرت بزرگانی مثل ابن سینا این بود که به بیماری از منظر حکمت می نگریستند نه تجارت

همچنین در ادامه دکتر هادی انصاری عضو گروه قرآن، عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی  گفت: اگر بزرگانی چون بوعلی سینا و رازی در تاریخ طب ایران و اسلام شهره شدند، دلیلش این بود که آنها بیمار و بیماری را از منظر حکمت و نه تجارت ونه کسب و کار می نگریستند.

وی با بیان این مطلب افزود: این بزرگان با این دیدگاه به طب و به داروسازی می نگریستند. از این جهت بود که خداوند بر طبق وعده خویش در قرآن، در دست آنان، در نگاه آنها و در فکر آنها، برکت و خیر فراوان را نهاده بود.

انصاری خاطرنشان کرد: ما حتی در دوران اخیر هم پزشکان حکمت سالاری همچون مرحوم دکتر محمد قریب و مرحوم دکتر سامی و جز اینها را در کشورمان داشتیم و هنوز هم پزشکانی وجود دارند که نگاهشان، در این راستا مبتنی بر حکمت و نه کسب وکار است.

انصاری گفت: اما طبیعتا، طب هنگامی که صورت تجاری و کسب به خود می گیرد، پرواضح است از معنا، تهی می شود و از حکمت فاصله می گیرد و آن هنگام است که یک علم بسیار پیچیده ای می شود که در هر وجهش احتمال خطا فراوان است. هم در تشخیص بیماری و هم در انتخابش و هم در پایش آن تاثیر می گذارد.

دکتر بحرالعلوم: نخستین هدف مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت جذب حداکثری مخاطبانش است

در ادامه دکتر محمد مهدی بحرالعلوم رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت گفت: اولین هدف این مرکز ، جذب حداکثری مخاطبان این وزارتخانه اعم از اساتید و دانشجویان است و  آمارها نشان می دهد از دانشجویان حاضر در وزارت بهداشت ، چیزی کمتر از ۱۰ درصد نسبت به فعالیت های قرآنی ، واکنش مثبت نشان می دهند .

وی اظهار داشت : مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال ۱۳۸۷ توسط دکتر رحیم قربانی و شهید فیروزی تاسیس شد که سه هدف عمده را دنبال می کند .

بحرالعلوم افزود : اولین هدف این مرکز ، جذب حداکثری مخاطبان وزارت بهداشت اعم از اساتید و دانشجویان است ، آمار نشان می دهد از دانشجویان حاضر در وزارت بهداشت ، چیزی کمتر از ۱۰ درصد نسبت به فعالیت های قرآنی ، واکنش مثبت نشان می دهند .

رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت : دانشجویان این وزارت را به ۴ دسته تقسیم می کنیم ، گروهی که فعالان قرآنی هستند ، گروه دوم کسانی که جزو فعالان قرآنی محسوب نمی شوند اما نسبت به این فعالیت ها گرایش مثبت دارند ، گروه دیگر افرادی هستند که نسبت به این فعالیت ها بی تفاوت هستند و گروه آخر که درصد کمی دارند، مخالف فعالیت های قرآنی هستند .بحرالعلوم تصریح کرد : موضوع دوم ، ارتقای کیفی فعالیت های قرآنی است یعنی اگر جایی فعالیتی به نام قرآن و عترت برگزار می شود ، از جهت اجرا و کیفیت آثار بهترین باشد .

تکریم از دو چهره قرآنی نظام سلامت

در  حاشیه این مراسم، از  دکتر محمد رضا شریف فوق تخصص عفونی اطفال واستاد تمام دانشگاه علوم پزشکی کاشان ومحقق و پژوهشگر قرآنی با اهدای لوح و جوایزی تقدیر به عمل آمد.

دکتر محمد رضا شریف دارای سوابق علمی و پژوهشی متعددی از جمله فعالیت در تهیه وتنظیم ۷۷ طرح تحقیقاتی در حوزه نظام سلامت، تهیه و تنظیم ۱۵۸ مقاله علمی در حوزه نظام سلامت و چاپ آن در مجلات مختلف، ارایه مقالات مختلف قرآنی، از جمله عسل درمانی در بیماری‌های عفونی از دیدگاه قرآن، تاثیر آوای قرآن در تاکیکاردی جنین ، فعالیت بیش از ۲۰ سال تدریس قرآن کریم در رشته‌ها و سطوح مختلف، رتبه اول بیستمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی در رشته ترجمه و مفردات و... است.

همچنین در ادامه، از فاطمه عابدینی دانشجوی دکترای دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی قم ودارای کارشناسی ارشد علوم قرآن و احادیث به عنوان برگزیده قرآنی و چهره قرآنی نظام سلامت با اهدای لوح و جوایزی تقدیر شد.

فاطمه عابدینی دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی قم دارای سوابق و موفقیت‌های مختلف قرآنی از جمله رتبه اول مسابقات اوقاف در رشته حفظ کل قرآن در مقطع زیر ۱۶ سال،رتبه اول جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی  در رشته حفظ کل قرآ ن،رتبه دوم در مسابقات وزارت کار در رشته حفظ کل قرآن، رتبه سوم مسابقات ملی دانشجویی در رشته حفظ کل قرآن و  رتبه چهارم مسابقات اوقاف دررشته حفظ کل قرآن است.

کسب رتبه پنجم در مرحله کشوری جشنواره خوارزمی به دلیل ارایه پژوهش قرآنی با موضوع نقش حجت‌های الهی در زندگی انسان از منظر قرآن و انجام داوری در رشته حسن حفظ درمسابقات قرآنی بسیج دانش آموزی و... از جمله افتخارات این دانشجو و چهره قرآنی نظام سلامت است.

در ادامه مراسم انگشترهایی مزین به سنگ مضجع شریف حرم امام حسین(ع) به دکتر ابراهیم کوچکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان و دیگر مسئولان این دانشگاه اهداء شد.

همچنین انگشترهای مزین به سنگ مضجع شریف حرم امام حسین(ع) در این مراسم به حجت الاسلام محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاهها، دکتر محمد رضا فراهانی معاون فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت، دکتر سید علیرضا طلایی مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کاشان اهداء شد.

ضمن این که این انگشتر، به آیت الله نمازی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان، حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور ، دکتر ساداتی نژاد نماینده مردم شهرستان های کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی، اهداء شد.

در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها انگشتر خود را به نمایندگی همه مسئولان به یکی از فرزندان شهید حاضر در جلسه اهدا کرد.

برگزاری محفل انس با قرآن‏، پایان بخش روز نخست همایش ملی قرآن، عترت و سلامت

پایان بخش مراسم روز نخست این همایش برگزاری محفل انس قرآن بود که این مراسم معنوی در خانه تاریخی عباسیان شهر کاشان با حضور جامعه پزشکی و فرهیختگان قرآنی نظام سلامت برگزار شد.

در ابتدای این محفل قرآنی، استاد حق شناس به عنوان یکی از قاریان نظام سلامت  از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دقایقی به قرائت آیاتی از کلام الله مجید پرداخت و فضای سالن را عطرآگین از آیات الهی کرد که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.

همچنین در این مراسم مهدی رجبی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان و حافظ کل قرآن کریم به سئوالات برخی از حاضرین در خصوص چگونکی حفظ قرآن و روش های حفظ آیات الهی پاسخ داد و در پاسخ به سئوالات حاضرین، آیات الهی قرآن کریم را قرائت کرد.

استاد مهدی رجبی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، متخصص بیهوشی و دستیار فلوشیب درد و حافظ کل قرآن کریم دقایقی به روش های چگونگی حفظ قرآن کریم اشاره کرد و گفت: حفظ کردن قرآن کریم هم سخت است و هم آسان و باید برای حفظ آیات الهی هم فرصت و هم صبر پیشه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: آیات قرآن را به ذهن سپردن کاری وقت گیر است و احتمال فراموشی در آن زیاد است، از این رو همواره باید آیات الهی را در ذهن مان مرور کنیم تا برای همیشه کلام الهی در جان و ذهن مان رسوخ کند.

در ادامه این مراسم استاد اصفهانیان قاری ممتاز و بین المللی از شهر کاشان و از فرهنگیان شهر دارالمومنین به قرائت آیاتی از کلام الله مجید پرداخت و سوره هایی از قرآن کریم را تلاوت کرد و فضایی برگزاری مراسم را معنوی و عطرآگین کرد.

پس از قرائت آیاتی از قرآن کریم توسط استاد اصفهانیان، گروه تواشیح بین المللی محمد رسول الله (ص) به سرپرستی دکتر رحیم قربانی به ارایه دو برنامه تواشیح به نامهای آرزوی عروج و کتاب جاوید پرداخت.

پنجمین همایش ملی قرآن‎، عترت و سلامت ظهر فردا جمعه ۶ بهمن ماه با برگزاری چند نشست تخصصی در خصوص راهکارهای ارتقای فرهنگ قرآن و سلامت در جامعه پزشکی و چند سخنرانی به کار خود پایان می‌دهد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.