جمعه ۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۲

عضو گروه قرآن، عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی:

سبک زندگی درون یک بافت ویژه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و مذهبــــی شکل می گیرد

دكتر مقدم نيا

دکتر سید حسن مقدم نیا عضو کمیته قرآن، عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی کشور صبح امروز در نشست تخصصی سبک زندگی قرآنی در جامعه پزشکی به مسئله سبک زندگی اسلامی ایرانی و اهمیت آن پرداخت.

به گزارش مفدا کاشان؛ دکتر سید حسن مقدم نیا عضو گروه قرآن عترت و سلامت فرهنگستان در خصوص مفهوم سبک گفت : این مفهوم وابسته به ویژگی های شهروندان یک کشور و یا فرهنگ یک کشور می باشد و تحت شرایط کنونی و پدیده جهانی شدن، سبک زندگی را نمی توان تنها به شکل مکان محور مورد بررسی قرار داد بلکه محوریت زمان بیش از مکان باید مورد توجه باشد. اما پر واضح که؛ سبک زندگی درون یک بافت ویژه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و مذهبــــی شکل می گیرد.

وی بااشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص سبک زندگی ایرانی اسلامی خاطر نشان کرد رهبر معظم انقلاب در فرازهایی از فرمایشات خودبیان داشتند: "در هر برداشتی از مفهوم توقف ناپذیر پیشرفت، سبک زندگی، رفتار اجتماعی و شیوۀ زیستن اهمیتی فراوان دارد."

همچنین رهبر معظم انقلاب در وصف سبک زندگی ایرانی اسلامی تاکید کردند: "سبک زندگی بخش اساسی و حقیقی پیشرفت و تمدن سازی نوین اسلامی است و دانشگاهیان ، نخبگان و صاحبان فکر و اندیشه می بایست در پرداختن به این مفهوم مهم ، آسیب شناسی وضع موجود سبک زندگی در ایران و چاره جویی در این زمینه اهتمام و تاکید ورزند.“

مقدم نیا ادامه داد: با توجه به اینکه رفتار فرد از باورهای وی نشات می گیرد می توان گفت باور به قرآن و عترت و پیگیری سبک زندگی قرانی باعث ایجاد رفتارهای مناسب و شایسته در افراد می شود.

وی با تاکید بر نقش سبک زندگی اسلامی در جوامع قرانی اظهار داشت : معنویت نهفته در سبک زندگی اسلامی قرآنی به واسطۀ نقشی که در زیرساخت های فردی و اجتماعی دارد در تمامی سطوح پیشگیری می تواند به عنوان عاملی در سلامت جسمی مورد توجه قرار گیرد و با مکانیسم های گوناگون موجب پیشگیری از بیماری ها شود.

عضو گروه قرآن و عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی چنین سبک زندگی ای به افراد امکان می دهد در زندگی معنا و مفهوم واحدی پیدا کرده و نیروی برتر از خود را تجربه کنند. همچنین کنش های معنوی موجب افزایش سلامت اجتماعی شده و تعاملات اجتماعی را افزایش می دهد و حمایت اجتماعی را به عنوان یک منبع ارتقای سلامت جسمی فراهم می آورد. بدین وسیله معنویت با ایجاد شبکه های حمایتی و مکانیسم های روانی و فیزیولوژیک قادر خواهد بود سلامت جسمی و روانی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

وی به ارتباط میان سبک زندگی اسلامی و سلامت اشاره کرد و گفت : بی شک، انسان های والا و بهره مند از معنویات اسلامی و بهره مندان واقعی از سنت نبوی و پیروان واقعی منش علوی به جایگاه رفیع و عظیمی که در آیات به ان اشاره شده دست می یابند و روح خود را سیقل داده و به ارامش دست می یابند. بدین ترتیب با دست یابی به آرامش روح، سلامت جسم و روان خویش را تضمین می کنند. هر کس خویش را با دستورات نجاتبخش الهی که در قران، سنت و عترت متجلی شده است وفق دهد بی شک به فلاح و رستگاری می رسد .

وی به ویژگی های انسان های مومن اشاره کرد و افزود: انسان های توحیدی از صفت خلیفه الهی در زمین نیز برخوردارند. چنین انسانهایی دارای صبغه الهی (رنگ خدایی) می باشند و به حتم از سلامت معنوی ، جسمی، روانی و اجتماعی برخوردارند:

عضو گروه قرآن و عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی به تاثیر سبک زندگی اسلامی در ارتقاء سلامت روان انسان اشاره کرد و افزود: انسان های با ایمان و دارای عمل صالح که دارای سبک زندگی اسلامی بوده و از حیات طیبه بهره مند می باشند از سلامت روان و آرامش دل براخوردارند.

دکتر مقدم نیا با بیان اینکه سبک زندگی اسلامی و سلامت معنوی دو مقوله ناگسستنی در دین مبین اسلام است یادآور شد: اگر چه در دین مبین اسلام به شکل مستقیم به واژه سلامت معنوی اشاره نشده است اما شاید بتوان گفت بسیاری از مفاهیم مطرح در اسلام نشانگر تاکید اسلام بر سلامت معنوی است. مفاهیمی چون شجره طیبه، حیات طیبه، قلب سلیم،عباد رحمان و .... همگی دال بر تاکید اسلام بر نقش معنویت در سلامت و سبک زندگی است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.