دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۹

مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی لرستان در گفتگو با مفدا:

خوابگاه مجتمع پردیس کمالوند تا پایان دولت دوازدهم آماده بهره‌برداری می‌شود

محمدشریف مالمیر

محمدشریف مالمیر در گفتگو با مفدا گفت: خوابگاه در حال ساخت مجتمع پردیس کمالوند دارای ۸۶۰۰ متر مساحت می‌باشد که با ظرفیت اصلی ۴۰۰ نفر برای دانشجویان در حال ساخت است.

مفدا با محمد شریف مالمیر مدیر دانشجویی دانشگاه، فارغ‌التحصیل رشته پرستاری مصاحبه‌ایی انجام داده است که در ذیل می‌خوانیم:

خبرنگار مفدا: خودتان را معرفی‌کنید و درباره وظایفتان صحبت کوتاهی داشته باشید.

_محمد شریف مالمیر مدیر دانشجویی دانشگاه فارغ‌التحصیل رشته پرستاری و کارشناسی ارشد با گرایش بهداشت روان هستم ۱۹ سال سابقه خدمت دارم. چندین سال را به‌عنوان پرستار در جایگاه‌های مختلف بیمارستان خدمت کرده‌ام  دو سال مدیر بیمارستان عشایر، یک سال مدیر درمان دانشگاه و دو سال هم مدیر حراست دانشگاه و الان نهمین سالی هست که به عنوان مدیر دانشجویی انجام وظیفه می‌کنم در حوزه مدیریت دانشجویی خدمات مربوط به امور خوابگاه ها، امور مشاوره ، خدمات تغذیه و امور ایاب و ذهاب رو بر عهده داریم.

خبرنگار مفدا: شخصیت مالمیر چگونه است و در برابر مشکلات چگونه است؟

_ [با لبخند جواب می‌دهد] من متولد مرداد هستم شخصیت مردادی‌ها خونگرم ،آرام، و زیر این آرامش ممکن است تنش‌های بسیار جدی باشد خدمت در لباس پرستاری من را پخته کرده تا استرس‌ها و مشکلات مردم را درک کنم و آنها را درونی کنم تا مبادا در تکریم ارباب رجوع شانه خالی کنم.

خبرنگار مفدا: در طی دیدار قبلیمان از پشتوانه بسیجی بودنتان صحبت کردید کمی درباره این تفکر انقلابی و بسیج و بسیجی بودن صحبت کنید

_خدمتتان عرض کنم به انقلابی بودن خودمان افتخار می‌کنیم و اینکه از یک خانواده انقلابی بودیم هستیم و خواهیم بود ازنظر من تشکل های اسلامی مثل بسیج یا انجمن اسلامی هدف مشترکی دارند آن هم تقویت نظام اسلامی ماهست حالا ممکن است سلیقه‌های مختلفی باشد ولی هدف ما بهره‌مندی از همه سلیقه هاست تا به آن هدف مشترک دست پیدا کنیم اینکه وابسته یک تشکل خاص باشیم در کار ما نیست ولی به انقلابی بودن خودمان افتخار می کنیم.

خبرنگار مفدا: آیا در کل دوران مدیریتتان مشکل بزرگی بوده که شرایط رو بحرانی کند؟

_بله طبیعتا کار مدیریت با چالش‌هایی همراه است برنامه‌های پیش‌بینی شده‌ای که درست پیش نمی‌رود و سایر مشکلات ... ببینید اگه روال عادی باشه مدیریت معنی پیدا نمی‌کند مدیریت زمانی مفهوم پیدا می‌کند که در بحران‌هایی که بدنه کارشناسی از حل آن ها باز می‌ماند ما بتوانیم مشکل رو حل و فصل کنیم  این بحران ها زیاده بوده به عنوان مثال در سال ۸۳ در ماه رمضان ساعت ۳ نصف شب  طی یک سانحه که برای یک اتوبوس اتفاق افتاده بود ۳۸ مسافر مجروح را در بیمارستان داشتیم که با حضور رییس بیمارستان و سایر کادر درمان توانستیم به آنها خدمت‌رسانی کنیم.

خبرنگار مفدا: به افراد زیر از ۱۰ در رابطه با عملکرد مدیریتیشون نمره بدید و دلیل کسر نمرتون رو هم بگید:

اولین نفر دکتر ساکی ریس دانشگاه:

_خیلی به حوزه کاری ایشان ممکن است اشراف نداشته باشم ولی من به ایشان نمره ۸ را میدهم اگرچه نقاط ضعفی هم ممکن است داشته باشند که این نقاط ضعف ممکن است از نتیجه نوع مدیریت افراد و یا نوع حمایت هایی که از ایشان میشود سرچشمه بگیرد از مشکلات گریبانگیر دانشگاه  موضوعات مالی هست و بدهی‌هایی که وجود دارد که عموما به ایشان بر نمی‌گردد مثلا بیمه هایی که منابع اعتباری آنها توسط وزارت خانه ممکن است تامیین نشود ولی آنچه از ایشان سراغ دارم فردی متعهد متدین است.

خبرنگار مفدا: دکتر شیخیان

_با توجه شناختی که از گذشته از ایشان داشته ام بدون اغراق اگر بخواهم عرض کنم اگر در کل زندگی خودم بخواهم ۵ نفر انسان صادق و متواضع را بخواهم انتخاب کنم یقیناً آقای دکتر شیخیان یکی از این افراد خواهد بود. به لحاظ ویژگی های شخصیتی ایشان حداکثر نمره می‌گیرند واز نظر مدیریتی ۶ تا ۷.

خبرنگار مفدا: آقای مالمیر

_نقد بنده این هست که در بعضی تصمیم گیری‌ها عجول هستم (لبخند میزند و انگشترش را نوازش می‌کند) و در واکنش‌ها گاهی بیشتر از حد تعادل عمل می‌کنم و به خودم هم ۶ تا ۷ میدهم.

خبرنگار مفدا: دانشجویان در رابطه با وظایف تحت نظر شما انتقاداتی داشتند که ما از این فرصت استفاده می‌کنیم و مطرح می‌کنیم

_درخدمتم

[جدی‌تر می‌شود و آماده پاسخگویی می‌شود]

خبرنگار مفدا: چرا سلف اساتید و دانشجویان در سلف کمالوند از هم جدا شده است؟

_این چیزه تازه‌ای نیست در اکثر دانشگاه ها هم وجود دارد و این به معنای تفاوت نوع یا کیفیت غذای اساتید و کارمندان با دانشجوها نیست و این درخواست ها از طرف خود این عزیزان بوده مبنی بر فضای خصوصی تر که حریم شخصی آنها باشد و همچنین حریم خصوصی برای خود دانشجو ها تا با حضور مثلا من نوعی، دچار معذوریت خاصی نشوند و از فضای دانشجویی خودشان لذت ببرند و اینها به معنای توهین به قشر خاصی نیست همچنین در نظر داریم این امر را در قسمت خواهران هم انجام بدیم.

خبرنگار مفدا: دیده شده که درصد قابل توجهی از دانشجویان با پرداخت رهن و اجاره بها خوابگاه ها را ترک می‌کنند آیا علتش کیفیت بد خوابگاه هاست ؟ نظر شما چیست؟

_واقعیت این است زندگی در یک محیط نسبتا عمومی سخت است و افراد با حضور در خوابگاه دچار محدودیت‌هایی می شوند که در محیط زندگی قبلیشان این محدودیت ها را نداشتند یا مثلا زندگی با افرادی که از لحاظ خصوصیت های فردی یا اجتماعی متفاوت هستند سخت هست ضمن اینکه بطور میانگین فضای مفید و استاندارد برای هردانشجو۵ متر است که ما به این شاخص که وزارت خانه مطرح کرده است نزدیک هستیم  ولی خوب ما فقط دو واحد از خوابگاهایمان تیپ خوابگاهی دارند که این مشکل مربوط به منابع مالی دانشگاه هست که ما را در این امر محدود کرده و این که فقدان شرایط ایده ال  اجتناب ناپذیر هست ولی شرایط بدی هم نیست  و نسبت به رنکینگ دیگر خوابگاههای کشور رده خوبی داریم دلیل دیگر بالا بودن میزان اجاره بها خوابگاه ها هست که افرادی حاضر هستند با پرداخت مقدار بیشتر پول  خوابگاه های ما را ترک کنند.

خبرنگار مفدا: چرا دانشگاه خوابگاه متاهلی ندارد؟

_یکی از مطالبات ما و دانشجویان از دانشگاه هست و اقداماتی هم صورت گرفته که متاسفانه نتیجه ای نداشته است به عنوان مثال قرار بود از مسکن مهرهایی که در مجاورت دانشگاه هست استفاده کنیم که متاسفانه قیمت واحد ها را دو برابر ارزش معقولشان پیشنهاد داده بودند و دانشگاه توان خرید آنها را نداشت ضمن اینکه سیاست وزارتخانه هم این است که این وظایف را به علت هزینه‌های سر سام آورشان به بخش خصوصی واگذار کند.

خبرنگار مفدا: برنامه کادر شما برای جلوگیری از افزایش مصرف دخانیات در خوابگاه ها چه چیزی هست ؟

_با کمی مکث می گوید باتوجه به اینکه این بحث موضوع پایان نامه خودم هم بوده است این موضوع علل مختلفی نظیرعوامل فرهنگی.عوامل فردی، تاثیر گروه همسالان، علل سیاسی  و غیره دارد که می‌توان گفت یک عاملی نیست که موجب شده رفع آنها  از توان ما خارج شود ولی آنچه به کار ما مربوط می‌شود یک بخش تبشیری دارد و یک بخش انذاری دارد در بخش تبشیری دانشجو را از جنبه منفی این عمل برای مطلع می‌کنیم و در کنارش تفریحات سالم مثل سالن ورزشی یا سالن‌های مطالعه فراهم می‌کنیم و  بخش انذاری که دیگر مربوط به کمیته انظباطی و برخورد با دانشجویان خاطی هست و از طرفی مانع گرایش این افراد به مواد مخدر بدتری میشویم. رعایت قوانین سکونت در خوابگاههای دولتی امری اجباری است.

[کمی خسته شده ولی با حرکات دست توضیحات خود را کامل می کند]

خبرنگار مفدا: چرا درخوابگاه‌ها امکانات ورزشی و تفریحات سالم وجود ندارد؟

_ما چون در خوابگاه ها فضای کافی نداریم تا فضایی مثل اتاق ورزش ایجاد کنیم. ولی در خوابگاهایی مثل آزادگان یا مطهری که فضا موجود هست  این کار را کرده ایم یا به عنوان مثال خوابگاه های گلستان و کمالوند که در مجاورت سالن ورزشی هستند میتوانند استفاده کنند و برای بقیه خوابگاه ها بنا بر درخواست واحد تربیت بدنی  سرویس گذاشته ایم

خبرنگار مفدا: چیزی هست که مایل باشید بگویید ولی نگفتید؟

_ما ناگفته های زیادی داریم، نمی‌گوییم که ایده آل هستیم چرا که باید اهداف بزرگتری داشته باشیم  یکی از مشکلات عمده‌ای که با آن مواجه هستیم کمبود منابع اعتباری می باشد مثلا درآمد فروش غذا به دانشجو ها و کارمندان یک پنجم هزینه واقعی آنها هست که مثلا در ده ماه هزینه پرداختی دانشگاه دو میلیارد هشتصد میلیون تومان است در حالی که کل بودجه ای که سر فصل رفاه دانشجویان در لایحه بودجه ۹۶ تخصیص داده شده  اگر اشتباه نکنم ۳.۵ میلیارد تومان است تازه اگر ۱۰۰ درصد محقق شود .این درحالی است که  علاوه بر هزینه پرداخت تغذیه دانشجویان حدود هفتصد میلیون تومان مربوط به هزینه سالانه سرویس های ایاب و ذهاب است و این فقط دو رقم از این هزینه هاست که حالا بماند هزینه های زیاد برگزاری جشن ها، سخنران‌ها و غیره ذالک 

موضوع دیگری که مایلم در مورد آن با شما صحبت کنم سازه جدیدی است که به منظور مجتمع خوابگاهی در مجاورت خوابگاه کمالوند در حال ساخت می باشد دارای ۸۶۰۰ متر مساحت می باشد که با ظرفیت اصلی ۴۰۰ نفر با توافق سه جانبه بین استانداری لرستان وزارت بهداشت و معاونت فرهنگی دانشگاه تا پایان دولت دوازدهم آماده بهره برداری می‌شود. خوابگاه به صورت سویت‌های هشت نفره که دارای هال وآشپزخانه سرویس بهداشت و حمام مجزا می‌باشد.

در نهایت انتظار ما از دانشجویان به خصوص افرادی که مسولیت هایی برعهده دارند مثل شما که فعالیت رسانه ای دارید این است که  بیشتر موضوعات را با ما در میان بگذارید تا بتوانیم با ذکر دلیل توانایی یا عدم توانایی در حل مشکل را با شفافیت کامل بیان کنیم.

خبرنگار مفدا: از اینکه وقتتان را دراختیار مفدا گذاشتید سپاسگزارم.

[لبخند میزند دست می دهد و با اطمینان خاطری که در چهره اش هست مصاحبه را پایان میدهد]

شایان شاهین‌پور دبیر کمیته دانشجویی مفدا

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.