یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۹

با تصویب ۲ واحد درسی توسط وزارت بهداشت؛ دانشجویان پزشکی با اصول و مبانی طب سنتی ایران آشنا می‌شوند

طب سنتی

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: افزودن ۲ واحد درس «آشنایی با اصول و مبانی طب سنتی ایران» به عنوان یک درس اختصاصی برای گروه پزشکی شامل رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی، توانبخشی و تغذیه تصویب شده است. همچنین بر اساس مصوبه شورای عالی برنامه ریزی، در سال جاری نیز این درس برای کلیه رشته های بالینی اجباری شده است.

به گزارش مفدا، دکتر محمود خدادوست با بیان این مطلب افزود: حمایت از انتشار ۲۱ عنوان کتاب تخصصی، ۴ عنوان کتاب عمومی، ۱ عنوان ویژه کودک و ۲ شماره از نشریه پیام تندرستی با موضوع طب سنتی ایرانی، تدوین کتاب درسنامه‌ طب ایرانی ویژه پزشکان عمومی، پرستاری و بهورزان و راه‌اندازی آزمایشگاه کنترل کیفی فرآورده‌های طبیعی و سنتی زیر نظر مجموعه حکمت‌سرای ایرانیان طوبی از دیگر اقدامات این دفتر در ۶ ماهه گذشته می باشد.

مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، از دیگر فعالیت های این دفتر به تدوین پیش‌نویس دستورالعمل تأسیس مراکز آموزشی غیر دولتی طب سنتی ایران و ارائه به معاونت آموزشی، تدوین و تصویب طرح توسعه ارائه خدمات بیمارستانی طب سنتی و مکمل در برنامه ششم توسعه ،راه اندازی دو بخش بستری بیمارستانی طب سنتی ایرانی در بیمارستان شهید رهنمون یزد و بیمارستان امام رضا (ع) مشهد اشاره کرد.

دکتر خدادوست همچنین گفت: تدوین پیش نویس نظام نامه بهره‌مندی از تجارب خبرگان طب سنتی فاقد مدرک دانشگاهی، تدوین کوریکولوم رشته‌های ماساژ و مراقبت‌های بالینی و فرآورده‌های طبیعی و ارائه به شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت بهداشت و  فرهنگ سازی و اطلاع رسانی اخبار و آموزه های طب ایرانی در فضای مجازی نیز از دیگر اقدامات این دفتر است.

به گزارش وبدا، براساس ماده ۷۲، بند پ، تبصره۲ برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است نسبت ‌به تهیه فهرست فرآورده‌ها و داروهای سنتی و گیاهی کشور اقدام نماید.

همچنین بر اساس ماده ۷۴، بند چ- به منظور تحقق بند (۱۲) سیاست‌های کلی سلامت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌ عنوان متولی امر طب سنتی ایرانی- اسلامی و مکمل موظف است نسبت به ادغام خدمات تأییدشده طب سنتی ایرانی- اسلامی در نظام سلامت و همچنین ساماندهی و توسعه ارائه خدمات آموزشی، پژوهشی و درمانی این حوزه اقدام نماید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.