چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۴

دکتر محمدرضا فراهانی:

دانشجویان بهترین ابزار نظارتی در محیط دانشگاه هستند/ ظرفیت‌ «مفدا» برای تبدیل به بزرگترین رسانه سلامت کشور

دکتر فراهانی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت در نخستین نشست سراسری سردبیران دانشجویی«مفدا» که ۱۸ بهمن‌ماه برگزار شد، دانشجویان را بهترین ابزار نظارتی در محیط دانشگاه دانست و گفت: حضور دانشجویان در پایگاه‌ اطلاع‌رسانی مفدا به سرعت و شفافیت در عرصه اطلاع‌رسانی می‌انجامد.

به گزارش مفدا، نخستین نشست سراسری سردبیران دانشجویی«مفدا» با حضور دکتر محمدرضا فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت، مهدی معماری مدیر روابط عمومی این معاونت، بهرام مهتابی نماینده مدیران شعب دانشگاهی مفدا و جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در دانشگاه‌های علوم‌پزشکی ۱۸ بهمن‌ماه به میزبانی وزارت بهداشت برگزار شد.

در این نشست یک روزه که با هدف تشریح وضعیت اطلاع‌رسانی حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه‌های علوم‌پزشکی، تبیین برنامه‌های این پایگاه اطلاع رسانی در سال آینده و پاسخ به سوالات سردبیران شعب دانشگاهی«مفدا» برگزار شد، تعدادی از دانشجویان به تفضیل به بیان مهم‌ترین مطالبات و دغدغه‌های خود پرداختند.

پوریا حسین‌پور از دانشگاه علوم پزشکی شیراز، امید بیرامی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز، محمد حلیچی از دانشگاه علوم پزشکی آبادان، محمدمعین افشاری از دانشگاه علوم پزشکی تهران، محمدمهدی شیروانی از دانشگاه علوم پزشکی کرمان، امیرحسین یوسفی از دانشگاه علوم پزشکی گیلان، امین صادق‌زاده از دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و حمیدرضا زارعی از دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشجویانی بودند که در حضور معاون وزیر بهداشت به طرح مسائل حوزه‌های اطلاع رسانی فرهنگی و دانشجویی پرداختند.

توجه به تهیه تجهیزات و ملزومات مورد نیاز در حوزه اطلاع رسانی از جمله دوربین‌های عکاسی و تصویربرداری، بکارگیری مدیران متخصص و توانمند در حوزه روابط عمومی، ایجاد فضای تعاملی میان مدیران و دانشجویان فعال در کمیته‌های دانشجویی و سپردن برخی امور به آنان، تعریف دوره‌های آموزشی تخصصی و مهارت افزایی در حوزه رسانه، فراهم کردن زمینه مناسب برای جذب دانشجویان علاقمند، تهیه اپلیکیشن مفدا، گسترش حوزه‌های اطلاع‌رسانی مفدا در درون دانشگاه‌های علوم پزشکی و ... از جمله مطالبات و دغدغه هایی بود که دانشجویان در این نشست مطرح و پیرامون آن صحبت کردند.

در بخش دیگری از این نشست، دکتر محمدرضا فراهانی، معاون وزیر بهداشت با تشریح وضعیت اطلاع‌رسانی حوزه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت قبل و پس از راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا، گفت: توجه به منابع انسانی و طراحی ساختارها و فراهم کردن بسترهای مورد نیاز از جمله اقداماتی بود که از بدو حضور در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در دستور کارمان قرار گرفت و تلاش شد با شناسایی منابع انسانی مستعد و متخصص، حوزه اطلاع‌رسانی در معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی توسعه یابد.

وی با بیان اینکه تا پیش از راه‌اندازی«مفدا» اطلاعات به روز و دقیقی از فعالیت های صورت گرفته در معاونت های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در اختیار نداشتیم و فعالیت‌های صورت گرفته بازتاب چندانی نداشت، اظهار کرد: پوشش خبری مناسب فعالیت های صورت گرفته در حوزه های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی از جمله اهداف راه‌اندازی مفدا بود که تا اندازه زیادی محقق شده است.

فراهانی با بیان اینکه در نشست‌های دوره‌ای با معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی بر به کارگیری مناسب از ظرفیت و توان سرشار دانشجویان و سپردن امور دانشجویی به خود دانشجویان تاکید کرده‌ام گفت: با راه اندازی مفدا و همکاری دانشجویان در این حوزه به تعبیری پارلمان دانشجوییمان تکمیل شد.

وی با موفق ارزیابی کردن فعالیت «مفدا» از بدو تاسیس تاکنون گفت: دانشجویان بهترین ابزار نظارتی در محیط دانشگاه هستند و حضور و فعالیت آنان در شعب«مفدا» می تواند به سرعت و شفافیت فعالیت‌های انجام شده بیانجامد.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه مدیران و مسوولان حوزه های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی به منظور تشویق دانشجویان به مشارکت در فعالیت های فرهنگی باید از ابزار اقناعی استفاده کنند، عنوان کرد: در طول دوران فعالیتم به عنوان معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با هزاران دانشجوی دیدار داشته‌ام و معتقدم که نهادینه کردن فرهنگ تعامل و گفت و گو می‌توان بسیاری از مشکلات را در این حوزه را برطرف کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه سیاست پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت«مفدا» در پوشش و انعکاس اخبار پیروی از رای و نظر اکثریت جامعه و  رأی دهندگان دولت تدبیر و امید است، گفت: البته در این زمینه همواره به انتقادهای مخالفان دولت حاکم نیز توجه داشته‌ایم و بسیاری از مطالب آنان را در این پایگاه انعکاس می‌دهیم.

فراهانی با اشاره به انتقاد، زمینه ساز رشد شخصیت انسان است، گفت: مادامی که دیدگاه‌های مخالف با ساختار و ادبیات مناسب مطرح شود، این صداها نیز در مفدا انتشار و انعکاس خواهد یافت.

وی با اشاره به برخی انتقادها از فعالیت‌های دانشجویی در این پایگاه خبری گفت: عده ای فعالیت دانشجویان در مفدا را به منزله استحاله آنان و همچنین تزاحم با فعالیت نشریات دانشجویی می دانند که تفکر درستی نیست؛ معتقدم فعالیت دانشجویان در این پایگاه اطلاع رسانی یک بازی برد-برد و در جهت انعکاس دغدغه‌های همتایانشان است که ضمن افزودن بر تجارب آنان و شناخت فضای رسانه‌ای در آینده شغلی آنان نیز تاثیر چشمگیری خواهد داشت به گونه‌ای که حتی سازمان بهداشت جهانی در آموزش‌های تخصصی ویژه مدیران ارشد حوزه سلامت، توجه ویژه ای به حوزه رسانه نشان می‌دهد.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به جایگاه بخش سلامت رسانه های پیشرو در سطح جهانی گفت: در کشورمان با وجود عقب ماندگی بخش سلامت رسانه ها در سال‌های اخیر شاهد اقدامات خوبی در این حوزه بوده‌ایم.

وی افق و چشم‌انداز «مفدا» را تبدیل شدن به رسانه برتر در حوزه سلامت کشور خواند و گفت: هم اکنون افزون بر ۷۰۰ مرکز پژوهشی در کشور فعالیت می کند که خروجی اغلب این مراکز به اطلاع جامعه نمی‌رسد و وجود رسانه‌ای که این کاستی را به خوبی پوشش دهد، کاملا مشهود است.

فراهانی با گرامیداشت دهه فجر، خواسته اساسی نسل‌های پیش از انقلاب را آزادی، استقلال، کرامت انسانی و جمهوری اسلامی عنوان کرد و گفت: اکنون نیز پس از گذشت چهاردهه از عمر انقلاب اسلامی مطالبه این خواسته‌ها در بطن جامعه و خصوصا دانشگاه وجود دارد.

وی با اشاره به رابطه تعاملی پایگاه‌های اطلاع رسانی«مفدا» و نشریات دانشجویی گفت: ساختار جدید«مفدا» به زودی در شورای مدیران معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تصویب می شود و یکی از اهدافمان در این ساختار تامین نیروی انسانی متخصص به منظور ارتقاء ظرفیت رسانه‌ای«مفدا» و همچنین ارائه آموزش‌های تخصصی به دانشجویان است که به تحول چشمگیری در این حوزه خواهد انجامید.

معاون وزیر بهداشت گفت: کسب مجوز خبرگزاری یکی از اهداف پیش روی پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا خواهد بود و تلاش می کنیم با بهره‌مندی از نیروهای حرفه‌ای و استفاده از ظرفیت‌های دانشجویی در این حوزه به بزرگترین رسانه در حوزه سلامت کشور تبدیل شویم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.