پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۵

تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ با انجام تست فیت

دکتر محمدرضا صائینی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهارکرد: تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان روده بزرگ با انجام تست فیت صورت می‌گیرد.

 به گزارش مفدا زنجان محمدرضا صائینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه سرطان روده بزرگ در جهان بعد از سرطان‌های پستان و پروستات و ریه، چهارمین سرطان با بیشترین میزان بروز است، گفت: میزان بروز سرطان روده بزرگ در ایران به ازای هر یکصد هزار نفر، بیش از ۱۱ نفر است، در حالی که متوسط جهانی آن ۱۷ نفر است.  وی ادامه داد: روده بزرگ از اعضای دستگاه گوارش است که از آپاندیس شروع شده و به راست روده یا رکتوم ختم می‌شود و به شکل یک علامت سوال بزرگ روده کوچک را احاطه می‌کند.  معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی اظهارکرد: سرطان روده بزرگ در بخش کولون و یا رکتورم شکل می‌گیرد. سرطان روده بزرگ در بخش کولون و یا رکتوم شکل می‌گیرد. سرطان روده بزرگ در مراحل اولیه هیچ گونه علایمی ندارد و در صورت تشخیص زود هنگام، پیش آگاهی خوبی داشته و قابل درمان است.
  صائینی با اشاره به اینکه خوشبختانه سرطان روده بزرگ یکی از قابل پیشگیری‌ترین سرطان‌ها است، گفت: بنابراین نه تنها می‌توان با تغییر در شیوه زندگی احتمال پولیپ یا سرطان روده بزرگ را کاهش داد، بلکه با انجام اقدامات غربالگری و تشخیص زود هنگام، می‌توان پولیپ یا سرطان را در مراحل اولیه شناسایی و به موقع درمان کرد. وی افزود: در برنامه غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ، هدف شناسایی بیماران مشکوک به سرطان روده بزرگ و ارائه خدمات مناسب در سطوح مختلف شبکه بهداشتی درمانی است و تمام افراد ۵۰ تا ۶۹ سال به صورت رایگان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. صائینی با بیان اینکه عوامل خطر سرطان روده بزرگ به دو دسته تقسیم می‌شوند، گفت: بخشی از این عوامل نظیر افزایش سن، سابقه خانوادگی پولیپ یا سرطان روده بزرگ و بیماری‌های ارثی غیر قابل اصلاح است و بخشی دیگر شامل فعالیت بدنی ناکافی، افزایش وزن، مصرف الکل، مصرف دخانیات، مصرف روزانه بیش از ۸۰ تا ۹۰ گرم گوشت قرمز، مصرف کم میوه و سبزی‌ها که می‌توان با اصلاح شیوه زندگی آن را تغییر داد. این مسئول خاطرنشان کرد: مهم‌ترین علایم مشکوک به سرطان روده بزرگ شامل خونریزی دستگاه گوارش تحتانی در طی یک ماه اخیر، یبوست در طی یک ماه اخیر اسهال، درد شکم و احساس پر بودن معقد پس از اجابت مزاج،کاهش بیش از ده درصد وزن بدن در طی شش ماه گذشته است. وی افزود: تشخیص زودهنگام و غربالگری این سرطان با تست فیت انجام می‌شود و سرطان روده بزرگ و پولیپ‌های باعث خونریزی و ایجاد خون در مدفوع می‌شود، اما این خون آن قدر کم است که با چشم دیده نمی‌شود بلکه باید با انجام آزمایش آن‌ را تشخیص داد. تست فیت که در پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت به‌صورت رایگان جهت افراد ۵۰ تا ۶۹ سال انجام می‌شود، بهترین شیوه برای تشخیص خون مخفی در مدفوع است.


 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.