شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۶

۲۲ بهمن ۱۳۵۷ روز رهایی، روز استقلال، آزادی و جشن جمهوری اسلامی بر ملت شریف ایران مبارک باد

22 بهمن ماه سبزوار

امام خمینی در آن دوره طی پیامی خطاب به مردم گفتند: توجه داشته باشید که انقلاب ما از نظر پیروزی بر دشمن هنوز به پایان نرسیده است. دشمن از انواع وسایل و دسایس بهره‌مند است و توطئه‌ها در کمین است.

به گزارش مفدا لرستان، انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی ایران در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ هجری خورشیدی (۱۱ فوریه ۱۹۷۹) با مشارکت طبقات مختلف مردم انجام پذیرفت و نظام پادشاهی پهلوی را سرنگون و زمینهٔ روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی به رهبری مرجع تقلید شیعه، روح‌الله خمینی را فراهم کرد. تفکرات و شخصیت‌های اسلامی در این انقلاب ضدسلطنتی حضور برجسته‌ای داشتند و امام خمینی آن را انقلاب اسلامی خواند. این انقلاب، نخستین انقلابی است که اسلام‌گرایی را در خاورمیانه به پیروزی رساند.  
نگاهی به تاریخ مبارزه‌های ملت ایران علیه رژیم پهلوی نشان می‌دهد که در جریان آنها همگان از جمله از نظامی، کسبه، کشاورز، کارگر، کارمند، طلبه، معلم و ... به صحنه آمدند و خواستار سرنگونی رژیم و برقراری نظامی مردم سالار شدند. در واقع هدف اصلی آنها برچیده شدن ظلم، استبداد و استکبار بود که در نهایت مردم به رهبری هوشمندانه امام خمینی (ره) به هدف خویش دست یافتند و با وجود همه ناباوری‌ها ها و تمامی تلاش‌هایی که برای حفظ رژیم پهلوی به عمل آمد، انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.
صدای گوینده رادیو، اینچنین نغمه پیروزی را اعلام نمود : "توجه توجه ...این صدای انقلاب ملت ایران است...".
امام خمینی در آن دوره طی پیامی خطاب به مردم گفتند: توجه داشته باشید که انقلاب ما از نظر پیروزی بر دشمن هنوز به پایان نرسیده است. دشمن از انواع وسایل و دسایس بهره‌مند است و توطئه‌ها در کمین است. تنها هوشیاری و انضباط انقلابی و اطاعت از فرمان‌های رهبری و دولت موقت اسلامی است که توطئه ها را نقش بر آب می سازد ... با دولت موقت اسلامی همکاری نمایید تا با حول و قوه الهی هر چه زودتر با همکاری یکدیگر ایران اسلامی آباد و آزاد را مورد غبطه جهانیان بسازیم. (سایت پرتال امام خمینی).
راهپیمایی ۲۲ بهمن در ایران همه ساله با سالگرد پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران برگزار می‌شود. راهپیمایی ۲۲ بهمن همه ساله در آخرین روز از دهه فجر برگزار می‌شود. در این روز مردم به خیابان‌ها می‌آیند و جشن می‌گیرند. وقایع این روز بازتاب‌های جهانی دارد.
روز ۲۲ بهمن ۵۷ نیز روز نجات ملت ایران از چنگال طاغوتیان زمان، روز آشکار شدن نعمت بزرگ الهی؛ یعنی، استقلال و آزادی بود.
این مسلم است که هر ملتی تا از وابستگی ها نجات پیدا نکند و از چنگال اسارت و استثمار آزاد نشود، نمی تواند نبوغ و استعداد خود را آشکار سازد و در راه «الله» که راه مبارزه با هر گونه شرک و ظلم و بیدادگری است، گام نهد.
یوم الله ۲۲ بهمن؛ یادآور رشادت ها و فداکاری ها و شهادت طلبی های ملتی منسجم و خداجوی و پیرو ولایت و رهبری که با ایثار خون خود ثابت کرد که «خون بر شمشیر و حق بر باطل پیروز است.» 
روزی که کلمه توحید در وحدت کلمه به دست آمد و در نتیجه اعتصام به «حبل الله» رژیم ستمشاهی دوهزار و پانصد ساله طاغوتیان را سرنگون و ثابت کرد آوای «الله اکبر» از رگبار «مسلسل» قوی تر و نیرومندتر است.
۲۲ بهمن به ما آموخت که در مبارزه با دشمنان اسلام، فقط باید بر خدا تکیه داشت گرچه دست از سلاح تهی باشد. و وابستگی به شرق و غرب هرچند به سلاح های مدرن مجهز باشند، در برابر نیروی هماهنگ مردمی که با سلاح ایمان مبارزه می کنند، بی اثر است.
تداوم پیروزی ها، حاصل تداوم رمزهای پیروزی است. زیرا هرگز خداوند متعال نعمتی را که به قومی عطا فرمود، از آن ها باز پس نمی گیرد، مگر آن ها خود از نگهداری آن دست بر دارند.
«... ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم...» ; 
«خداوند سرنوشت هیچ قوم (و ملتی) را تغییر نمی دهد، مگر آن که آنان آنچه را در خودشان است، تغییر دهند.»
«ان الله لم یک مغیرا نعمة انعمها علی قوم حتی یغیروا ما بانفسهم ...» 
«خداوند هیچ نعمتی را که به گروهی داده، تغییر نمی دهد، جز آن که آن ها خودشان را تغییر دهند.»
پیروزی شکوهمند ۲۲ بهمن ۵۷، حاصل عوامل بسیاری است که مهم ترین آن ها عبارتند از:
۱- ایمان به خداوند متعال
۲- رهبری روحانی متقی و فقیه آگاه، امام خمینی رحمه الله
۳- اتحاد و همبستگی همه، اقشار ملت.
۴- استقامت و پایداری
۲۲ بهمن ۱۳۵۷ روز رهایی، روز استقلال، آزادی و جشن جمهوری اسلامی ایران بر همگان مبارک.
واحد پژوهش فرهنگی مفدا لرستان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.