سه‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۵

تولید سامانه محرک نوری به همت پژوهشگران دانشکده فناوری های نوین اصفهان

سامانه

سامانه محرک نوری به منظور توانبخشی و ارتقای آستانه تحریکات بصری در کودکان کم بینا توسط پژوهشگران دانشکده فناوری های نوین دانشگاه طراحی و پیاده سازی شد.

به گزارش مفدا اصفهان رییس دانشکده فناوری های نوین دانشگاه در این خصوص گفت: این سامانه نتیجه تلاش الهه موذنی پژوهشگر این دانشکده و با راهنمایی سعید کرمانی و مشاوره سالار فرامرزی اجرا شده است.دکتر حسین ربانی با بیان جمیعت ۲۸۵  میلیون نفر کم‌بینا و نابینای جهان اظهار نمود: از این تعداد حدود ۳۹ میلیون نفر را نابینا و بیش از ۲۴۶ میلیون نفر ازاین جمعیت را کم‌بینا تشکیل می دهد، با این وجود جلوگیری از نابینایی مطلق ۸۰ درصد از افراد با اختلال بینایی امکان پذیر است.

وی مراکز توانبخشی غیردولتی خانواده و کودک نابینا و کم‌بینا را مکانی  برای آموزش همزمان کودک و والدین برای یادگیری مهارت‌های ارتباط با محیط و دیگران، جهت‌یابی و تقویت حواس و چگونگی تعلیم و تربیت و برخورد با کودک نابینا دانست و گفت: تعداد این مراکز امروزه به ۱۱ مرکز در هفت استان کشور رسیده است.

رییس دانشکده فناوری های نوین دانشگاه افزود: پیش از دستیابی به این موفقیت، در اتاقی تاریک با بکارگیری تحریکات نوری سعی در ارتقای آستانه تحریکات بینایی فرد کم بینا می شد که مراحل تمرینات آن برای مربیان دشوار بود در حالیکه با پیاده سازی این سامانه هوشمند تمرینات توانبخشی آسان شده است.

دکتر ربانی این سامانه هوشمند را دارای  قابلیت تمرینات توانبخشی و متغیرهای مورد نظر مربیان  کودک با نیازهای خاص دانست و گفت: این تجهیز توانبخشی مجهز به صفحه نمایش با ابعاد ۴۰ در ۴۰ سانتی متر و صفحه کنترل مربی برای انتخاب تمرین مورد نظر با  ۱۶ حالت تمرین است.

وی افزود:  با طراحی و پیاده سازی سامانه محرک نوری سعی بر پیاده سازی تمرینات توانبخشی مربیان شده و همچنین  به کارگیری آن برای مربیان ساده و برای کودکان جذاب است.

رییس دانشکده فناوری های نوین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، این محصول داخلی را دارای گستردگی و تنوع بیشتر تمرینات مورد نیاز مربیان درمقایسه با مشابه خارجی دانست و افزود: در مراحل بعدی از این سامانه می توان برای بیماری های تنبلی  و انحراف  هم  استفاده کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.