چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۸

در نشست یک روزه در حضور مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت

نمایندگان دبیران کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی به بیان نظرات خود پرداختند

نشست یک روزه نمایندگان دبیران کانون‌های فرهنگی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

در نشست یک روزه نمایندگان دبیران کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور صبح امروز چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه در صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، نمایندگان دبیران کانون‌ها به بیان نقطه نظرات، مشکلات و ارائه راهکارهای لازم برای بهبود حوزه فعالیت کانون‌های دانشگاه‌های خود پرداختند.

به گزارش مفدا، در نشست یک روزه نمایندگان دبیران کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور صبح امروز چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه در صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، نمایندگان دبیران کانون‌ها به بیان نقطه نظرات، مشکلات و ارائه راهکارهای لازم برای بهبود حوزه فعالیت کانون‌های دانشگاه‌های خود پرداختند.

در این نشست نمایندگان دبیران کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی درمدت کوتاهی به معرفی دانشگاه خود، تعداد دانشجویان و تعداد کانون‌های فعال و غیرفعال دانشگاه‌های خود پرداختند و به بیان مشکلات، خواسته‌ها ونیازهای کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های خود پرداختند.

در ادامه این نشست سجاد رنجبر دبیر کانون فیلم و عکس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان به بیان نقطه نظرات خود در خصوص فعالیت کانون‌های دانشگاه خود پرداخت و گفت: دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان حدود ۲ هزار دانشجو دارد که دارای ۱۱ کانون فعال است. مهمترین نیاز وخواسته دانشگاه ما  تخصیص بودجه کافی برای اجرای برنامه‌های کانون‌هاست.

وی گفت: برخی مواقع عدم هماهنگی بین مدیریت امور فرهنگی وکارپرداز باعث اجرا نشدن و یا تخصیص بودجه کمتر به برنامه‌های کانون‌ها می‌شود.

نوید بنی بیات دبیر شورای هماهنگی کانون‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه به برخی از مشکلات کانون‌های دانشگاه خود پرداخت و گفت: همسان بودن فعالیت‌های کانون سلامت با انجمن‌های علمی و همچنین کمبود فضای فیزیکی برای فعالیت کانون‌های مختلف فرهنگی از جمله مسائل و مشکلات دانشگاه ماست.

وی مشکلات بودجه‌ای برای فعالیت کانون‌های فرهنگی را از جمله مسائل مطرح شده عنوان کرد وگفت: با افزایش تعداد کانون‌ها قطعا باید بودجه‌ها برای فعالیت این کانون‌ها افزایش یابد در صورتی که میزان بودجه‌ها یک عدد ثابتی است.

همچنین محمد رضا اصفهانیان دبیر شورای هماهنگی کانون‌های دانشگاه علوم پزشکی قم در ادامه به بیان برخی از مشکلات مرتبط با کانون‌های فرهنگی دانشگاه خود پرداخت و گفت: ما در دانشگاه علوم پزشکی قم ۹ کانون فرهنگی داریم که بستر فعالیت‌های متنوع را برای دانشجویان فراهم کرده است.

وی خاطرنشان کرد: اصلی ترین نیاز و درخواستی که دبیران کانون‌های دانشگاه دارند، اختصاص بودجه‌های کافی برای فعالیت کانون‌های فرهنگی است.

عدم علاقه‌مندی برخی از دانشجویان به  فعالیت‌های فرهنگی، کمرنگ بودن ارتباط مناسب بین کانون‌ها و بدنه دانشجویی، نبود انگیزه کافی برای فعالیت‌های فرهنگی، نبود فضای فیزیکی و تجهیزات مناسب برای فعالیت در کانون‌های فرهنگی، نبود مکان فیزیکی مناسب برای فعالیت، لزوم حمایت مالی کافی از برنامه‌های کانون‌ها، لزوم همکاری بیشتر مدیریت فرهنگی دانشگاه‌ها با کانون‌ها، لزوم استعدادیابی مناسب از سوی کانون‌ها ازجمله مباحث مطرح شده از سوی نمایندگان دبیران کانون‌های فرهنگی در این نشست بود.

همچنین لزوم افزایش امکانات مالی و تخصیص بودجه بیشتر برای فعالیت کانون‌های فرهنگی، تامین زیرساختهای مناسب برای ارایه فعالیت‌های بیشتر در کانون‌ها، عدم برخورد سلیقه ای مدیران، لزوم شفالیت بیشتر برخی قوانین و اسناد بالادستی، لزوم حمایت های مالی یکسان از همه کانون‌ها و... از جمله دیگر مسائل مطرح شده از سوی دبیران و نمایندگان کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌ها بود.

همچنین امیر کرابی نماینده دبیران دانشگاه علوم پزشکی سبزوار و دبیر کانون سلامت این دانشگاه به ارایه آماری از تعداد دانشجویان و  همچنین شمار کانون‌های فعال و غیرفعال این دانشگاه پرداخت و به بیان چند خواسته و مطالبات کانون‌های فرهنگی این دانشگاه پرداخت.

وی خاطرنشان کرد: علیرغم تمامی همکاری‌ها که با کانون‌ها صورت می‌گیرد، مشکلاتی نیز وجود دارد که امید است با ذکر آن در راستای حل آنها اقدام شود.

کرابی بر لزوم عدم تبعیض بین کانون‌های فرهنگی تاکید کرد و گفت: برخی‌ها در این خصوص سلیقه‌ای عمل کرده و به یک کانون بهای بیشتری می‌دهند که این جای تامل بیشتر دارد.

کرابی خاطرنشان کرد: برد فرهنگی جهت تبلیغ برنامه‌ها در اختیار نیست و گاها اتفاق می‌افتد که دانشجویان پس از پایان برنامه از آن مطلع می‌شوند.

در ادامه این نشست امیرللگانی مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه باید با همفکری و تعامل شما دبیران ونمایندگان کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌ها در راستای حل مشکلات گام برداریم و بازدهی فعالیت‌ها در کانون‌های فرهنگی را تقویت کنیم، اظهار کرد: قطعا با همفکری و هم‌اندیشی شما می‌توانیم با شناخت بیشتر از دانشگاه و فعالیت‌های فرهنگی کانون‌ها وتشکل‌های دانشجویی، تصمیم‌گیری بهتری در راستای رسیدن به نتایج مطلوب گرفت.

وی خاطرنشان کرد: عمده شناخت ما در حوزه معاونت فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت به اطلاعاتی که شما دبیران ونمایندگان کانون‌های فرهنگی می‌دهید رابطه مستقیمی دارد و قطعا شما دبیران کانون‌های فرهنگی ونمایندگان کانون‌های مختلف دانشجویی، می‌توانید ما را در رسیدن به اهداف مطلوب کمک کنید چرا که شما دبیران کانون‌های فرهنگی ونمایندگان این کانونها، سرمایه‌های ارزشمندی در محیط دانشگاهی هستید.

للگانی با بیان اینکه در گذشته تعدد و تنوع کانون‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها وجود نداشت، اظهار کرد: در دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد ما تقریبا نهادهای زیادی در دانشگاه‌های علوم پزشکی نداشتیم و شاید فعالیت تشکل‌های  ما در دانشگاه ها خلاصه می‌شد به چند تشکل سیاسی که تنوع زیادی هم نداشت اما خوشبختانه حس مشارکت دانشجویان در فعالیت های فرهنگی و تشکل های مختلف دانشجویی افزایش یافته است و تعدد و تنوع کانون‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها، انگیزه ما را برای رسیدن به اهداف بالاتر صدچندان کرده است.

وی گفت: شاید تغییرات سیاسی حاکم بر کشور، تغییر دولتها و تغییر تکنولوژی که در دنیا رخ داده‌است، حس مشارکت دانشجویان در فضاهای دانشگاهی را افزایش داده است و قدری ذائقه نسل جدید ما را تغییر داده است. از این رو باید متناسب با این تغییرات، شرایط و تنوع خود را در دانشگاه‌ها بیشتر کنیم.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت در بخش دیگری ازسخنان خود گفت: امروزه بالغ بر ۵۰۰ کانون فرهنگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی در بخش‌های مختلف از جمله کانون موسیقی، تئاتر، فیلم، عکس،‏ سلامت‏، کانون خیریه، رادیو، خوشنویسی،گردشگری، اخلاق حرفه ای، هلال احمر، کانون ادبی و... فعالیت می‌کنند که باید در راستای فعالیت این کانون‌ها بیش از پیش اقدام کنیم و فعالیت این کانون‌های فرهنگی دردانشگاهها محصول تعامل و برگزاری نشست‌های ما و شما دبیران و نمایندگان کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌ها است.

للگانی خاطرنشان کرد: ما مطالبات و خواسته‌های شما و همچنین نقاط قوت و ضعف کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌ها را با کمک و همفکری شما به دانشگاه‌ها منتقل می‌کنیم و قطعا این بارش افکار و تعامل و جلسات هم‌اندیشی به توسعه فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی و حل مشکلات و رفع نیازها، کمک می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه مشارکت عمومی دانشجویان در فعالیت‌های دانشگاهی برای ما یک ارزش والایی به شمار می‌رود، اظهار کرد: ارزیابی ما به عنوان مسئولان اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت در برگزاری نشستهای مختلف با دبیران کانون‌های فرهنگی از جمله سفرهای استانی به دانشگاه‌ها و شنیدن خواسته‌ها ونیاز کانون‌های فرهنگی، در ارتقای سطح کیفی این کانون‌ها، تاثیر بسزایی دارد.

نشست یک روزه نمایندگان دبیران کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بعد از ظهر امروز  با بیان نقطه نظرات نمایندگان دبیران کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌ها و جمع بندی و ارزیابی فرم نظرسنجی دانشجویان در  خصوص عملکرد کانون‌های فرهنگی به کار خود پایان می‌دهد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.