چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۵

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت در نشست نمایندگان دبیران کانون‌های فرهنگی:

تنوع کانون‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها باعث افزایش انگیزه دانشجویان شده است

نشست یک روزه نمایندگان دبیران کانون‌های فرهنگی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت گفت: تنوع و تکثر کانون‌های فرهنگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی نسبت به دهه‌های قبل بیشتر شده است که قطعا این تنوع وتکثر باعث افزایش انگیزه و فعالیت دانشجویان در زمینه فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها می‌شود.

به گزارش مفدا، امیر للگانی در نشست یک روزه نمایندگان دبیران کانون‌های فرهنگی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که صبح امروز در محل صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت برگزار شد با بیان این مطلب افزود: اگر در دهه هفتاد وارد دانشگاه‌ها می‌شدیم شاید با فعالیت متنوع دانشجویان در تشکل‌های سیاسی، نهادها و کانون‌های فرهنگی مواجه نمی‌شدیم و در آن زمان تکثر این کانون‌های فرهنگی و تشکل‌ها آنقدر شدید نبود اما خوشبختانه در چند سال اخیر شاهد تنوع وتکثر این کانونها بودیم.

وی اظهار کرد:با تغییرات سیاسی و فرهنگی و همچنین تغییرات تکنولوژی که در دنیا رخ داده است  و همچنین ورود تازه‌های الکترونیک به کشور و ورود شبکه‌های اجتماعی مختلف، باعث شده است که امروزه جوانان ما در فضاهای دانشگاهی فعالیت‌های متنوع و متکثرتری نسبت به نسلهای گذشته داشته باشند و قطعا این تنوع نسل، می‌طلبد ما زیرساختهای نهادها و کانون‌های مختلف در محیط‌های دانشگاهی را ایجاد و در راستای تقویت آن تلاش کنیم.

للگانی خاطرنشان کرد: یکی از سیاست‌های هدفمند در وزارت بهداشت، بحث تنوع وتکثر کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی است تا دانشجویان از هر طیف و قشر و با هرنگاه سیاسی و فکری و سلایق مختلف بتوانند به خوبی در کانون‌های خود فعالیت کنند و شاید اگر حوزه فعالیت در کانون‌های دانشجویی را محدود می‌کردیم شاید بخشی زیادی از دانشجویان از جمله قشر خاکستری جذب این فعالیت‌ها نمی‌شدند و صرفا به فعالیت‌های روتین دانشگاه می‌پرداختند و خوشبختانه تنوع این کانون‌های فرهنگی در فضاهای دانشگاه‌های علوم پزشکی  در ۴ سال گذشته ستودنی بوده است.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه باید همواره در راستای تقویت کانون‌های فرهنگی در محیط‌های دانشگاهی تلاش کنیم، خاطرنشان کرد: دکتر فراهانی معاون فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت همواره به این نکته تاکید داشته ومعتقد است  که قطار فرهنگی در فضای دانشگاهی متشکل از واگن‌های متعددی است با سلایق مختلف که باید بتوان دانشجویان با هر سلیقه و اندیشه و تفکر سیاسی را جذب این قطار فرهنگی کنیم.

وی به انجمن‌های علمی و فعالیت‌های  این انجمن‌ها در چند سال اخیر اشاره کرد و گفت: انجمن‌های علمی که مصوب شورای انقلاب فرهنگی است خوشبختانه در دو سال گذشته فعالیت خود را در دانشگاه‌های علوم پزشکی آغاز کرده است که آیین نامه این انجمن‌ها به تصویب رسیده و ما توانسته‌ایم تعداد زیادی از دانشجویان با گرایشات مختف علمی و فرهنگی راجذب این انجمن‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی کنیم واین تنوع  و تکثر کانون‌ها وانجمن‌های که در چند سال گذشته ایجاد شده است باعث جذب دانشجویان با نگاهها، سلایق و توانمندی‌های مختلف به کانون‌های دانشجویی شده است.

للگانی یکی از اهداف برگزاری این نشست یک روزه را هم اندیشی وهم فکری با نمایندگان دبیران کانون های فرهنگی و افزایش تعامل با آنها عنوان کردو گفت: مشکلاتی که شما نمایندگان ودبیران کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌ها دارید باید شنیده شود و باهم فکری و هم اندیشی بتوانیم موانع موجود را برداریم. ما باید فضاهای دانشگاهی را طوری فراهم کنیم که هر دانشجویی متناسب با علایق و نگاه فکری و سیاسی خود و متناسب با علاقه‌مندی خود نسبت به امور فرهنگی، در کانون‌های فرهنگی دانشگاهها فعالیت موثری داشته باشد.

وی با اشاره به تنوع وتکثر نشریات دانشجویی در سالهای اخیر در فضای دانشگاهی گفت: تنوع و فراوانی نشریات دانشجویی، فضا را برای ورود دیدگاه‌های مختلف به عرصه رسانه‌ درمحیط های دانشجویی بازتر کرده است.

للگانی خطاب به نمایندگان دبیران کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: شما نمایندگان دبیران کانون‌های فرهنگی منتخب دانشجویان در حوزه کانون‌های فرهنگی هستید و باید با همفکری، هم اندیشی و تمرین فراوان درراستای تقویت کانون‌های خود تلاش کنیم. ما در دانشگاهها صرفا نباید مبادرت به فعالیت‌های فرهنگی کنیم بلکه باید علاوه بر فعالیت های فرهنگی و تقویت کانون‌های فرهنگی، روحیه تعاون، کار گروهی، تعامل و گفت وگو را در محیط های دانشگاهی تقویت کنیم تا بتوان به اهداف مورد نظر نزدیک شویم.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده است که آنها که کارهای گروهی و تشکلی در فضاهای دانشگاهی خود انجام داده‌اند، در بیست سال آینده در محیط اجتماعی و خانوادگی خود فردی موفق‌تری بودند تا آنهایی که کارتیمی نکرده‌اند از این رو تقویت کارهای گروهی در دوران دانشجویی بیش امری ضروری است و باید روحیه کار جمعی و گروهی را در دانشگاه‌ها افزایش دهیم و فعالیت دانشجویان در کانون‌های فرهنگی و تشکل‌های مختلف دانشجویی یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای رسیدن به این مهم است.

وی خاطرنشان کرد: کار گروهی در حوزه دانشگاه تاثیرات زیادی دارد و خیلی نباید دانشجویان در راستای فعالیت در کانون‌های فرهنگی خود نگران موانع کار باشند چرا که همان موانع کار هم ثمرات زیادی دارد!.

للگانی اظهار کرد:مسیری که ما و شما در محیط های دانشگاهی طی می کنیم و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهیم، قطعا دستاوردهای زیادی برای خودمان و اینده کشورمان دارد و در راستای این مسیر، شاید  با یکسری از موانع، سلایق فرهنگی و سیاسی حاکم در محیط دانشگاه‌ها مواجه شویم در هر صورت باید ما و شما بتوانیم با تلاش و تعامل همدیگر و پیگری همکاران مان در اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت‏، این موانع را برطرف یا به حداقل برسانیم.

در ادامه این نشست نمایندگان کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی بعد از معرفی دانشگاه و نام کانون و تعداد کانون‌های فرهنگی و تعداد دانشجویان دانشگاه‌های خود، به تکمیل فرم پرسشنامه ارزیابی فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی به منظور افزایش بازدهی کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداختند.

دانشجویان و نمایندگان کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی با تکمیل پرسشنامه مذکور‏، مسئولان را در  سیاستگذاری بهتر و ساماندهی وارتقای فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی یاری خواهند داد.

نقطه نظرات دانشجویان در خصوص فعالیت کانون‌های فرهنگی، مهم‌ترین چالش‌های پیش روی کانون‌ها، انگیزه حضور در فعالیت‌های فرهنگی در محیط‌های دانشگاهی، تعداد مطلوب برگزاری برنامه برای یک کانون در طول یک سال، میزان پتانسیل موجود در کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی، علت مخالفت با برنامه‌های کانون‌ها در دانشگاه‌ها‏، بیشترین استقبال دانشجویان از فعالیت‌های کانونی دانشگاه‌ها و... از جمله سرفصل‌های این پرسشنامه است.

نشست یک روزه نمایندگان دبیران کانون های فرهنگی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی صبح روز چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه در محل صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت برگزار شد.

در این نشست نمایندگان دبیران کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی به نمایندگی از کانون های دانشگاه‌های خود به ارایه نقطه نظرات و دیدگاههای خود در خصوص فعالیت کانون های فرهنگی خود می پردازند و مسائل و موانع فعالیت های حوزه کانون های خود را بیان می‌کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.