پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۷

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان : 

اگر از ادبیات دور شویم، واژه ای بیگانه وارد زبان ما می‌شود

 مشاعره کاشان

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان گفت: ادبیات فارسی همیشه بکر و خاص بودن خود را دارد و اگر به شعر و نثر و در مجموع به ادبیات نپردازیم واژه های بیگانه وارد زبان ما می‌شود .

به گزارش مفدا کاشان، مصطفی جوادی مقدم رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان و داور مرحله دانشگاهی مسابقات مشاعره انتخابی نهمین جشنواره فرهنگی سیمرغ در گفتگو با خبرنگار مفدا کاشان اظهار داشت : سطح مسابقات نسبت به سال گذشته بالاتر بود و رقابت بیشتری در بین شرکت کنندگان وجود دارد اما از لحاظ دامنه واژگان محدودیتی در بین شرکت کنندگان وجود داشت که این به دلیل رشته تحصیلی آنان است . 
وی افزود : به نظر من بین این افراد، کسانی هستند که بتوانند در دوره بعدی مسابقات هم موفق ظاهر شوند و حائز مقام شوند.
استاد ادبیات دانشگاه کاشان بیان داشت: به طور کلی کتاب‌خوانی در بین مردم ما کمرنگ است و در واقع کتاب های ادبی را کم می‌خوانیم، و این موضوع فقط مخصوص به دانشجویان این دانشگاه نیست.
وی افزود : در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ پرفروش‌ترین کتاب در ایالات متحده آمریکا ترجمه مثنوی معنوی مولوی بوده است اما در سطح کشور ما سرانه مطالعه کتب ادبی پایین است، ما شاعران را فراموش کرده‌ایم.
جوادی مقدم با اشاره به لزوم مطالعه آثار ادبی تاکید داشت: بخاطر این که رشته ما غیر مرتبط است نباید از ادبیات و فرهنگ خود دور بشویم، ادبیات همیشه بکر و خاص بودن خود را دارد و اگر به شعر و نثر و در کل ادبیات نپردازیم واژه های بیگانه وارد زبان ما می‌شود؛ توصیه من به دوستان این است که حداقل روزی یک شعر یا یک صفحه از آثار بزرگان را بخوانند . 
شایان ذکر است، بخش دانشگاهی رشته مشاعره نهمین جشنواره سیمرغ ، عصر چهارشنبه ۹ اسفند با حضور تعدادی از دانشجویان علاقمند در دانشگاه علوم پزشکی کاشان برگزار شد .

خبرنگار:الهه قادری، حمیدرضا ابراهیمی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.