جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۳

اجتماعی‌شدن سلامت، رویکردی نوین برای تحقق سلامت همگانی و کاهش نابرابری‌ها در سلامت

سلامت

مشاور معاون اجتماعی وزارت بهداشت در اولین مجمع سلامت استان اظهار کرد: اجتماعی شدن سلامت، رویکردی نوین برای تحقق سلامت همگانی و کاهش نابرابری‌ها در سلامت است.

به گزارش مفدا زنجان،دکتر محمدمهدی گلمکانی مشاور معاون اجتماعی وزارت بهداشت و مدیرکل اداره مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ظهر روز پنج‌شنبه دهم اسفندماه ۹۶ در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه، با اشاره به سلامت، مشارکت  و مسئولیت‌پذیری از منظر آموزه‌های دینی، افزود: دین مقدس اسلام، حاوی نکات غنی و ظریف از بهداشت کامل در زندگی فردی و اجتماعی است که عمل به این توصیه‌های بهداشتی، ضامن سلامت فردی و اجتماعی فرد است.
وی با تاکید بر اهمیت مسئولیت‌پذیری و مشارکت، تصریح کرد: اسلام حضور فعال و مشارکت امت را در همه عرصه‌ها واجب دانسته و هرگونه گوشه‌نشینی و رهبانیت را ناپسند شمرده است (حدید، آیه ۲۷) و همچنین اسلام مشارکت انسان‌ها را ضامن بقای اجتماعی دانسته و جوامعی را که مشارکت می‌کنند، جوامعی پویا می‌داند.
مشاور معاون اجتماعی وزارت بهداشت سلامت را شامل سلامت جسمی، روانی، معنوی و اجتماعی تعریف و اظهار کرد: سلامت فقط نبود بیماری نیست.
مدیرکل مولفه‌هایی اجتماعی موثر بر سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در گذشته بیماری‌های واگیردار بیشتر بود، افزود: اکنون وضعیت تغییرکرده و با گسترش زندگی شهرنشینی، بیماری‌های واگیردار کم و بیماری‌های غیرواگیر افزایش یافته است.
دکتر گلمکانی با بیان اینکه عوامل اجتماعی و اقتصادی در سلامت نقش اساسی دارند، بیان کرد: متاسفانه به بهانه اشتغال برخی از تهدیدکننده‌های سلامت از جمله سیگار تولید می‌شود.
وی با اشاره به استانداردنبودن خودروهای تولیدی داخل، اظهار کرد: کارخانه‌های خودروسازی با کمترین استاندارد خودرو تولید می‌کنند که اینها تهدیدکننده سلامت هستند.
مشاور معاون اجتماعی وزارت بهداشت با تاکید بر سازماندهی مردم و افزایش مشارکت آنها، تصریح کرد: باید صداهای خاموش جامعه را در نظر گرفت و افراد نیازمند را شناسایی کرد.
مدیرکل مولفه‌هایی اجتماعی موثر بر سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه نیازمند مشارکت مسئولانه سازمان‌ها در بحث سلامت هستیم، افزود: هریک از اقدامات سازمان‌ها می‌تواند در جهت تقویت سلامت باشد و بدترین سم نیز بی‌تفاوتی و ناامیدی است.
دکتر گلمکانی با تاکید بر توجه داشتن به گروه معلولان یادآور شد: این قشر باید در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها نقش داشته باشند.
وی با بیان اینکه در حوزه سلامت باید از محلات شروع کرده و آنها را توان‌مند سازیم، تصریح کرد: جهت استفاده از ظرفیت‌های مردمی، باید از مردم فاصله نگیریم.

اولین مجمع سلامت استان به ریاست استاندار زنجان، با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان، مشاور معاون اجتماعی وزارت بهداشت و مدیرکل اداره مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس و معاونین دانشگاه علوم پزشکی زنجان و دیگر مسئولین استانی برگزار شد.
در این مجمع نشست تخصصی نهادها و سازمان‌های استان در سلامت جامعه نیز برگزار شد و ضمن قرائت بیانیه مجمع، از حامیان و پیام‌گزاران سلامت استان نیز قدردانی به عمل آم
د.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.