شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۱

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان درنشست تخصصی نهادها و سازمان‌ها با موضوع سلامت جامعه

بی‌تردید باید کارهای بیشتری در زمینه سبک زندگی افراد جامعه انجام دهیم

مجمع

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با یادآوری اینکه ۵۳ درصد مرگ و میر افراد مربوط به سبک زندگی افراد و بیماری‌های غیرواگیر است، افزود: بی‌تردید باید کارهای بیشتری در زمینه سبک زندگی افراد جامعه انجام دهیم؛ چرا که در حال حاضر از بین ۱۰ اولویت سازمان جهانی بهداشت، هفت مورد آن مربوط به بیماری‌های غیرواگیردار است.

به گزارش مفدا زنجان ،دکتر پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم ‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان ظهر پنجشنبه دهم اسفندماه در این نشست در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه، با بیان اینکه شعار مجمع سلامت استان زنجان به واسطه اولویت‌هایی که در این زمینه داشتیم، مشخص شده است، اظهار کرد: برای شعار این مجمع ۱۰ اولویت اصلی انتخاب شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با یادآوری اینکه ۵۳ درصد مرگ و میر افراد مربوط به سبک زندگی افراد و بیماری‌های غیرواگیر است، افزود: بی‌تردید باید کارهای بیشتری در زمینه سبک زندگی افراد جامعه انجام دهیم؛ چرا که در حال حاضر از بین ۱۰ اولویت سازمان جهانی بهداشت، هفت مورد آن مربوط به بیماری‌های غیرواگیردار است.
دکتر قزلباش اظهار کرد: با همکاری دستگاه‌ها و نهادها ۱۴۹ اولویت در زمینه مشکلات سلامت و راهکارهای آن مشخص شده است.
وی با بیان اینکه نکات مهمی در زمینه عوامل خطر برای بیماری‌های مزمن وجود دارد، تصریح کرد: از این موارد می‌توان به استعمال سیگار، چاقی افراد و عدم فعالیت اشاره کرد.


 

حجت الاسلام و المسلمین حاج‌آقا شیرمحمدی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به سوالی از حضرت علی (ع)، در خصوص تعریف اسلام، که گفتند: اسلام را طوری معنی می‌کنم که کسی تعریف نکرده است و آن یعنی، یعنی تسلیم محض، مطالبی درخصوص ارتباط سلامت و تسلیم بیان کرد.
حاج‌آقا شیرمحمدی اظهار کرد: درصورتی که بخواهیم از یک محصول استفاده کنیم، برای حفظ محصول و بهره‌وری آن، قطعا به بروشور مهندسی سازندگان و طراحان آن محصول نیازداریم.
حجت الاسلام شیرمحمدی با بیان رابطه‌ اسلام با سلامت، افزود: اسلام یک قانون بالادستی است که تمام فرامین آن تضمین‌کننده همه سلامت است چه در عرصه سیاست، در عرصه مدیریت، در عرصه خدمات‌رسانی، در عرصه ارتباطات اجتماعی و رفتارهای فردی.
وی با تاکید براینکه اسلام عدالت در سلامت است، اظهار کرد: در نگاه اسلامی، سلامت، بهره‌مندی از موقعیت‌های اجتماعی، اقتصادی، رفاهی و سیاسی است و پاسخگوترین افراد، فعال‌ترین و خدوم‌ترین افراد باید در عرصه سلامت در جامعه باشند.
حاج‌آقا شیرمحمدی بیان کرد: علم در نگاه اسلامی مال همه است و اگر به بروشور آن عمل نشود سلامت اتفاق نمی‌افتد.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان اظهار کرد: واردکردن عرصه بهداشت و سلامت به عرصه مطلقا فرآوری شده و فاصله گرفتن از عناصر بکر در طبیعت از اشتباهات بزرگ بود و علت، این است که سیاست‌های کلان کامل نیست.
حجت الاسلام شیرمحمدی تاکید کرد: اسلام بروشوری کامل بعد از ۱۲۴ هزار پیامبر و قرن‌ها حیات بشری؛ برای احیای سلامت بر پایه عدالت، انصاف و بهره‌مندان، پاسخگو و مسئول می‌باشد.
 حسین جعفری رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به نقش سلامت موادغذایی در سلامت جامعه افزود: در سال‌های گذشته ماموریت عمده جهاد کشاورزی افزایش تولیدات کشاورزی بود اما هم‌اکنون این ماموریت به افزایش کیفیت موادغذایی تغییر یافته است.  
وی افزود: یکی از مواردی که خیلی از ما درگیر آن هستیم کیفیت موادغذایی است که براساس گزارش‌ها، تنها ۱۹ درصد از مردم به موادغذایی با کیفیت دسترسی دارند که در ایران با توجه به نبود شاخص در این زمینه گزارشی در دسترس نیست.
 رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه مردم تصور می‌کنند میزان مصرف سموم در ایران بسیار بالا است، درصورتی که بنا به آمارهای جهانی به طور کلی مصرف بیش از حدی در کود شیمیایی نداریم، بیان کرد: این درحالی است که در سایر کشورها این میزان روند افزایشی دارد.
 جعفری افزود: در حال حاضر نظارت‌ها بر روی کودهای مصرفی بسیار بالا است و سخت‌گیری زیادی می‌شود به طوری که ۲۰ هزار و ۲۰۰ برند کودی بررسی شده که ۴۵ مورد آن در استان است.
 دکتر ذبیح‌اله تاراسی معاون تربیت‌بدنی و سلامت اداره کل آموزش ‌و پرورش استان به اولویت‌های حوزه سلامت در آموزش و پرورش اشاره کردو افزود: باتوجه به شعار مجمع، یکی از دغدغه‌های اساسی در آموزش دانش‌آموزان پایه‌ریزی سبک زندگی سالم برای آنان از پیش‌دبستانی است، که مطمئنا شکل‌گیری شخصیت در این دانش‌آموزان توام با سلامت تاثیرگذار است.
محمد محمدی مدیرکل بهزیستی استان زنجان با تاکید بر اهمیت سواد سلامت، اظهار کرد: انتظار می‌رود در راستای شناسایی ازدواج‌های پرخطر، تست‌های غربالگری و آزمایشات پزنتیکی قبل از ازدواج با جدیت بیشتری دنبال شود.
 سرهنگ علی‌اصغر شیرمحمدی رئیس پلیس‌راه استان زنجان تصادفات جاده‌ای را دومین عامل مرگ و میر گروه سنی زیر ۳۰سال عنوان کرد که از آن به عنوان جنگ پنهانی یاد شده است.
وی در این خصوص به ارائه راهکارهایی پرداخت و یادآورشد: آموزش کاربران، مدیریت و مهندسی ترافیک ازجمله راهکارهای کاهش تصادفات است و خوشبختانه در زنجان در کاهش آمار تصادفات موفق بوده است، به‌طوری که از سال ۸۵ تا ۹۶ سیر صعودی کاهش تصادفات را داشتیم.
 دکتر سید موید علویان رییس شبکه هپاتیت ایران و عضو فرهنگستان علوم پزشکی اظهار کرد: بحث هپاتیت نیز مقوله‌ای اجتماعی است که همه باید با آن درگیر شوند و باید اطلاعات جامعه درخصوص هپاتیت، افزایش یابد تا بتوانیم بیماری هپاتیت C را تا سال ۱۴۱۰ ریشه‌کن کنیم و بیمار جدید نیز نداشته باشیم.
 یوسف ناصری مسئول خانه مطبوعات استان نیز به نمایندگی از مطبوعات درخصوص نقش رسانه‌ها در حوزه سلامت مطالبی عنوان کرد و با تعریفی از سلامت که عبارت است از تامین رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی انسان، اظهار کرد: امروز، یکی از بحث‌های مهم و جدی در حوزه سلام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.