چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۴

روشهای صرفه جویی در مصرف کاغذ

کاغذ

مارها نشان می دهد که مصرف کاغذ در ایالات متحده امریکا در سال ۱۹۹۹ به اوج خود رسید. اگر چه پس از این سال میزان مصرف کاغذ در این کشور رو به کاهش گذاشت اما هنوز اغلب مردم هر روزه با مقادیر فراوانی کاغذ سر و کار دارند. در این مقاله می خواهیم به ذکر بعضی از روش هایی بپردازیم که به بهینه سازی مصرف کاغذ کمک می کند.

اهش مصرف کاغذ موجب صرفه جویی در هزینه ها شده و به شما کمک می کند یک مصرف کننده سبز باشید.اولین گام برای کاهش مصرف کاغذ این است که تا جایی که ممکن است پرینت کمتر بگیرید. اکنون که همه افراد چه در داخل یک شرکت و چه در خارج از آن می توانند با هم از طریق اینترنت و شبکه های داخلی در ارتباط باشند، می توانند با استفاده از نامه الکترونیکی، فایل های مشترک و حتی فکس از هدررفت کاغذجلوگیری کنند. 

هنگامی که یک نامه الکترونیکی دریافت می کنید به جای آنکه آن را چاپ کنید و به همکارتان بدهید نامه را برای او هم ارسال کنید. به جای اینکه یک صفحه اینترنتی را چاپ کنید و به دیگران بدهید آدرس آن صفحه و یا سایت را برای آنها ارسال کنید. جای تاسف است که دیده می شود در بسیاری از موارد یک کارمند یک صفحه را چاپ می کند و سپس آن را از طریق فکس برای دیگران ارسال می کند. اگر هم می خواهید چیزی را فکس کنید به جای اینکه مطلب را چاپ کنید به کنار دستگاه فکس بروید و آن را ارسال کنید از سرویس های ایمیل به فکس استفاده کنید. ارسال نامه الکترونیکی به فکس و یا ارسال فکس به ایمیل راهی بسیار مناسب و مقرون به صرفه است.


گر تاکنون به ارزش چاپگرهای چندکاره پی نبرده اید بهتر است با آنها آشنا شوید. بعضی از چاپگرها علاوه بر چاپ، فکس و اسکن می کند و کپی می گیرد. این دستگاه چند کاربرد دارد و فضای کمی هم اشغال می کند.
عکس های تمام رنگی و کاتالوگ های کاغذی بسیار هزینه بر هستند و فقط زمانی باید ارسال شوند که حتماً نیازی به آنها باشد. قبل از اینکه اینگونه مرسوله ها را بفرستید اندکی تامل کنید و اطمینان حاصل کنید کاغذهایی که برای این منظور مورد استفاده قرار می دهید به درد دریافت کننده می خورد و مستقیم به سطل زباله نخواهد رفت.دستمال های کاغذی را با دستمال های پارچه ای جایگزین کنید و به جای ظروف کاغذی از ظروف معمولی استفاده کنید.صورتحساب های خود را از طریق اینترنت بپردازید. این کار به شما کمک می کند که در مصرف پاکت، تمبر و چک صرفه جویی کنید.


اگر به خواندن مجلات علاقه دارید. از طریق اینترنت مشترک مجلات شوید. نامه ای به این مجلات بنویسید و بگویید به خاطر جلوگیری از هدررفت کاغذ آنها را به صورت آنلاین بخوانید. به جای اینکه برای یادآوری یادداشت های خود را روی برگه بنویسید آن را روی تلفن همراه خود ذخیره کنید. اگر می خواهید مطالب جلوی چشمتان باشد یک تخته سفید بخرید و آن را در محل کار یا منزل خود نصب کنید. شما می توانید یادداشت های روزمره خود را روی آن یادداشت کنید و سپس پاک کنید. سعی کنید کمتر دستمال کاغذی استفاده کنید. در واقع نیازی به استفاده از آنها نیست. به جای آن، از برگ های لیفی استفاده کنید. حسن این برگه ها این است که می تواند بارها و بارها مورد استفاده قرار گیرد. شما به راحتی می توانید آنها را در داخل ماشین لباسشویی بیندازید و برای مصارف مختلف مانند خشک کردن ظروف؛ تمیز کردن مبلمان و آشپزخانه استفاده کنید. هنگامی که برای خرید البسه یا پارچه می روید به فروشنده اجازه ندهید که آنها را درون کاغذهایی بی مصرف قرار دهد. هنگامی که به یک پیتزافروشی یا ساندویچی می روید با خود ظرف به همراه ببرید. اگر می خواهید غذای خود یا باقیمانده آن را با خود به خانه ببرید درون آن بگذارید و اجازه ندهید غذای شما را در جعبه های کاغذی گذاشته و به شما بدهند.
منبع: صباکاپ 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.