دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۹

رسیدن به آرامش یکی از دلایل ازدواج است و باید این نیاز در محیط خانواده رفع شود.

تقویت کننده

دکتر سید محسن فاطمی روان‌شناس ایرانی و مدرس دانشگاه هاروارد در سالن همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان، در همایش تقویت‌کننده‌های سلامت روان گفت : روابط خارج از خانواده به این دلیل است که پنجره‌های مشترک در خانواده از بین رفته است، وی با اشاره به اینکه عدم پنهان‌کاری موجب استحکام دیوارهای خانواده می‌شود، تاکیدکرد: رسیدن به آرامش یکی از دلایل ازدواج است و باید این نیاز در محیط خانواده رفع شود.

به گزارش مفدازنجان،دکتر سید محسن فاطمی از اساتید روان‌شناسی شهیر ایران در سالن همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان،گفت : در حوزه تقویت‌کننده‌های سلامت روان، خانواده‌ها از چه فعالیتی می‌توانند برخوردار باشند و چگونه می‌توانند تسهیل‌کننده سلامت روان در سطح گسترده‌ای برای همه به حساب بیایند.

وی اظهارکرد :آدم‌هایی که اضطرابی هستند شاخص‌هایشان با سبک‌های اجتنابی و ایمن متفاوت است و در رفتارهای بعدی این افراد، در حوزه‌های مختلف ازجمله سلامت، می‌تواند آثار مختلفی را نشان دهد.

فاطمی با تشریح ویژگی‌های آدم‌های اضطرابی، افزود: این افراد میل بسیار زیاد به صمیمیت دارند، به صمیمی‌شدن زود روی می‌آورند و از آن استقبال می‌کنند، اما وقتی صمیمی شدند همواره نگران این هستند که این فرد مقابل اگر برود چه خواهد شد و بسیار نگران رفتن آن فرد هستند، بنابراین همواره این اضطراب، تشویش و نگرانی در رفتار آنها کاملا مشهود و مشخص است و در رابطه‌ها بیش ازحد نسبت به احساس خطر، حساس و هشیار هستند.

دکتر فاطمی دیگر ویژگی آدم‌های اضطرابی را، شتابزده عمل کردن برشمرد که بخاطر همین شتابزدگی، فعالیت‌هایشان همیشه با درستی همراه نیست.

وی درادامه یادآوری کردکه در مقابل، آدم‌های اجتنابی‌؛ بی‌تفاوتی، فردی و عدم حساسیت نسبت به پاسخ‌های عاطفی نشان می‌دهند و از دیگر ویژگی‌های اجتنابی‌ها این است که پیام‌های متناقض می‌دهند و به خاطر این رفتار متناقض، برای فرد مقابل همواره این تشکیک وجود دارد که آیا او مرا دوست دارد یا ندارد.

مدرس دانشگاه هاروارد افزود: ویژگی دیگر اجتنابی‌ها این است که بیشتر از دیگری‌ی صحبت می‌کنند که آن دیگری بسیار ایده‌آل هست و معنایش این است که تو آن دیگری نیستی که ایداه‌آل من است و همچنین این افراد احساس بی‌تفاوتی نسبت به احساس طرف مقابل و احساس بی‌معنا بودن به طرف مقابل در رابطه‌های اجتماعی را نیز دارند.

دکتر فاطمی با بیان اینکه پژوهش‌های مختلف نشان می‌دهد که آدم‌های اضطرابی با اجتنابی‌ها جفت و جور می‌شوند و به دلایل مختلف رفتاری و روان‌شناختی، جوری اتفاق خواهد افتاد که همدیگر را پیدا ‌کنند، اظهار کرد: دلیل این است که اضطرابی‌ها و اجتنابی‌ها، این سیکلی که در  ارتباط اینها به وجود می‌آید، مولفه‌های ذهنی آنها را تایید خواهد کرد و چون اجتنابی‌ها پس می‌زنند و ازخود بی‌توجهی، اجتناب و استنکاف نشان می‌دهند و اضطرابی‌ها تضرع و التماس بیشتری را نشان می‌دهند و این باعث می‌شود که احساس قدرت و کنترل به اجتنابی‌ها بیشتر داده شود و اضطرابی‌ها باز ذهنشان تایید ‌کند که باید بیشتر تلاش کنند برای صمیمیت و نزدیکی.

ازنظروی، خانواده‌ها در ایجاد سلامت یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را دارند و پایه بسیاری از بیماری‌ها و سلامت‌، خانواده است، چرا که بسیاری از رفتارها نیز ریشه در خانواده دارد.

مدرس دانشگاه هاروارد با اشاره به اینکه اضطراب مهم‌ترین عامل از بین رفتن سلامت است، عنوان کرد: خانواده‌ها در اتصال یا انفصال سلامت نقش موثر و مهمی دارند.

دکتر فاطمی با اشاره به اینکه هرچه خانواده در دسترس عاطفی باشند در سلامت روان افراد موثر است، افزود: یکی از دسترسی‌ها توجه به نیازها، خواسته‌ها و کمبودهای اعضای خانواده خود است.

فاطمی گفت: تمنای عاطفی به دو گونه آشکار و نهان استوتشریح نمود که نوع بیان تمناها در افراد و در شرایط خاص متفاوت است و هرچقدر کوری وکری عاطفی در خانوادها بیشتر باشد میزان سلامت روان کاهش پیدا می‌کند و این درحالی است که پاسخ درست به نیازهای عاطفی می‌تواند عاملی برای افزایش سلامت روان افراد باشد.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: خانواده‌های آسیب‌پذیر گذشته را به تلخی یاد می‌کنند و در محیط زندگی آنان فضای سلامت کمرنگ شده و به سختی اقدام به تبادل اطلاعات می‌کنند، همچنین در خانواده‌های آسیب‌پذیر؛ هتک حرمت، تخریب و استهزاء بالااست و برچسب‌زنی‌ها کلی است و افراد در این خانواده‌ها مشکلات را به عموم تعمیم می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه کارکردن بر روی مشترکات خانواده یکی از راه‌های بهبود سلامت عاطفی در خانواده است، افزود: افراد باید در حوزه‌های مختلف یادآوری کنند که دارای چه اشتراکی هستند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.