سه‌شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴

دانشجوی نمونه کشوری وزارت بهداشت؛

هدفمند پیش رفتن مانع از هدر رفت انرژی جوانی دانشجویان می‌شود/ رسالت دانشجو در دانشگاه‌های علوم پزشکی ارتقاء سلامت جامعه است

صدیقه فرضی دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

صدیقه فرضی دانشجوی نمونه کشوری از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان جذب هیات علمی دانشگاه شدن را از اهداف آینده خود برشمرد و معتقد است: هدفمند پیش رفتن مانع از هدر رفت انرژی جوانی دانشجویان به ویژه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و حتی دکتری حرفه‌ای می‌شود. رسالت یک دانشجو در دانشگاه‌های علوم پزشکی ارتقاء سلامت جامعه است که با کسب مهارت‌های مختلف و همکاری‌های بین حرفه‌ای این مهم به خوبی میسر خواهد شد.

به گزارش مفدا، صدیقه فرضی دانش‌آموخته مقطع دکتری پرستاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به تازگی  در بیست و ششمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه موفق به کسب عنوان دانشجوی نمونه وزارت بهداشت شده است؛ به این مناسبت به سراغ وی رفته‌ایم و برای دقایقی با این دانشجوی نمونه گفت‌وگو کرده‌ایم.

مفدا: لطفا خودتان را معرفی کنید و بگویید که در چه رشته‌ای و در کدام دانشگاه تحصیل می‌کنید؟

در سال ۱۳۵۹ در شهر خرم‌آباد متولد شدم. از سال ۱۳۸۲ به مدت هشت سال به عنوان پرستار در مرکز آموزشی درمانی شهید آیت‌اله مدنی خرم آباد مشغول به فعالیت بودم و از سال ۱۳۹۱ در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به عنوان کارشناس امور پرستاری و کارشناس ایمنی بیمار انجام وظیفه کردم. در حال حاضر در دانشکده پرستاری و مامایی اصفهان مشغول بکار هستم و در طول دوران خدمتی خود در حیطه‌های آموزشی و پژوهشی و فرهنگی فعالیت‌هایی داشته‌ام. 

مفدا: از فعالیت‌های علمی-پژوهشی و فرهنگی خود بگویید؛ برای کسب عنوان دانشجوی نمونه کشوری چه مراحلی را پشت سر گذاشته‌اید؟

با توجه به پویایی که در دانشگاه وجود دارد از ابتدای ورودم به مقطع دکتری در سال ۱۳۹۲ با جدیت و هدفمندی بیشتر فعالیت‌های فرهنگی و پژوهشی را دنبال کردم. البته با هدفمندی بیشتر یعنی با برنامه‌ریزی منسجم‌تر در کنار تحصیل به فعالیت فوق برنامه پرداختم. برای اینکه بتوانم جذب هیئت علمی دانشگاه شوم، فعالیت‌های خود را در حیطه‌های مختلف با جدیت دنبال کردم. این مدت فرصت خوبی بود تا بعد فرهنگی را درون خودم به غنای بیشتر برسانم و خدا را شاکرم که این فرصت را در اختیار من گذارد تا بتوانم به این مهم نائل شوم.

البته موفقیت بنده نتیجه زحمات تک تک عزیزان ما در دانشگاه است که ثمره آن در کسب این موفقیت موثر بود. معتقدم هدفمند پیش رفتن مانع از هدر رفت انرژی جوانی دانشجویان به ویژه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و حتی دکتری حرفه‌ای می‌شود و البته اطلاع رسانی و راهنمایی به موقع همکاران محترم در حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی به هدایت دانشجویان و کسب موفقیت آنها خیلی کمک می‌کند. 
تلاشم این است که بعد از کسب این عنوان قدم بعدی را برای جذب هیت علمی دانشگاه شدن، بردارم که این موضوع آغاز رقابت جدیدی است که امیدوارم به طور شایسته این مرحله را پشت سر بگذارم.

 

مفدا: فضای فراهم شده در دانشگاه‌های علوم پزشکی برای نخبگان چگونه است و تا چه اندازه دغدغه‌های آنان را برآورده کرده است؟ کاستی‌های این حوزه چیست و چه نقاط قوتی مشاهده کرده‌اید؟
در خصوص فضای دانشگاه‌های علوم پزشکی باید عرض کنم پتانسیل بسیار خوبی برای نخبگان وجود دارد و قدم‌های موثری هم در این زمینه برداشته شده است که باعث تلاش بیشتر دانشجویان است. پیشنهادم برای بهتر شدن فضای دانشگاه این است که جشنواره‌های رقابتی به عنوان پیش درآمد جشنواره دانشجوی نمونه برگزار شود و به ابعاد سه گانه آموزش، پژوهش و فرهنگی با جدیت بیشتری توجه شود. با برگزاری اینگونه جشنواره‌ها دانشجویان انگیزه بیشتری برای پیشرفت دارند.

مفدا: گام بعدیتان پس از کسب عنوان دانشجوی نمونه چه خواهد بود و چه هدفی برای خود متصورید؟

معتقدم یک دانشجوی نمونه باید بعد از دانش آموختگی فعالیت‌های علمی٬ پژوهشی و فرهنگی خود را در سطح جامعه ادامه دهد. رسالت یک دانشجو در دانشگاه‌های علوم پزشکی ارتقاء سلامت جامعه است که با کسب مهارت‌های مختلف و همکاری‌های بین حرفه‌ای این مهم به خوبی میسر خواهد شد. پیشنهادم این است که ۱۳ دانشجوی نمونه علوم پزشکی با تشکیل انجمنی بتوانند با هم در ارتباط باشند و در زمینه‌های مختلف بتوانند به ارائه راهکار و برنامه‌ریزی بپردازند و این موضوع به پیشبرد رسالت دانشگاه کمک می‌کند.

مفدا: سخن آخر...
در پایان لازم می‌دانم از همیاری همسر و خانواده‌ام تشکر کنم چرا که بدون مشایعت این عزیزان دستیابی به این عنوان امکان پذیر نبود.

از مسوولان محترم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به ویژه مدیریت و کارکنان دانشکده پرستاری و مامایی اصفهان به خاطر فراهم کردن بستر لازم و مشارکت آنان در بالفعل شدن پتانسیل‌های دانشجویان کمال تشکر را دارم.
همچنین از تلاش‌ها و زحمات بی وقفه مقام عالی محترم وزارت بهداشت و کارکنان محترم حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی این وزارت در برگزاری جشنواره و تشویق دانشجویان به حضور در چنین رقابتی تشکر می‌کنم.

 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.