یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۴

پیام تبریک سال نو؛

بهار، فصل تازه شدن

رنجبری

آقای مجتبی رنجبری رئیس اداره مشاوره و راهنمایی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در پیامی فصل بهار و شروع سال ۱۳۹۷ فرصت دل نشینی رو برای صحبت با شما دانشجویان و همکاران عزیز فراهم کرده است که بدینوسیله آغاز سال جاری را تبریک و اتفاق‌های خوبی را برای شما سروران آرزو داشته باشم.

طراوتی که در فصل بهار با توجه به فرهنگمان ما احساس می‌کنیم، بهانه ایست که نگاه جدی تری به ارزش‌ها، اهداف و خواسته‌هایمان داشته باشیم. بهتر است با خودمان سؤالی را مطرح کنیم که اگر فقط یک سال یا دو سال زمان زیستن داشته باشم چه چیزی را می‌خواهم؟ و تصویری که در قالب خیال جلوی چشمانمان نقش می‌بندد را مهم و برای رسیدن به آن قدم‌هایی طراحی و با برنامه ریزی به سمت تصاویر ذهنی‌مان حرکت کنیم.

دوست دارم موضوع را با نیازهایمان ادامه بدهم.ما دارای نیازهایی هستیم که روزانه باید به آن نگاه آگاهانه‌ای انداخته و بهترین راه  پرداختن و ارضاء این نیازها را انتخاب کنیم.

  • اولین نیازی که به آن خواهیم پرداخت، نیازهای "فیزیولوژیک" مانندآب، غذا و ... است. در طول روز مرتباً برای رفع این نیازها فعالیت و اقدامات ویژه‌ای انجام می‌دهیم. می‌توانیم با خودمان سؤالاتی مطرح کنیم: آیا نوع غذا، مواد اولیه، نحوه خوردن غذا، زمان بندی وعده‌های غذا و فرایند آن به سلامت من کمک می‌کند یا عادات و روش‌های اشتباهی هم در ارضاء کردن این نیاز مهم وجود دارد؟
  • نیاز به "شادی" نیز یکی از نیازهای دیگر انسان است. انسان فطرتاً میل به شادی و لذت بردن دارد و اینجاست که باید از خودمان پرسشی را مطرح کنیم که آیا ما به‌صورت آگاهانه و منظم برای این نیازمان فعالیت‌های مثبتی انجام می‌دهیم.... آیا در راستای شادی، لذت و خوش بودن عادت‌های رفتاری که روح، روان، سلامتی، شخصیت و خانواده ما را تحت تأثیر  قرار می‌دهد را انجام می‌دهیم؟... آیا تفریحاتی که روح ، روان، جسم و شخصیت من را پرورش دهد و من نیز از انجام آن لذت ببرم را در برنامه‌های روزانه خود دارم؟
  • نیاز به "عشق، صمیمیت و ارتباطات صمیمی" همچنین از دیگر نیازهای مهم و ضروری انسان است. در واقع باید بدانیم که با چه افرادی در ارتباط هستیم؟... نوع روابط ما ساختارمند، مرزدار، حساب شده است یا خیر؟ در واقع ما از نحوه ارتباطاتمان تا چه میزان آگاهی داریم؟
  • نیاز دیگری که بر روی ژن‌های ما تعبیه شده است، نیاز به "آزادی" است. ما مدام نیاز داریم که احساس آزادی داشته باشیم یعنی به ما فرصت داده شود که خودمان تصمیم بگیریم و مطابق با روحیات، علایق و ایده‌هایمان انتخاب کنیم. نتیجه داشتن این آزادی، احساس خوب است. من هر وقت به واژه آزادی می اندیشم، واژه مسئولیت کل ذهن من را پرمی­کند. ما باید قبول داشته باشیم که وقتی رفتاری را انتخاب و انجام می‌دهیم فقط یک نفر مسئول آن است و آن‌هم خود من هستم. ما باید کاملاً آگاه باشیم که دیگران عامل رفتارها و احساسات ما نیستند و فقط خودمان هستیم که مسئولیت داریم و باید در مقابل آزادی انتخابمان به خود و زندگی‌مان پاسخ‌گو باشیم... آزادی و مسئولیت به تعبیری دو روی یک سکه هستند.
  • نیاز به "قدرت"، نیاز آخریست که به آن مختصرا خواهیم پرداخت. ما همچنین نیاز داریم در موقعیت هایی از زندگی خصوصی، خانوادگی، کاری، شبکه دوستانه تصمیم گیرنده و قدرتمند باشیم.

پنج نیاز فیزیولوژیک، شادی، عشق و روابط، آزادی و قدرت به یک میزان برای همه افراد اولویت ندارد و بهتر است مانند لیوان‌های ۵ گانه تشبیه کنیم که برای هر فردی تا حدی پر یا خالی است و به میزانی که لیوان نیازی خالی باشد برای ما اولویت دارد و بهتر است در طول روز برای آن نیاز برنامه ریزی‌های سودمند و آگاهانه‌ای داشته باشیم.

آرزومندم برای خود و همه شما عزیزان که در سال جاری زندگی‌مان را با نگاهی بالغانه مدیریت کنیم. به امید آنکه در پایان سال با ورق زدن تقویم روزانه مان حالمان بهتر و احساس پیروزی داشته باشیم.

"یا لطیف"

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.