دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۸

در آستانه برگزاری نهمین دوره جشنواره سیمرغ؛

هنرمندان سرشناس کشور از ظرفیت‌های «جشنواره بین‌اللمللی سیمرغ» می‌گویند

جشنواره سیمرغ

در آستانه برگزاری نهمین دوره جشنواره بین المللی سیمرغ، برخی از چهره‌های سرشناس فرهنگی و هنری کشور از ظرفیت بالای این جشنواره سخن می‌گویند.

به گزارش مفدا، نهمین دوره جشنواره بین المللی سیمرغ که نامش برگرفته از سیمرغ افسانه‌ای در ادبیات ایران به عنوان مرغ درمانگر و نماد جدید جامعه پزشکی است در پنج بخش تئاتر،‌ فیلم، ادبی، ‌هنرهای تجسمی و موسیقی، اردیبهشت‌ماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود.

این جشنواره با هدف تقویت فضای پر نشاط و انگیزه فرهنگی و هنری در دانشجویان، کارکنان، اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و جامعه پزشکی، دانش آموختگان علوم پزشکی، جلب توجه به مسائل مهم جامعه و کشور و جهان از طریق فرهنگ و هنر برگزار می‌شود.
همچنین توسعه و تقویت مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی و هنری خصوصا در کانون‌های فرهنگی هنری به منظور تربیت چند بعدی دانشجویان، ایجاد بستری برای بروز و ظهور استعدادهای هنری، شناسایی، معرفی، استفاده و تجلیل از نخبگان خلاق و توانمند در زمینه‌های فرهنگی و هنری و ترویج فرهنگ سلامت با بهره‌مندی از ابزار هنر از دیگر اهداف این جشنواره است.

تعدادی از چهره‌های هنری و فرهنگی کشور که برخی در این دوره و برخی در دوره های گذشته با جشنواره سیمرغ همکاری داشته‌اند، در مصاحبه‌هایی به اهمیت برگزاری جشنواره پرداخته‌اند.

ضرورت برگزاری کارگاه آموزشی در طول سال برای رشد شعر دانشجویی

عبدالجبار کاکایی شاعر سرشناس و دبیر تخصصی بخش ادبی جشنواره بین المللی سیمرغ: استقبال از بخش ادبی جشنواره بسیار خوب بوده است. بالغ بر هزار نفر در بخش ادبی این جشنواره شرکت کرده‌اند که استقبال بسیار خوب و در حد جشنواره‌های بزرگ است. این اتقاق و عملکرد مناسب برای وزارت بهداشت و مجموعه‌های تحت پوشش است که توانسته فقدان جشنواره‌های دانشجویی را در سال های اخیر جبران کند.
وزارت بهداشت به لحاظ پشتوانه آموزشی که دارد جزو متولیان در برگزاری جشنواره با موضوع سلامت است. مجموعه بزرگی از دانشجویان تحت پوشش این وزارتخانه هستند که فعالیت های ذوقی دارند و سامان دادن به این فعالیت‌ها بسیار خوب است و برگزاری این رویداد هنری در فقدان جشنواره‌هایی که وزارت علوم در گذشته برگزار می‌کرد، می تواند بسیار موثر باشد.
شعر و ادبیات می‌تواند کمک کند و پیام سلامتی به جامعه برساند و انگیزه جامعه را تحت تأثیر قرار دهد و باعث کنش و عمل شود. فعالیت در حوزه ادبی نیازمند آموزش اولیه است که این آموزش کلاسیک است و نیازمند ایجاد کارگاه است. البته در طی مسیر، کوشش و تلاش آفریننده ادبی است که می‌تواند باعث رشد شود. اما برخی نکات برای آغاز کار باید آموزش داده شود.
آنچه در حوزه تصویرسازی است در هیچ زبان دیگری نمی‌گنجد

مرتضی گودرزی دیباج نقاش، پژوهشگر هنر اسلامی و دبیر تخصصی بخش هنرهای تجسمی جشنواره سیمرغ: جشنواره سیمرغ یک جشنواره هنری وابسته به وزارت بهداشت است که به اعتقاد من یکی از موفق‌ترین جشنواره‌های هنری کشور محسوب می‌شود. برای اینکه در این جشنواره بتوانیم از تصویرسازی به صورت حرفه‌ای بهره‌مند شویم نیاز است که کارگاه‌های آموزشی متعددی برگزار شود. جشنواره به صورت کاملا تخصصی و هوشمندانه طراحی شده و جوانان درگیر این جشنواره هستند. این جشنواره چون دانشجویی است طبقه خاصی را در برگرفته و این موضوع باعث می شود جشنواره پرانرژی برگزار شود.

برگزاری هدفمند جشنواره سیمرغ تاثیر مثبتی بر فرهنگ سلامت جامعه می‌گذارد


قربان نجفی، بازیگر سرشناس تئاتر، تلویزیون و سینما و عضو پیشین هیات انتخاب بخش تئاتر صحنه‌ای و خیابانی سلامت جشنواره بین المللی سیمرغ: کیفیت، معیار انتخاب بخش صحنه‌ای و خیابانی سلامت جشنواره بین‌المللی سیمرغ بود و من اعتقاد دارم با پرداخت غیر مستقیم به موضوعاتی از قبیل سلامت و آگاهی‌های پزشکی می‌توان تاثیر به مراتب بیشتری بر جامعه مخاطبین گذاشت.البته داوری‌ها و انتخاب آثار در همه جشنواره‌ها به دلیل تعدد داوران و اعمال سلیقه‌های مختلف مورد رضایت همه شرکت کننده‌ها قرار نمی‌گیرد و رای‌ها، نتیجه تفکر جمعی گروهی از داوران خواهد بود که باید به آن احترام گذاشت. نمی‌توان توقع تخصصی‌بودن از جامعه پزشکی در حوزه تئاتر داشت، اما کیفیت آثار این بخش خوب و قابل قبول بود و من در مجموع به آثاری که انتخاب شدند، نمره قبولی می‌دهم.

آثار برگزیده جشنواره سیمرغ در شبکه‌های نمایش خانگی توزیع شود

مسعود سلامی، داور بخش فیلم کوتاه هشتمین دوره جشنواره سیمرغ و فیلمبردار سینما: برگزاری کارگاه های آموزشی نقش مهمی در تولید فیلم های موثر توسط دانشجویان علاقمند دارد. بهترین کار برای ترویج و پیشرفت این جشنواره، تقویت دانشِ دانشجویان برای ساخت فیلم با موضوع سلامت است.

سلامت موضوعی است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. اثرگذاری جشنواره سیمرغ با رویکرد ترویج فرهنگ سلامت از جشنواره های دیگر بیشتر است چرا که جشنواره سلامت با بطن زندگی مردم در ارتباط است.

برای تمام دانشجویان شرکت کننده در جشنواره سیمرغ ارزش قائل هستم

بابک زرین، دبیر تخصصی بخش موسیقی نهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ: جشنواره های زیادی در کشور برگزار می‌شود، اما با توجه به اینکه جشنواره سیمرغ با بحث سلامت در ارتباط است و حضور دانشجویان را در بر می‌گیرد می تواند منبع اتفاقات خوبی در سطح ملی باشد. همه جشنواره ها نقاط قوت و ضعف دارند، هیچگاه تمایلی به بازگو کردن نقاط قوت و ضعف ندارم چرا که جزء پیشنهاداتم نیست. همین که یک دانشجو با داشتن دروس سختی مانند پزشکی همت شرکت در جشنواره ای مانند سیمرغ را دارد قابل تقدیر است.
تعداد زیادی از دانشجویانی که در جشنواره شرکت می کنند بدون شرکت در کارگاه های آموزشی و کلاس‌های تخصصی با زحمت های خود توانسته اند موفق باشند. برگزاری کلاس یا کارگاه آموزشی تنها راهکار برای پیشرفت دانشجویان در حوزه موسیقی نیست، البته برگزاری کارگاه های آموزشی می تواند موثر باشد اما در صورتی یک فرد می تواند در حوزه تخصصی خود رشد کند که خودش همت کند.
ضرورت آشنایی دانشجویان با امور فیلم‌سازی در جشنواره سیمرغ/آثار به نمایش گذاشته شوند

محمود رحمانی، مستندساز و عضو هیات انتخاب و داوری دوره گذشته جشنواره بین المللی سیمرغ: برگزاری جشنواره با موضوع سلامت مهمتر از سایر جشنواره‌ها است چرا که رابطه مستقیم با اجتماع دارد. یعنی شامل فیلمسازان، هنرمندان و عموم مردم می شود. این جشنواره می تواند با آثار خود و آگاهی بخشیدن به مردم تأثیر بسزایی در روح و روان جامعه داشته باشد.

ذات برگزاری این جشنواره توسط وزارت بهداشت به دلیل این است که بحث سلامت دغدغه اصلی کشور است اما تا زمانی که آثار ساخته شده برای جشنواره در بین مردم بخش نشود تأثیر خوبی نخواهد داشت. با توجه به اینکه ارتباط مردم با موضوع جشنواره بسیار عمیق است این جشنواره یکی از استثناءترین جشنواره ها است. فیلم هایی که به جشنواره راه می‌یابد از نظر موضوعی بسیار مفید هستند. این جشنواره رویکردش مستقیماً سلامت مردم است و رویکردی سیاسی ندارد.

آثار دانشجویی جشنواره سیمرغ در طول سال اکران شوند/ ضرورت برگزاری کارگاه‌های آموزشی

امیرحسین ندایی؛ عضو هیات انتخاب و داور دوره گذشته جشنواره سیمرغ: جشنواره سیمرغ نسبت به دوره‌های گذشته رشد چشمگیری داشته است؛ تلاش برای ورود فیلمسازان حرفه‌ای به عرصه سلامت کشور باید مورد توجه قرار گیرد. یعنی آثار به شکل حرفه‌ای‌تر ساخته شوند و این آثار می‌تواند از کسانی باشد که تجربه و دانش کافی در حوزه این مسائل دارا هستند. حضور دانشجویان در این جشنواره ضروری است اما دانش آن‌ها در حوزه فیلمسازی بسیار مهم است. در فیلم‌هایی که نسل جوان می‌سازد ایده‌های خوبی مطرح می‌شود اما عدم وجود یک دانش کافی در حوزه فیلمسازی، علاوه بر ضعیف شدن فیلم، باعث می‌شود موضوع ناقص بماند و نمی‌تواند ایده را به مخاطب به خوبی انتقال دهد.

هر جشنواره‌ای می‌تواند کارکرد مثبتی داشته باشد و جشنواره بین‌المللی سیمرغ به دلیل اینکه نگاه مردم را به این حوزه جذب می‌کند نباید در طول سال ارتباطش قطع شود، دبیرخانه جشنواره باید دائمی و در طول سال فعال باشد. بسیاری از کارگاه‌های آموزشی می‌تواند در طول سال ساخته شود و صرفاً نزدیک به جشنواره کارگاه آموزشی برگزار نشود.

هنر بهترین شیوه گسترش مفاهیم است/ ضرورت پخش آثار جشنواره سیمرغ در تلویزیون

محمدمهدی عسگرپور، دبیر تخصصی بخش فیلم نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ: وجه تمایز این جشنواره با بسیاری از جشنواره های دیگر تنوع موضوعی تولیدات است. با توجه به اینکه هم فیلمسازان و هم پزشکان می توانند در این جشنواره شرکت کنند شاهد شور و هیجانی چشمگیر در فضای جشنواره هستیم. اگر این شور و اشتیاق با این موضوع پیوند بخورد که چگونه می توان موضوع سلامت را در میان مردم گسترش داد؟ شاهد گستردگی جشنواره در جامعه خواهیم بود.
ضرورت برگزاری جلسات میان کارشناسان حوزه سلامت و فیلمسازان در جشنواره سیمرغ

محمدعلی صفورا کارشناس ﭘﮋوﻫﺶ ﻫﻨﺮ و ﻣﻄﺎﻟﻌﺎت اﻧﯿﻤﯿﺸﻦ: برگزاری این جشنواره‌ با موضوع سلامت مورد نیاز جامعه است و فرهنگ سلامت باید در حوزه های پزشکی، روانپزشکی، ارتباطات اجتماعی و ... مورد توجه قرار گیرد. به  همین دلیل ضرورت دارد که پزشکان متخصص با فیلمسازان در ارتباط باشند و نقطه نظرات مختلف را در راستای تولیدات هر چه بهتر مدنظر قرار دهد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.