چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۷

دانشجوی نمونه دانشگاه علوم پزشکی لرستان در گفتگو با مفدا:

موفقیت نتیجه توکل بر خدا، تلاش و برنامه‌ریزی است

مریم دهقانی دانشجوی نمونه دانشگاه علوم پزشکی لرستان

مریم دهقانی دانشجوی ترم دوم کارشناسی ارشد رشته فناوری اطلاعات سلامت است که سال گذشته به عنوان دانشجوی نمونه دوره کارشناسی دانشگاه علوم پزشکی لرستان برگزیده شد. وی در گفتگو با مفدا دلایل موفقیت خود را گفته است، ایشان با توجه به توصیه رهبر انقلاب مبنی بر جهاد علمی و تأکید ایشان بر مسائل فرهنگی راه خود را در این مسیر مشخص کرده و تمام تلاش خود را کرده است تا ضمن شناسایی استعدادها و توانایی خود به عنوان یک نمونه آموزشی، فرهنگی و پژوهشی بدرخشد.

به گزارش مفدا لرستان، مریم دهقانی دانشجویی فعال و مستعد است که سال گذشته به عنوان دانشجوی نمونه کشوری دانشگاه علوم پزشکی لرستان برگزیده شد و هم‌اینک دوره کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌گذراند، ایشان در دوره کارشناسی خود نائب دبیر شورای مرکزی قرآن و عترت وزارت بهداشت به مدت سه سال، دبیر کانون قرآن و عترت(ع) دانشگاه، دبیر کمیته تحقیقات پیراپزشکی ، دبیر کل سومین همایش فعالان قرآن و عترت وزارت بهداشت، دبیر علمی اولین و دومین همایش فعالان قرآن و عترت وزارت بهداشت، دبیر کل کانون‌های فرهنگی، دبیر کانون شهید همت نهاد رهبری، دبیر کانون طرح ولایت استان، عضو شورای راهبردی دانشگاه، عضو شورای فرهنگی دانشگاه، سردبیر نشریه قلم، مدیر مسئول نشریه مشکات، هیأت تحریریه نشریه نبض زندگی، عضو هیأت نظارت بر انجمن‌های علمی، عضو شورای ناظر بر نشریات دانشگاه و عضو همتایاران سلامت دانشگاه بوده است.

مفدا لرستان با وی مصاحبه‌ایی انجام داده که در ذیل می‌خوانیم:

مفدا: لطفا خودتان را معرفی کنید و بگویید که در چه رشته‌ای و در کدام دانشگاه تحصیل می‌کنید؟

- مریم دهقانی هستم فرزند اول خانواده، متولد سال ۷۱ روستای دامناب از استان آذربایجان شرقی، هم اکنون دانشجوی ترم دو کارشناسی ارشد رشته فناوری اطلاعات سلامت در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستم.

مفدا: کمی از فعالیت‌های علمی-پژوهشی و فرهنگی خود بگویید؛ برای کسب عنوان دانشجوی نمونه کشوری چه مراحلی را پشت سر گذاشته‌اید؟

- بنا به توصیه ائمه اطهار (ع) و مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای(مدظله العالی) درمورد جهاد علمی و فرهنگی، امر آموزش و مباحث علمی و فرهنگی  برایم اولویت دارد، درخصوص فعالیت‌های علمی در روایت داریم که آمده است: ((مِدادُ العُلَماء اَفضَل مِن دِماء الشُهداء... اجر قلم زدن یک عالم از خون ریخته شده یک شهید بالاتر و بهتر است))  و همچنین درخصوص فعالیت‌های فرهنگی که حضرت آقا فرمودند: ((اگر در این راه کشته شوم احساس می‌کنم در راه خدا شهید شده‌ام)) بنابراین بنده با الگوگیری از سخن این بزرگان هدفم رو اهتمام ورزیدن به این دو مقوله‌ی مهم و حیاتی  قرار داده و سعیم بر این است که به نحو احسن آنان را انجام دهم؛ البته از همان دوران ابتدایی در بسیج و سایر ارگان ها فعالیت فرهنگی داشتم و زمانی که وارد دانشگاه شدم از نهاد رهبری، بسیج دانشجویی و کانون قرآن و عترت(ع) فعالیت فرهنگی رو در دانشگاه شروع کردم و هرچقدر به ترم‌های بالاتر می‌رفتم دامنه کار فرهنگیم گسترده تر می‌شد. اواخر ترم یک بودم که بنر جشنواره رو در دانشکده دیدم و از طریق دانشجویانی که ترم بالایی بودند آیین‌نامه جشنواره رو به دست آوردم و از ترم دوم برای کسب عنوان دانشجوی نمونه هدف‌گذاری کردم، در این بین کار پژوهشی نداشتم که باکمک اساتید و شرکت در کارگاه های کمیته تحقیقات دانشجویی این خلا رو هم پر کردم.

مفدا: چگونه برای وقت خود برنامه‌ریزی می‌کنید که توانسته‌اید در تمام امور تحصیلی، پژوهشی، فرهنگی و ورزشی موفقیت به دست آورید؟

- ثواب هر روز درس خواندنم را به یکی از ائمه اطهار (ع) تقدیم می‌کردم چرا که اعتقاد دارم اهل بیت(ع) زنده هستند و خدای متعال در قرآن کریم می‌فرمایند: ((ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل‌الله امواتا بل احیاُ عند ربهم یرزقون...)) همین مسئله برای من یک قوت قلب است که معصومین (ع) نظاره‌گر اعمالم هستند و چون این خانواده، اسوه جود و کرم هستند و به قول شاعر((ندهد فرصت گفتار به محتاج کریم/ گوش این طایفه آواز گدا نشنیده است...)) بنابراین وقتی من با نیت خدمت به راه و رسم اهل بیت(ع) تلاش می‌کنم این باعث می‌شود در طول روز انرژی کافی داشته باشم و احساس خستگی نکنم.

برای ورود به هر عرصه‌ای، باید دغدغه اش را داشته باشیم و در کنارش علاقه...

((العلمُ سلطان... .)) این روایت داره به ما نشان می‌دهد که علم قدرت آوره پس بعنوان یه دانشجو آن هم  یه دانشجوی ایرانی مسلمان وظیفه است که قدرت و عظمت رو با تحقیق و پژوهش در کسب علوم روز دنیا برای کشورمان فراهم کنیم، اگر با این دید به مسائل نگاه شود خود به خود انگیزه و شوق پژوهش و تحقیق در فرد ایجاد خواهد شد پس با تغییر نگرش‌ها می‌شود شوق فعالیت های علمی را در خود ایجاد نمود.

مفدا: اساتید چقدر در موفقیت‌تان کمکتان کردند؟ و آیا الگویی داشتید؟

- قطع به یقین نقش اساتید در موفقیت دانشجویان قابل انکار نیست، به ویژه اگر استاد دلسوز باشد و بخاطر دانشجویش از جان و دل تلاش کند و از کمک کردن دریغ نکند بنابراین به قول لسان الغیب حافظ شیرازی که می‌فرماید «طی این مرحله بی همرهی خضر مکن/ ظلمات است بترس از خطر گمراهی...» نیاز است آدم برای رسیدن به مطلوبش از راهنمایی‌های اساتید دلسوز و متخصص استفاده کند.

گاهی آشنایی با بعضی اساتید و استفاده از راهنمایی و مشاوره های آنها، سکوی پرشی در همه ابعاد می‌شود.

مدیرگروه سابقم، سرکار خانم دکتر مهناز صمدبیک جزء اساتیدی هستند که علاوه بر همه خصوصیات ذکر شده، نه تنها الگوی علمی و عملی، بلکه الگویی برای تمام زندگی هستند و مشوق بنده در تمام ابعاد علمی، آموزشی و فرهنگی بوده اند و با وجود اینکه از لرستان فارغ‌التحصیل شدم همچنان از راهنمایی های این بزرگوار استفاده می کنم.

مفدا: این تصور در بین بسیاری از دانشجویان وجود دارد که کسی که کار پژوهشی و فرهنگی می‌کند تفریح چندانی ندارد و باید دیگر جنبه‌های زندگی‌اش را تعطیل کند. نظر شما درباره این موضوع چیست؟

- ضرب‌المثل معروفی داریم که می‌گوید: خواستن توانستن است، پس همه ما در هر مقطعی باید برنامه‌ریزی درستی بر اساس استعدادها و پتانسیل خودمان داشته باشیم و یاد بگیریم که تک بعدی پیش نرویم. کار پژوهشی و فرهنگی در کنار امر آموزش می‌تواند پرورش‌دهنده ابعاد وجودی انسان باشد و استعدادهای شخص را شکوفا کند. در مصاحبه های دیگر هم گفتم: به نظر من فرمول موفقیت در همه ابعاد زندگی آدم ها می‌تواند این باشد:

((توکل بر خدا + تلاش + برنامه ریزی= موفقیت))

مفدا: توصیه شما به دیگر دانشجویان چیست؟

- با برنامه‌ریزی، داشتن روحیه جهادی و استفاده مناسب از زمان در جهت اهداف‌شان قدم بردارند، برای فعالیت فرهنگی، اجتماعی و...، محدودیت‌ها، بی‌مهری‌های و موانعی پیش می‌آید که این نباید موجب دلسردی‌شان بشود.

مفدا: سخن پایانی؟

- زندگی دفتری از خاطره هاست، روزی از راه رسیده روزی هم به پایان می رسد، فقط خوبی و خوشی و محبت ماندنی است...

در پایان جا دارد از تمامی بزگوارانی که به مدت ۴ سال در استان مهمان‌نواز و صد البته غریب‌نواز لرستان که باهاشون آشنا شدم و حامی بنده حقیر در همه زمینه‌های فرهنگی، علمی و آموزشی بودند و به من در دستیابی به این موفقیت کمک کردند، تقدیر و تشکر کنم و بگویم هر زمان یاد دوران کارشناسی می‌افتم فقط و فقط خوبی و مهر و محبت از شما در ذهنم تداعی می‌شود.

از اینکه وقتتان را در اختیار مفدا قرار دادید، متشکرم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.