پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۸

انجمن اسلامی دانشجویان برگزار کرد؛

همایش "نیمه ی جان" با حضور "حجه الاسلام و المسلمین دهقان"، استاد دانشگاه "هنر تهران"

همایش "نیمه ی جان"؛ به روایت تصویر

همایش "نیمه ی جان" ، با موضوع "تشریح و آسیب شناسی روابط بین دو جنس" با سخنرانی "حجه الاسلام دهقان" در سالن "شهید شجاعیان" برگزار شد.

 به گزارش مفدا بابل؛ همایش "نیمه ی جان" سه شنبه ٢٨ فروردین، در سالن شهید شجاعیان، با حضور "دکتر مهدی پور امیر"، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه و جمع پرشوری از دانشجویان دانشگاه در سالن آمفی تئاتر "شهید شجاعیان" برگزار شد.
 همایش با قرائت آیاتی از قرآن و پس از پخش سرود ملی جمهوری اسلامی آغاز و با پخش ویدئو کلیپ هایی از مصاحبه با افراد و سنجش نظر آنان در رابطه با معیار های ازدواج و نیز اجرای موسیقی زنده ادامه یافت.
سپس در بخش مهم همایش، "حجه الاسلام و المسلمین دهقان"، استاد دانشگاه "هنر تهران" در ابتدا در رابطه با شرایط، آسیب ها، اشتباهات و نکات قابل توجه در روابط بین دو جنس سخنانی گفت و تاکید کرد : این دیدگاه که افراد باید برای هم تغییر کنند، دیدگاه اشتباهی است. در روابط، طرفین نباید نقاط ضعف یکدیگر را به رخ هم بکشند و هر کس باید هر آنچه هست را قبول کند. اگر سطح نگاه، فقط رسیدن طرفین به هم باشد، عشق افراد به همدیگر، با وصال پایان می یابد! اما وقتی در روابط، ارضای امیال و غرایز جنسی و عاطفی هدف نباشد و رسیدن به ابدیت ملاک و مقصود باشد، افراد با وصال، عشقشان به هم بیشتر می شود.
"دهقان" در ادامه گفت: این حرف که "من فقط عاشق یک نفر می شوم و با او خوشبخت می شوم و با کس دیگری نمی توانم زندگی کنم"، باوری غلط در ازدواج است. اسلام مخالف ارتباط سالمِ درسی، کاری و انسانی نیست، بلکه مخالف دوستی های نامشروع است. دوستی هایی که ضربات جبران ناپذیری به طرفین وارد می کند.
"حجه الاسلام دهقان" در این همایش با شرح مثال هایی، توضیح داد که افراد در یک جامعه باید مهارت ارتباطی داشته باشند. یعنی از رفتار اطرافیانشان برداشت نادرست نکنند و مثلا، رفتار یک دختر خوش برخورد، برای یک پسر سوء تفاهم نشود.
"دهقان" افزود: سخت ترین امری که در ازدواج باید به آن توجه جدی شود، امر "انتخاب" است که باید در انتخاب فرد مورد نظر، بسیار حساس بود. شاخص "بلوغ عقلی" مهم ترین شرط ازدواج افراد است. در همین رابطه، داشتن توانمندی روحی بالا، به افراد کمک می کند تا در زندگی مشترک، در مواجهه با مشکلات، به هم نریزند، دست و پای خود را گم نکنند و خود را نبازند و برای حل مشکلات صلابت داشته باشند.
"حجه الاسلام دهقان"، استاد دانشگاه "هنر تهران" یکی از عمده مشکلاتی که در پی آن اشخاص نمی توانند بعد از ازدواج زندگی خوبی داشته باشند را عدم آشنایی با وظایف نام برد. به این معنا که افراد در زندگی مشترک، به وظایف همسری، مادری و پدری واقف نیستند و همین امر موجب بروز مشکلات می شود. وی همچنین با یادآوری اینکه حجاب فقط مختص جنس مونث نیست، افزود: یک روی سکه ی حجاب پوشش است و روی دیگر آن عدم جلوه نمایی است. در حالی که ظاهر سرنخی از باطن است و همین ظاهر به ما نشان می دهد که فرد تابع چه فرهنگی است و چه نگرشی دارد.
دهقان در پایان همایش بیان کرد که هر گاه حد و مرز از بین برود، شأن انسانی پایین می آید. و بدلیل تاثیر به سزای دوستان در شکل گیری همین رفتار و حد و مرز ها، انتخاب دوست را امر بسیار مهمی است.
از نکات جالب این همایش حضور یکی از دانشجویان برای پاسخ به پرسش معیار های مهم زندگی مشترک توسط استاد "دهقان" بود. وی خانواده، فرهنگ وحیا را ملاک انتخاب دانست.
همایش "نیمه ی جان" در پایان با اجرای موسیقی زنده و نیز استندآپ کمدی دانشجویان دانشگاه در ارتباط با روابط دو جنس و امر ازدواج به اتمام رسید.

 لازم به ذکر است در ادامه این همایش، دو کارگاه تخصصی امر ازدواج توسط "حجه الاسلام دهقان" ۲۸ و ۲۹ فروردین در سالن "فرهنگ" معاونت فرهنگی برگزار می شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.