سه‌شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۹

معاون فرهنگی نهاد در کرسی آزاد اندیشی امر به معروف و نهی از منکر:

باید در صدد احیا امر به معروف و نهی از منکر و انجام هر چه بهتر آن در جامعه کوشا بود

کرسی/لرستان

معاون فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه در اولین کرسی آزاداندیشی گفت: امر به معروف و نهی از منکر یک واجب است که به علت غفلت به فراموشی سپرده شده است و باید در صدد احیا و انجام هر چه بهتر آن در جامعه کوشا بود.

به گزارش مفدا لرستان، فروردین سال‌جاری کرسی آزاداندیشی  امر به معروف  و نهی از منکر توسط معاونت فرهنگی دانشجویی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشکده بهداشت و پیراپزشکی با سخنرانی حجت الاسلام هادی گراوند معاون فرهنگی نهاد و مناظره دانشجویان موافق و مخالف فائزه رحیم‌زاده و سمیه الوندفر برگزار شد.

در این کرسی شرایط لازم برای تحقق امر به معروف و نهی از منکر و مراحل مختلف امر به معروف و نهی از منکر (قلبی، لسانی، اجبار) توسط حاج آقا گراوند توضیح داده شد، سه سوال اصلی به عنوان طرح مسأله کرسی مطرح شد: آیا اجرا و پیاده کردن امر به معروف و نهی از منکر ضروری است، آیا امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همه است و آیا با بلوغ فکری اکثریت افراد جامعه امر به معروف و نهی از منکر از ضرورت بالایی برخوردار است؟ در ادامه دانشجویان موافق و مخالف به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

موافقین دلایل خود را اینگونه بیان کردند: ایجاد امنیت و آرامش جسمی و روانی سهم و حق همه افراد است که عدم رعایت و توجه به امر به معروف و نهی از منکر مخل این حق از تک تک افراد جامعه خواهد شد، طبق آیات و ورایات اولین شاکیان روز قیامت همین گنه‌کاران هستند می‌گویند که اگر به ما گفته می‌شد ما متنبه می‌شدیم  و این سخن لزوم انجام تکلیف از ناحیه همه افراد جامعه را می رساند.

عمده نظر مخالفان نیز اینگونه بود: هر فردی مختار است و باید آنگونه که دوست دارد در جامعه زندگی کند، رفتارهای هر فردی آثار اجتماعی چشمگیر ندارد و در صورت زیان رساندن تنها فرد خاطی متضرر است.

در پایان معاون فرهنگی نهاد ضمن جمع‌بندی اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر  یک واجب است که به علت غفلت به فراموشی سپرده شده است و باید در صدد احیا و انجام هر چه بهتر  آن در جامعه کوشا بود.  

این کرسی با حضور ۵۵ نفر از دانشجویان دانشکده برگزار گردیده و پس از تلاوت آیات قرآن کریم توسط آقای پاپی قاری برنامه با مجری گری ایشان آغاز شد، موضوع با طرح مساله توسط حجت الاسلام گراوند آغاز گردید و در نهایت دانشجویان موافق و مخالف نظرات خود را بیان کرده و سخنران برنامه در انتها جمع‌بندی را انجام داد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.