شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۱

دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی لرستان:

هنر به فهم مسائل اجتماعی کمک می‌کند

صادق قمری

قمری، دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی لرستان و از راهیافتگان به مرحله پایانی نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سیمرغ معتقد است، هنر به فهم مسائلی اجتماعی کمک می‌کند و هنرمند با خلق اثر هنری می‌تواند مسائل و دغدغه‌های خود را مطرح کند.

به گزارش مفدا، مرحله پایانی نهمین دوره جشنواره بین المللی سیمرغ از سیزدهم اردیبهشت ماه به مدت یک هفته در پردیس تئاتر تهران برگزار می شود.

در این مرحله از جشنواره که به صورت یک هفته فرهنگی برگزار خواهد شد آثار راه یافته به مرحله پایانی رشته‌های فیلم تئاتر هنرهای تجسمی ادبی و هنری داوری خواهد شد و برگزیدگان درسه اختتامیه جداگانه جوایز خود را دریافت خواهند کرد.

صادق قمری، دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی لرستان یکی از شرکت‌کنندگان نهمین دوره جشنواره سیمرغ است که سابقه حضور در دوره‌های پیشین این جشنواره را نیز دارد و امسال در بخش استندآپ کمدی شرکت کرده است. برای بررسی کم و کیف جشنواره و فعالیت هنری این دانشجوی علوم پزشکی با وی به گفت‌وگو نشستیم که به شرح ذیل است؛

مفدا: کار هنری را از چه زمانی آغاز کرده‌اید و چه عاملی باعث شد آن را ادامه دهید؟

در اصل کار هنری را از دوران دبیرستان به صورت جدی در رشته نمایش آغاز کردم  اما پیش از آن یعنی از دوران کودکی تجربه نقاشی، خطاطی را داشته‌ام. تئاتر را انتخاب کردم چون می‌توانم با آن ارتباط برقرار کنم و معتقدم یک هنر منحصر به فرد است. هنر تئاتر شامل هنرهای دیگر مانند موسیقی، هنر تجسمی نیز می‌شود و به نظرم یک هنر کامل است.

مفدا: تئاتر برای شما چه تمایزی با دیگر رشته‌های هنری دارد؟

تئاتر یعنی تجربه کردن زندگی‌های مختلف و با یکبار زندگی می‌توان در نقش زندگی‌ها و جهان‌بینی‌های دیگر رفت و آن‌ها را حس کرد. البته این موضوع برآمده از یک دغدغه اجتماعی نیز هست. دوست دارم با مسائل مختلفی که می‌تواند در زندگی انسان‌ها وجود دارد آشنا شوم، این موضوع می‌تواند به بهبود زندگی خودم و خودشناسی در مورد زندگی شخصی‌ام کمک کند.

مفدا: پس از قبولی در دانشگاه چطور هنر نمایش را ادامه دادید؟

روزهای اول دانشگاه علاقه‌مندی خودم را به هنر اعلام کردم و معاونت فرهنگی به خاطر این علاقه دعوت کرد که در گروه تئاتر دانشگاه حضور داشته باشم. سال بعد نیز دبیر کانون تئاتر دانشگاه شدم. در واقع دانشگاه بستر را برای فعالیت هنری آماده کرد و این موضوع بسیار حائز اهمیت است که توانستم در کنار تحصیل فرصتی برای دنبال کردن فعالیت هنری‌ام پیدا کنم اما انتظار می‌رود که دانشگاه کمک‌های بیشتری برای فعالیت دانشجویان اختصاص دهد.

مفدا: انتظار شما از دانشگاه برای کمک برای فعالیت هنری چیست؟

انتظار داریم که دانشگاه از نظر مالی بیشتر کمک کند. در واقع هنر تئاتر نیاز به پشتیبانی دارد و دانشجویان نمی‌توانند از پس هزینه‌های آن بر بیایند. در این موضوع نیاز است که مسئولان فرهنگی به فکر حمایت مادی از این هنر در دانشگاه باشند.

مفدا: در مسیر حمایت از فعالیت هنری دانشجویان، جشنواره بین‌المللی سیمرغ چه نقشی دارد؟

جشنواره‌ها در نفس خود باعث ایجاد انگیزه هستند، جشنواره بین‌المللی سیمرغ نیز در ایجاد شور در میان دانشجویان بسیار موثر بوده است. همین حضور دانشجویان در این جشنواره بسیار می‌تواند در بالا بردن تجربیات دانشجویان و تعامل فرهنگی و هنری تاثیرگذار باشد.

مفدا: فکر می‌کنید هنر چه تاثیری بر ارتقا سلامت دارد و شما از این موضوع چه بهره‌ای داشتید؟

قطعا هنر باعث بهبود احوالات انسان می‌شود که این بهبود بر جسم هم تاثیر دارد.

هنر در من ایجاد یک انرژی مضاعف می‌کند که همین امر در زندگی شخصی و اجتماعی‌ام تاثیرات بسیاری گذاشته است. قطعا هنر به فهم مسائل اجتماعی از جمله موضوع سلامت کمک می‌کند و در راه ارتقا آن نیز می‌تواند قدم بردارد.  اگر یک هنرمند دغدغه اجتماعی داشته باشد می‌تواند در فهم مشکلات اجتماعی در زمینه‌های مختلف از جمله موضوع سلامت موفق باشد.

مفدا: به نظر شما چه ارتباطی می‌تواند بین هنر و رشته پزشکی باشد؟

در نگاه اول هنر نمایش و رشته پزشکی از هم دور هستند اما عمیق‌تر که نگاه کنیم ارتباطی موثر و تاثیرگذار بین این دو وجود دارد. البته بین هنر و هر رشته‌ای می‌تواند ارتباط باشد چون هنر تاثیرگذارترین راه برای بیان مسائل است و این موضوع می‌تواند ابزاری در دست متخصصین مختلف باشد. برای مثال تئاتر درمانی یک رشته نوظهور است که از هنر برای درمان بهره می‌برد. در واقع در این موضوع پزشکی و هنر برای رسیدن به موضوع سلامت متحد می‌شوند. اگر بتوانیم رفتار مردم را به وسیله هنر به سمت ارتقا سلامت هدایت کنیم می‌توانیم در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها موفق باشیم.

مفدا: به نظر شما بین‌المللی شدن جشنواره چه تاثیری بر سطح جشنواره سیمرغ گذاشته است و این بخش را چطور ارزیابی می‌کنید؟

معتقدم بین‌المللی شدن جشنواره باعث شده که سطح جشنواره بسیار بالا برود و حضور آثار هنری از دیگر کشورها موجبات انتقال تجربه را برای دانشجویان فراهم آورده است. در واقع بین‌المللی شدن جشنواره سیمرغ فی نفسه خودش یک کارگاه آموزشی است.

مفدا: بر خلاف سال‌های گذشته که در رشته نمایش در جشنواره شرکت می‌کردید امسال در رشته استندآپ شرکت کرده‌اید. این رشته را چطور انتخاب کردید و فکر می‌کنید چه میزان می‌توانید در این بخش موفق باشید؟

بسیاری از نمایش‌هایی که کار می‌کنم موضوع کمدی دارد و فکر می‌کنم طنز و کمدی ارتباط بیشتر و بهتری با مخاطب برقرار می‌کند. استندآژ یک رشته‌ای است که هم موضوعش طنز است و هم مخاطب زیادی دارد و هم به خوبی می‌توان دغدغه‌هایی را در آن مطرح کرد و به گوش مخاطب رساند. این رشته را امسال برای شرکت در جشنواره انتخاب کردم که هم خود را محک بزنم و بتوانم در موضوعاتی که مد نظر دارم تاثیرگذار باشم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.