دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶

دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی کاشان:

هنر و تحصیل مکمل یکدیگر هستند

جلیلی تفتی

دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی کاشان و دارنده رتبه نخست نهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ در رشته شعر طنز سلامت، هنر و تحصیل را مکمل یکدیگر خواند و گفت: یک دانشجو برای رسیدن به موفقیت باید همواره این دو رکن را در زندگی، سرلوحه کارهای خود قرار دهد.

علی جلیلی تفتی دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در حاشیه نهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ که در پردیس تئاتر تهران در حال برگزاری است در گفت وگو با مفدا با بیان این مطلب افزود: برای چهارمین بار متوالی در این جشنواره حضور دارم اما در دوره‌های هشتم ونهم موفق به کسب مقام شدم.

وی هدف از حضورش در این جشنواره بزرگ فرهنگی را کسب تجربه، تعامل فرهنگی با دانشجویان و محک زدن آثار هنری‌اش عنوان کرد و گفت: در دوره ششم و هفتم در جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت در رشته مشاعره شرکت کردم اما موفق به کسب نتیجه نشدم اما با این حال ناامید نشده و با ثبت نام در جشنواره سیمرغ دوره‌های هشتم و نهم، موفق به دریافت تندیس و لوح در رشته شعر طنز سلامت و طنز آزاد شدم.

جلیلی تفتی با بیان اینکه امسال در نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سیمرغ در رشته شعر طنز سلامت توانستم رتبه اول را کسب کنم، خاطرنشان کرد: دانشجویان توانمندی در رشته شعر طنز سلامت در این دوره از جشنواره حضور داشتند که آثار خوبی به جشنواره ارایه کردند که از جمله می‌توان به کاظم حکمت دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی فسا اشاره کرد که در این رشته دارای تبحر خاصی است و چندین سال است که در جشنواره فرهنگی رتبه‌های برتری کسب می‌کند اما خوشبختانه با نظر هیات داوران در رشته شعر طنز سلامت، بنده به عنوان نفر نخست معرفی شدم.

این فعال فرهنگی، مشارکت اساتید، اعضای هیات علمی، کارکنان و جامعه پزشکی کشور در جشنواره سیمرغ را ستودنی دانست و گفت: خوشبختانه توانمندی و پتانسیل‌های خوبی در رشته شعر در میان اساتید، اعضای هیات علمی و جامعه پزشکی کشور وجود دارد و به خوبی می‌توان دید که جامعه پزشکی که متولیان سلامت هستند با شعر و فرهنگ عجین هستند و از فعالیت‌های هنری دور نیستند.

وی در خصوص موضوع شعر طنزش که رتبه نخست جشنواره بین‌المللی سیمرغ را به دست آورد، گفت: شعر طنز من با موضوع سلامت برای راهیابی به جشنواره چندین بار مورد ویرایش قرار گرفت. این شعر نسبتا طولانی را با موضوع و هدف آگاهی مردم از عوارض مصرف بی‌رویه و خودسرانه دارو به رشته تحریر در آورم و در قالب شعر طنز، مخاطبان را در قالب پیام‌های شعرگونه از مصرف خودسرانه دارو منع کردم که خوشبختانه موضوع شعر و تکنیک‌های به کار رفته در وزن و قافیه شعر، نظر هیات داوران را به خود جلب کرد و توانستم رتبه نخست شعر طنز سلامت را کسب کنم.

دارنده رتبه نخست رشته شعر طنز سلامت در جشنواره بین‌المللی سیمرغ خاطرنشان کرد: با توجه به حریفان خوبی که از رشته شعر طنز سلامت در جشنواره حضور داشتند و با توجه به شناخت دانشجویان در این رشته، فکر نمی‌کردم رتبه نخست را کسب کنم و بابت کسب این مقام حس خوبی در من ایجاد شده و مسئولیت من را برای کسب مقام برتر در ادوار آینده جشنواره فرهنگی مضاعف کرده است.

جلیلی تفتی به تاریخچه فعالیت‌های هنری اش در رشته شعر اشاره کرد و گفت: شعر گفتن را از دوران راهنمایی به دلیل علاقه‌ای که نسبت به شعر داشتم آغاز کردم و تقریبا انس با شعر در دوران راهنمایی در من تشدید شد اما به صورت حرفه‌ای سرودن شعر را تقریبا در ۵ سال اخیر فراگرفتم و هم به صورت تجربی وهم زیر نظر مدرسین باتجربه، با تکنیک‌های مختلف شعر آشنا شدم.

وی اقدام وزارت بهداشت در برگزاری جشنواره‌های مختلف از جمله جشنواره قرآن و عترت، جشنواره بین‌المللی سیمرغ و جشنواره‌های تیتر و مشارکت دادن دانشجویان، کارکنان و اساتید و جامعه پزشکی در این جشنواره‌ها را ستودنی عنوان کرد وگفت: یکی از اتفاقات ارزشمند در برگزاری جشنواره سیمرغ، بعد بین‌المللی شدن آن است که خوشبختانه امسال برای نخستین بار به غیر از ایران، ۹۳ کشور خارجی در این رویداد بزرگ فرهنگی، آثاری به جشنواره ارایه دادند که از جمله می‌توان به کشورهای هندوستان، ایالات متحده آمریکا، اسپانیا، فرانسه و... اشاره کرد که بر اساس آمار سهم این کشورها بیش از دیگر کشورها بوده است.

جلیلی تفتی، یکی دیگر از مزیت‌های برگزاری جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت موسوم به سیمرغ را تقویت تعامل فرهنگی دانشجویان و گسترش گفتنان فرهنگی میان دانشجویان ایرانی وخارجی دانست و گفت: تبادل فرهنگ و هنر دانشجویان ایرانی و  خارجی در این گردهمایی فرهنگی باعث می‌شود، دانشجویان به سبک وتکنیک‌های هنری و فرهنگی ملل مختلف آشنا شوند و باعث تحکیم وحدت میان ملت‌های مختلف شود و چه خوب است که وزارت بهداشت به عنوان متولی برگزاری این جشنواره، رشته‌ها و بخش‌های مختلفی هنری، ادبی، صنایع دستی، هنرهای تجسمی، خوشنویسی، نقاشی، فیلم‌، تئاتر، استندآپ، خوانندگی، مجری‌گری، نقاشی، پوستر و... را در این رویداد فرهنگی لحاظ کرده است و همه دانشجویان به تناسب علاقه وتوانمندی‌های خود می‌توانند در یکی از این رشته‌ها در بخش مسابقه حضور یابند.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های هنری و ادبی از جمله شعر باید در کنار تحصیل سرلوحه کار دانشجویان قرار گیرد، گفت: به دانشجویان علوم پزشکی توصیه می‌کنم در طول دوران تحصیل نسبت به فعالیت‌های هنری و فرهنگی بی‌تفاوت نباشند و علاوه بر فعالیت در کانون‌های فرهنگی وهنری دانشگاه در جشنواره‌های مختلف به ارایه آثاری هنری از خود بپردازند. قطعا یک دانشجوی تک بعدی که صرفا تمام وقت و فکرش معطوف به درس خواندن باشد نمی‌تواند در آینده فرد موفقی برای جامعه باشد مخصوصا دانشجویان علوم پزشکی که متولیان نظام سلامت هستند و سلامت مردم در دستان آنهاست و باید ابتدا خود را به لحاظ روحی و روانی تامین کنند و سپس این آرامش را به بیماران خود انتقال دهند.

وی با اشاره به نقاط ضعف و قوت جشنواره بین‌المللی سیمرغ گفت: این جشنواره با تمام نقاط قوت و مزیت‌هایی که دارد دارای یک نقطه ضعف است و آن پراکندگی سالن‌های مسابقات است. سال گذشته بخش‌های مختلف جشنواره در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شد اما امسال خیلی از رشته‌های پرطرفدار در سالن‌های کوچک انجام می‌شود که وجود این سالن‌های محدود و کم ظرفیت، اجازه ورود خیلی ازدانشجویان را برای تماشای آثار متسابقین نمی‌دهد که از مسئولان برگزار کننده جشنواره تقاضا دارم در جشنواره‌های آینده، این مشکل را مرتفع کنند.

جلیلی تفتی یکی دیگر از معایب این جشنواره بین‌المللی را نبود نمایشگاهی برای به تصور کشیدن آثار برگزیده دانشجویان خارجی عنوان کرد و گفت: در این جشنواره، نمایشگاهی برای دیده شدن آثار دانشجویان ایرانی است اما جا دارد مسئولان برای سال‌های آینده فضایی برای به تصویر کشیده شدن آثار دانشجویان بخش خارجی کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.