پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۰

حجت‌الاسلام والمسلمین طاهری در گفت‌و گو با مفدا مطرح کرد؛

جدایی میان جشنواره‌های فرهنگی و قرآنی را بدسلیقگی می‌دانم/برگزاری جشنواره فقط بر عهده معاونت فرهنگی نیست

طاهری

مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: بنده این موضوع را بدسلیقگی می‌دانم که دو جشنواره متفاوت برای فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی درنظر گرفته شود چراکه اعتقاد دارم جشنواره فرهنگی هم باید در دل جشنواره قرآنی قرار گیرد و فعالیت‌های هنری و فرهنگی باید در قالب‌های قرآنی دنبال شود چراکه نه فقط میان هنر، فرهنگ و دین کشور جدایی نیست بلکه فرهنگ ایران اسلامی فرهنگی قرآنی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد طاهری مسئول نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی قم است که در بخش کارکنان جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ثبت‌نام کرده است.
پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا قم طی گفت‌وگویی با وی به بررسی وضعیت جشنواره قرآن و عترت، میزان اهمیت و بیان علل ترویج فعالیت‌های قرآنی در میان دانشجویان، کارمندان و جامعه سلامت پرداخته که متن این گفت‌و گو بدین شرح است:

*مفدا: جشنواره وزارت بهداشت و سطوح و مراحل برگزاری آن را معرفی کنید؟
قرآن می‌فرماید که «لاَرَطبٍ وَ لاَیَابِسٍ اِلاَّ فِی کِتَابٍ مُبینٍ »؛ این کتاب الهی، کتابی برای زندگیست، خداوند متعال وقتی انسان را خلق کرد روش زندگی و کار کردن را به او آموخت، خداوند در داستان‌های مختلف قرآن کریم به ما می‌آموزد که چگونه باخانواده و معلم خود ارتباط برقرار کنیم و چگونه مبتلا به مریضی‌های روحی همانند نفاق، تکبر، دروغ، غیبت و غیره نشویم؟ قرآن این آموزه‌ها را آموزش می‌دهد و گاهی هم مثال می‌آورد چراکه ما نیاز داریم بعضی از داستان‌ها را بشنویم و عبرت بگیریم!.
قرآن به ما می‌آموزد چگونه اقتصاد سالم در اجتماع و یک اجتماع سالم بدون آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم؟ چگونه مقابل دشمن موضع بگیرم.
قرآن کتاب جامعی است که همه دستورالعمل‌های آن برای سعادت انسان و زندگی مطرح شده است اما ما این کتاب را درست نشناختیم و از آن استفاده نمی‌کنیم و قرآن فقط بر سر قبرها سفرعقد و عید نوروز استفاده می‌شود به همین علت بهره چندانی از این کتاب نمی‌بریم.
هر چند به ظاهر با قرآن ارتباط داریم اما کار درست پرداختن به باطن قرآن است و ما از آن غفلت کردیم همانطور که قرآن کریم می‌فرماید که «روز قیامت از شما شکایت می‌کنم» در این مورد از تعبیر مهجور استفاده شده است؛ علت مهجوری آن هم ما هستیم چراکه دین دستورالعمل به ما داده اما به آن‌ها عمل نکرده‌ایم.
پیوستن به قرآن کریم بزرگ‌ترین راه نجات برای انسان است و بهترین وسیله‌ای که انسان را به سعادت می‌رساند؛ امام سجاد(ع) می‌فرمایند «اگر تمام وحشت‌های غرب و شرق عالم (تاریکی‌های عالم) بر من روی بیاورد تا زمانی که قرآن با من است هیچ هراسی ندارم.
برگزاری این جشنواره‌ها و مسابقات بهانه‌ایست برای بنده‌ای که از قرآن غافل هستم تا یک مقداری با این کتاب الهی آشنا شوم و انس بگیرم، از برگزارکننده‌های این جشنواره‌ها و مسابقات تشکر می‌کنم که با این اقدامات بنده را به کتاب زندگی نزدیک‌تر می‌کنند؛ این کتاب باید در عرصه‌های مختلف زندگی انسان مورد استفاده قرار گیرد.
جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت در سه مقطع دانشجویی، اساتید و کارکنان با موضوع‌های متفاوت انس با قرآن، ترتیل‌خوانی و حفظ در حوزه‌های پژوهشی همانند مقاله‌نویسی و هنری دنبال می‌شود.
امیدواریم روزی همه دانشجوها به این جشنواره توجه خاصی داشته باشند و در بخش‌های مختلف آن شرکت کنند و برنامه‌ریزی‌ها نیز به صورتی دنبال شود که شاهد استقبال گسترده‌تر افراد باشیم؛ امیدواریم همه افرادی که در مسیر قرآن حرکت می‌کنند مورد توجه قرار گیرند.

*مفدا: استقبال دانشجویان، کارمندان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی قم از این جشنواره را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
استقبال خوب است اما باید خیلی بهتر شود چراکه قم ام‌القرآی جهان اسلام است؛ اکنون که کشورهای مختلف جهان اسلام به دنبال فعالیت‌های قرآنی هستند جا دارد که در ایران نیز به این فعالیت‌ها به صورت گسترده‌تری توجه شود هر چند طی سال‌های اخیر دستاوردهای بسیاری در این حوزه داشته‌ایم.

*مفدا: شما در کدام بخش جشنواره قرآن و عترت شرکت کرده‌اید؟
بنده در بخش پژوهش قرآنی جشنواره شرکت کردم چراکه اقتضای سن بنده مباحث پژوهش‌های قرآنی است و تاکنون نیز توفیق داشته و چندپژوهش قرآنی را انجام داده‌ایم؛ خانواده خود را نیز تشویق می‌کنم تا در مسیر حفظ قرآن و تدبر در آیات این کتاب الهی فعال باشند.

*مفدا: آیا تداخل جشنواره‌های فرهنگی و قرآنی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از نظر زمانی سبب کاهش توجه به جشنواره قرآنی شده است؟
بنده این موضوع را بدسلیقگی می‌دانم که دو جشنواره متفاوت برای فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی درنظر گرفته شود چراکه اعتقاد دارم جشنواره فرهنگی هم باید در دل جشنواره قرآنی قرار گیرد، قرآن کریم کتاب هنرمند است، یعنی اگر به دنبال مسابقه‌ای در عرصه‌های مختلف هنری هستیم باید بدانیم که بهترین سرودها، فیلم‌نامه‌ها، نمایش‌نامه‌ها در قرآن است.
علتی برای جدا برگزار کردن این جشنواره‌ها وجود ندارد اگر ما یک کشور مسلمانیم و داعیه اسلامی بودن را داریم می‌توانیم مسابقات فرهنگی و هنری را در دل مسابقات قرآنی برگزار کنیم. تا به واسطه این عرصه‌های فرهنگی و هنری، ارتباط افراد با آموزه‌های قرآنی برقرار شود؛ ایجاد تفکیک به معنای داشتن نگاه سکولار است یعنی اینکه من دین را دارم جدای از هنر می‌بینم و قرآن را جدای از فرهنگ می‌دانم درحالی‌که فرهنگ ما اسلامی و ویژگی ما داشتن فرهنگ اسلامی قرآن است و نمی‌توان فرهنگ و دین را جدا کرد و باید به این موضوع نیز توجه داشته باشیم که به‌عنوان نمونه بهترین موسیقی به تلاوت قرآن کریم اختصاص دارد.
مسؤولان باید تلاش کنند تا فعالیت‌های مختلف هنری و فرهنگی در قالب‌های قرآنی دنبال شود چراکه نه فقط میان هنر، فرهنگ و دین جدایی نیست بلکه فرهنگ ایران اسلامی فرهنگی قرآنی است. 

*مفدا: رسالت نهاد رهبری در دانشگاه در راستای برگزاری مطلوب‌تر جشنواره قرآن و عترت چیست؟
من به نهاد رهبری کار ندارم بلکه به عنوان یک مسلمان که کتابم قرآن است به دنبال معرفی قرآنی خواهم بود که در مراحل مختلف زندگی باید از آن بهره ببرم، به آیات این کتاب عمل کرده و نسبت به ترویج فرهنگ قرآن کریم اهتمام خواهم داشت.
به همین علت بنده اگر مسئول نهادهم نباشم بر خود تکلیف می‌دانم که با تمام توان از فعالیت‌های قرآنی حمایت کنم چراکه این امر یک تکلیف الهی و اخلاقی است.
در مجموعه نهاد رهبری نیز از ظرفیت‌های مختلف در راستای برگزاری جشنواره قرآن و عترت استفاده کرده و هیچ کوتاهی نخواهیم داشت چراکه محور فعالیت‌های این نهاد در راستای ترویج آموزه‌های قرآنی است یعنی اگر مبلغ دینی بفرستیم به خوابگاه‌ها به آن‌ها می‌گوییم که قرآن بگویند هر چند شاید روخوانی آیات قرآن را نکنند اما محور فعالیت آن‌ها براساس آموزه‌های قرآن کریم خواهد بود و سایر فعالیت‌ها نیز با محوریت قرآن و عترتدنبال می‌شود.

*مفدا: آیا هدفمندی بخش‌های مختلف جشنواره به شیوه‌ای بوده که دانشجویان به سمت مسیر و هدفی مشخصی حرکت کنند؟
مرزبندی و هدف‌گذاری خوب انجام شده است اما چند ضعف نیز داریم، نخست اینکه درست نتوانستیم جشنواره قرآنی را معرفی کنیم و شاید خیلی از دانشجویان از برگزاری این جشنواره خبر ندارند، دوم اینکه مشوق‌های خوبی برای حضور دانشجویان درنظر گرفته نشده است و سوم اینکه برگزاری این جشنواره از دغدغه‌های اصلی دانشگاه نبوده است.
وقتی یک همایش در دستور کار قرار می‌گیرد همه دانشگاه بسیج می‌شوند برای اینکه آن همایش را برگزار کنند اما در مورد جشنواره قرآن و عترت باید بگوییم که برگزاری این جشنواره دغدغه همه نیست و ما فقط این جشنواره را وظیه معاونت فرهنگی و نهادرهبری در دانشگاه می‌دانیم نه وظیفه همه معاونت‌ها، درحالی‌که معاونت آموزشی باید پیشگام باشد چراکه نقش خیلی موثرتری میتواند داشته باشد.
اساتید به هیچ عنوان نباید به شیوه‌ای برخورد کنند که انگار این جشنواره در حوزه کار آن‌ها نیست، این افراد زمانی که در کلاس حضور می‌یابند باید آیات مرتبط با درس خود را بیان کنند اساتید باید با فرهنگ‌سازی به دانشجویان نشان دهند که قرآن برای آن‌ها مهم است.

*مفدا: ارتباط دانشجویان با قرآن چگونه باید باشد و این افراد چندبار در طول روز باید به این کتاب الهی مراجعه کنند؟
توصیه رهبر معظم انقلاب اسلامی این است که جوان‌ها همیشه یک قرآن همراه داشته باشند؛ شاید برخی بهانه‌گیری کنند که احتمال دارد احترام قرآن را رعایت نکنند یا بلد نباشند آداب آن را رعایت کنند اما مشکلی نیست چراکه گوشی‌هایی که در اختیار داریم صدها نوع نرم افزار دارد که چند مورد از آن‌ها می تواند نرم‌افزارهای قرآنی باشد 
می‌توانیم از زمان‌های بیکاری خود استفاده کنیم، در تاکسی، حیاط دانشگاه 1و هنگام پیاده‌روی با استفاده از گوشی همراه خود قرآن را تلاوت و در مورد آیات قرآن تفکر کنیم که این آموزه‌ها در زندگی ما چه تاثیراتی را به دنبال دارد.
متاسفانه امروزه انس با قرآن کریم زیاد نیست، با قرآن بیگانه هستیم و از خواندن آن به درک مطلوب نمی‌رسیم و لذت لازم را نمی‌بریم درحالی‌که لذت تلاوت قرآن باید در زندگی ما تاثیرگذار باشد و راهکار تحقق این هدف نیز فهمیدن مفهوم قرآن کریم است به‌عنوان نمونه اگر داستان حضرت یوسف را در قرآن کریم دنبال کنیم نه فقط از خواندن آن لذت می‌بریم بلکه برای ادامه دادن آن کنجکاو خواهیم بود.
انس با قرآن کریم در جامعه کنونی کم‌رنگ است و باید فرهنگ‌سازی شود؛ هیأت عزاداری برگزار می‌کنیم اما فراموش می‌کنیم که امام حسین(ع) برای قرآن و در مسیر این کتاب الهی شهید شدند، می‌گویم اگر چند نفر بیان در هیأت قرآن بخوانند نظم جلسه از بین می‌رود، می‌رویم مسجد صف‌های جماعت تشکیل می‌دهیم اما برای خواندن دو صفحه قرآن بعد از نماز کار داریم درحالی‌که این نماز و احکام مختلف را قرآن کریم به ما آموخته است.

*مفدا: به‌عنوان سخن پایانی توصیه شما به دانشجویان برای ارتباط‌گیری با قرآن کریم چیست؟
به دانشجویان توصیه نمی‌کنم بلکه به خودم توصیه می‌کنم چراکه اگر بنده عمل کنم دانشجویان نیز عمل خواهندکرد، به خود توصیه می‌کنم که باید یک عهدی با خودم ببندم همانطور که غذاخوردن را فراموش نمی‌کنم از قرآن هم غفلت نکنم و این عطش نسبت به قرائت قرآن را در خود پدید آورم.
فردی آمد محضر امام صادق(ع) گفت که حضرت من شما را خیلی دوست دارم، می‌شود راهکاری نشان دهید تا در زمان دوری بتوانیم شما را زیارت کنیم و خواب شما را ببینیم؟ حضرت به این شخص فرمودند که شب قبل از خواب نمک زیادی استفاده کن، آن فرد به توصیه حضرت عمل کرد و میانه شب و نزدیکی صبح با تشنگی زیاد از خواب باند شد و برای رفع عطش خود آب نوشید.فردای آن روز خدمت امام صادق(ع) رسید و به امام گفت که من راهکار شما را انجام دادم اما شما را در خواب ندیدم،حضرت در پاسخ فرمودند که چه اتفاقی اقتاد؟گفت بارها از خواب بیدار شدم و آب خوردم چرا که عطش بسیاری داشتم؛امام صادق (ع) در پایان فرمودندکه شما عطش داشتید خواب آب دیدید و از خواب بلند می شدید اگر عطش ما را داشتید نصف شب از خواب بلند می شدید و ما را می دیدید.

دانشجویان باید به عطش نسبت به قرآن کریم برسند تا بتوانند در مراحل مختلف زندگی با این کتاب الهی ارتباط لازم را برقرار کنند.

مصاحبه:فائزه موسوی-فریبا حیدری

ویرایش:مسعود بابایی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.